Svinjski kare z zelišči
zelišča, maslo, vino in malo česna, meso sočno ...
Sestavine
en večji ali dva manjša kareja brez kosti
pet listov žajblja
dve vejici rožmarina
pet strokov česna
1 žlica masla
malo olivnega olja
sol, poper
0,5 dl belega vina
1 dl jušne osnove
Postopek
Razpustimo maslo in dodamo olje ter kareje do zlato rjave barve opečemo z obeh strani. Solimo jih in popramo, še malo popečemo in zalijemo z vinom. Ogenj zmanjšamo, ko kareje obrnemo, jih še malo solimo in popramo. Dodamo sesekljano mešanico žajblja, česna in rožmarina, posodo rahlo stresemo in pokrito pustimo, da tekočina povre. Potem dodamo juho (jaz sem kar goljufala in sem po mesu razdrobila jušno kocko ter zalila z malo vode) in pokrito pustimo na zmernem ognju 10 do 15 minut. Ko se omaka zgosti, dodamo še kak košček masla, po potrebi še solimo in popramo.
Opombe
Postrežemo s poljubno prilogo. Naša priloga na fotografiji je bila zeliščna polenta. Ostanek kuhane polente s čemažem sem prepražila na čebuli, solila in poprala, dodala še malo žajblja in rožmarina ter na koncu dodala stepeno jajce in zapekla vse skupaj. Že to bi lahko bila samostojna jed ...
Predlogi za vino
Mnenja o receptu
Mamamia, tudi jaz sem te dni kombinirala žaljbelj z svinjino in res doda poseben okus. Odlična kombinacija.
Na tak način pripravljam že desetletja svinjski kare s kostjo, pa "pečenko iz kozice", vse od kar sem domače zaprisežene privržence vegete z mladostno zagnanostjo prepričala o uporabi svežih zelišč, podkrepljeno s prakso v Kolinski (ne leti na tvoje goljufanje, mamamia)
Res je okusno.
Včasih namesto rožmarina dodam laški smilj, ki z vonjem in okusom spominja na začimbno mešanico curry, a je meni kombinacija žajbelj-rožmarin zmagovalna.
lp
Ta kombinacija je res super. Recept je našel mož v eni izmed knjig, sama sem imela pomisleke zaradi izrazitih arom žajblja in rožmarina, a se je izkazalo, da gre za še eno jed, ki jo bomo znova pripravljali. Celo sin, čistunec ko gre za zrezke (samo v naravni alis metanovi omaki bi jih jedel) je bil navdušen.
Laški smilj? *proxima se sva pretvorila u uvo...*
Ja, to je to, pa kako diši!
Že zato se splača zapeljati v bližino rastišč in se zadevati z vonjem
Uporabljam ga za riž, meso, polento, mineštre...
lp
Na Sardiniji in Korziki tradicionalno za recepte z jagnjetino in ovčetino. Ja, diši, diši, diši,..............tudi 5 let star in suh še vedno diši kot svež. Pa itak ga lahko kupite skoraj v vsaki vrtnariji, kjer ima običajno skrajno butasto ime: kari. Če ga sadimo na celini, mora imeti suho in sončno rastišče, pa večinoma celo prezimi.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Orehova rolada
Fokača s paradižnikom in timijanom