Čahohbili
znameniti gruzijski poklon perutnini
- 1 ura
- 5
Sestavine
3/4 – 1 kg kurjega ali piščančjega mesa s kostmi in kožo (!)
3-4 večje čebule
500 g paradižnika
8 strokov česna
2-3 žlice začimbne mešanice hmeli suneli
2-3 žlice posušenega pehtrana
2 žlici ostre adžike
sol (po okusu)
mleti črni poper (po okusu)
Postopek
Meso (navedena količina naj bo na primer v 6 kosih) na suho(1), brez dodatka maščobe, nekaj minut pražimo; po potrebi obrnemo. Ko rahlo pozlati, dodamo na tanke polkolobarje nalistano čebulo, pokrijemo, občasno pa premešamo in dušimo, dokler se Midas ne dotakne še čebule (2). Če je treba vmes preprečiti katastrofo, prilijemo malo vode ali vina, lahko pa tudi dodamo kako žlico topljenega masla ali druge maščobe.
Ko nas meso in čebula prepričata z vonjem, barvo in suhostjo, dodamo olupljen in na kocke narezan paradižnik (3). Premešamo, pokrijemo, dušimo. Nekje na pol poti dodamo začimbno mešanico hmeli suneli (kupljeno ali doma pripravljeno), malo kasneje tudi pehtran (4), glede na to, da stalno preverjamo okus, pa mu prej ali slej ugodimo tudi glede slanosti.
Solimo raje manj kot bolj, saj mora čahohbili biti izrazito sladkast (pehtran, paradižnik), nekoliko kiselkast (paradižnik; nekateri dodajo tudi vino in/ali vinski kis) in – pekoč, za kar tradicionalno skrbita poper in adžika, a slednjo mirne duše lahko zamenjamo s po okusu odmerjenim mletim ali svežim čilijem.
Omaka naj bi bila nekoliko gostejša. Čahohbili (ჩახოხბილი) izvrstno tekne s koruzno polento – gruzijsko »gomi« (გომი), koruznimi žganci ali krompirjem, lahko pa tudi poroko slednjih dveh. Odveč ni niti žlica kisle smetane ali rezina dobrega sira.
Opombe
(1) Lahko uporabimo tudi meso brez kože, a tedaj moramo pražiti na topljenem maslu.
(2) Nekateri svetujejo čebulo popražiti posebej na žlici ali dveh topljenega masla.
(3) V sezoni kajpak svež, in tradicija drugega niti ne dopušča, a pozimi si smemo pomagati tudi z vloženim (tako sem na slikah storil sam), nikakor pa ne s koncentratom, saj jed scela spremeni.
(4) Če imamo pri roki svežega, ga seveda uporabimo brez pomisleka.
Čahohbili naj bi se tradicionalno sicer pripravljalo le iz piščanca ali kure, a povednejša od tradicije je včasih etimologija: »hohobi« (ხოხობი), ki je del imena »čahohbili«, pomeni po gruzijsko "fazan". Sam sem šel še malo dlje in uporabil kunca (nujno pražiti na topljenem maslu!)
Predlogi za vino
Mnenja o receptu
Bravo! Vrhunsko napisan recept!...tako vsebinsko kot stilsko!
Edin če ni namesto kurjega mislil kunčje meso? Tudi meni ne gre skup.
No, dvomim, da bi v receptu misli kunčje meso s kožo (glej sestavine!).
Kaj pa, če bi kdo dejansko prebral recept, preden smetite po receptu?
Čahohbili naj bi se tradicionalno sicer pripravljalo le iz piščanca ali kure, a povednejša od tradicije je včasih etimologija: »hohobi« (ხოხობი), ki je del imena »čahohbili«, pomeni po gruzijsko "fazan". Sam sem šel še malo dlje in uporabil kunca (nujno pražiti na topljenem maslu!)
Zato je na sliki zajec. :P
No, če smo natančni, potem vsebina ne ustreza naslovu. Zakaj se pa potem kje drugje razburjate, ko je tako, tukaj se pa ne bi smeli ob to spotakniti?
In konec koncev, ni zajec, ampak kunec. Kolikor mi, tudi ti, kačča, smetimo.
Se pa strinjam s podnapisom naslova, je res poklon perutnini, če uporabimo kunca, pa čeprav brez kože.
Zdelo se mi je škoda, da bi bil slik ne objavil samo zato, ker sem pač tisti dan imel pri roki svežega domačega kunca in se mi je zdelo brezveze kupovati piščanca.
Vsebina recepta (torej besedilo) vsekakor ustreza naslovu, kar je menda očitno vsakomur, ki recept dejansko prebere. Na sliki je kunec, ja, a sem na to opozoril - sem bil premalo jasen?
Ti jasen, jaz šlampasta.
Evo, naredila in začela uživati že pri branju recepta. Sicer z manjšimi modifikacijami (brez ožepka, triplata in ognjiča, žal), pa je bilo vseeno ODLIČNO!
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Vanilijeve rolice
Jugoslovenka