Tatarski Biftek po Göttingensko
tatarski biftek po klasičnem receptu dodelan z nekaj domišljije
Sestavine
1000 g pljučnega mesa, premletega vsaj 2x (4x bo super)
1 velik oz. 2 majhna rumenjaka
1 manjša čebula (sesekljana skoraj v kašo)
1 večja kumarica (sesekljana skoraj v kašo)
10 oliv (8 zelenih in 2 črni) + žlička kisa olja v katerem so vložene
3 žličke kaper
5 ščepcev svežega peteršilja
5 slanikov in 2 žlički olja, v katerem so bili
3 žlice gorčice
3 majoneze
2 paradižnikovega ekstrakta (tuba)
4 žličke Vegete
1 pest sušenih vloženih paradižnikov + žlica olja v katerem so
1 žlica masla (lahko na hitro segrejemo, da se lažje umeša)
20 g tune (ali 50 g tunine paštete)
1 pekoč feferon (sesekljan skoraj v kašo)
1 žlica konopljinega olja (lahko tudi orehovo olje)
1 žlička tabaska
3 ščepci čilija
5 žličk rdeče paprike (pekoče ali nepekoče)
Postopek
Najlažje je, če vse razen mesa damo v mikser in dobro premešamo, da dobimo gosto pocasto kašo (gosto kot kečap), premešano naj bo dobro, saj se samo tako lahko porazdeli okus po celi gmoti mesa.
Nezačinjeni masi mesa sedaj ODVZAMEMO pošteno pest mesa in si jo postavimo ob stran.
Mešanico sedaj postopoma dodajamo k mesu in si pustimo petino še v mešalniku in z eno roko že intenzivno gnetemo. Gnetemo nato še vsaj 5 minut, dokler ne dobimo gladke gmote kot glina.
Sedaj je pred nami že pravi biftek. Poizkusite ga in se sedaj odločite ali je začinjen preveč ali premalo. Če je ravno po vašem okusu, potem primešajte še prej na stran dano meso in maso začimb, ki še je v mešalniku, tako bo okus ostal identičen; spet intenzivno premešajte z obemi rokami. V nasprotnem primeru, da je premalo ali preveč začinjeno, dodajte samo meso ali samo kašo iz mešalnika.
Največja "umetnost" pri bifteku je, da porazdelimo okus enakomerno po celi masi, zato mešajmo in mešajmo, biftek ne more nikoli biti preveč premešan.
Tako pripravljenega damo v primerno posodo, ga "poravnamo" in prelijemo z jedilnim (še boljše s konopljinim) oljem, toliko da ne porjavi. Sedaj ga postavimo v hladilnik, kjer naj počiva vsaj 5 ur, da vse te začimbe počasi spustijo svoj naraven sok in aromo.
Pred serviranjem zgornjo plast olja odlijemo in ponovno na hitro premešamo. K bifteku ponudite svež popečen toast ali prepečenec, maslo, olive polnjene s papriko, feferone, kumarice in tabasco.
Zraven servirajte vino, ki ga imate najraje, lahko je belo ali rdeče, rose ali penina. V vročih poletnih dneh se zraven prileže tudi kozarec mrzlega piva.
Opombe
S to količino feferonov, tabaska, čilija in rdeče paprike biftek ne bo pekoč in bo primeren tudi za otroke, pikantnost nato dodelajte sami, priporočam več feferonov ali čilija kot pa tabaska, slednji je namreč delan na bazi kisa in zna bifteku dodat kisel priokus.
Biftek plasira na lestvici gastronomije precej visoko, zato naj bodo temu primerne tudi sestavine. Pljučno kupujte svežo pri mesarju, ki je vreden zaupanja, jaz jo kupujem samo pri enem večjem kmetu, tako sem siguren, da je zares najboljše, kar lahko dobim. Enako velja za ostale sestavine, kupite najboljšo tuno, bio jajčka, če se le da, uporabite domačo zelenjavo, sicer pa bio izvora. Razlika je nepredstavljiva, razlika v denarju pa mogoče 10 evrov, ali pa še to ne.
Predlogi za vino
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Pečena prosena kaša s suhim sadjem in skuto
Špargljeve blazinice