23. dec 2002 9:10
Pozdravljen g. Matjaž
Najprej opravičilo Vam in vsem na KUL SLO za zamudo –bolezen v bon
lišnici.
Ponujam vam nekaj ugotovitev in razmišljank na temo …
˝Od nekdaj velja prepričanje, da vina zelo pristajajo k sirom.
Zraven sira so vsa vina dobra.
Zelo težko je kombinirati vino k siru.
Gastronomi ugotavljamo da pitje vode ob obroku s sirom, ki ima izražen karakter, deluje neprijetno.Sir torej potrbuje vino, hkrati pa mu pomaga, da bi skupaj ustvarila dvojno zadovoljstvo.Skladnost lahko nastane med sirom in belim vinom. Vendar pogosto vidimo, da hoče gostitelj po kosilu razveseliti goste s pladnjem čudovitih sirov ob katerih postreže z rdečim vinom. Če želimo ob siru piti rdeče vino, naj bo sir mlad ali sladek, mazav. Kakovosti rdečega vina manj škodujemo če ponudimo staro gavdo, grojer ali parmezan. Sire manj destabilizirajo mlada rdeča vina z višjo kislino ali mpčnejša.
Modre sire praviloma spremljajo vina posebne kakovosti, tudi specijalna vina. Za nekatere kozje sire pravijo da kar pojejo ob suhem sauvignonu. Vino lahko vsebuje ostanek sladkorja, če je sir mehkejši ali slajšega okusa. Kozji sir in sauvignon se bolje obneseta kot začetna jed. Poobedek v isti kombinaciji je lahko polomija če smo med kosiliom pili vrhunsko, zrelo rdeče vino. Stiskani siri se lepo odajo z mlajšim, živahnim belim suhim vinom, a tudi z vrhunskim taninastim rdečim.
Sir z oprano skorjo gredo lepo s tramincem pa tudi z vrhunskimi rdečeimi vini. Gastronomija priporoča za poobedek pladenj sirov iz iste družine da si med seboj ne škodijo, sicer raje postrežemo samo z enim sirom, ki najbolj ustreza ponujenemu vinu.¨
˝Sestava jedi igra pomembno vlogo pri izbiri vina. Nekatere jedi puščajo na jeziku obloge, ki motijo vino. Mnogokrat obtožimo vegetarijansko jed npr. solato, ki je pripravljena z jajci, da se njen okus tepe z vinom. Krivo je seveda jajce.
Kis je velikokrat prisoten v obroku, vendar se ne ujema z vinom.Priporočam kis iz dobrega vina, ki ga v solati primerno razredčimo z vodo in v optimalnem razmerju pomešamo z oljem. Pri beljenju solate priporočam lešnikovo ali orehovo olje, ki se ujema z okusom schardonnaya, saj ima podobne organoleptične značilnoti. Artičoka,špinača, beluši in kumina so obtoženi da motijo užitek ob pitju vina med jedjo. Če z limoninim sokom pokaplajamo omenje jedi, blokiramo učinke snovi ki dajejo omenjeni zelenjavi kovinski ali trpek okus. Beluši niso lahek partner vinu, z njim se lepo ujemta sadni sauvignon in in cabernet franc. Podobno si pomagamo pri kumini ki ni uglašena z vinom. Pri belokranjski pogači pa lahko ponudimo polek sauvignona še modro frankinjo.
Mastne ribe, posebno skuša- dimljena ali ne, lahko izničijo vino. Še najbolje se obnesejo mlada suha vina. Ko nanese beseda na začinjene jedi, takoj pomislimo na azijsko kuhino. Vendar te jedi niso tako močno začinjene, kajti koriander, kumina aligorčična zrna niso tako pikantna kot poper. Take jedi lahko primerno dopolnimo z aromatičnimi vini- traminec in z belim ali sivim pinotom. Renski rizling z poudarjeno limonino cvetico in zelo sadni sauvignon ustvarja prijetno sozvočje z začinjenimi jedmi. Od rdečih vin priporočamo zelo sadne rseje (modra frankinja, refošk, barbera) in rdeča mlada vina.˝
Carpaccio lahko ponudimo kot uvodne jedi, ko lahko ponudimo mlada, suha rdeča vina, in kot poobedek. Tkrat pa ponudimo nekoliko starejša, močna in zrela rdeča vina. Carppcio je v novejši dobi zelo priljubljen ob kaminu v prijetni družbi ko je barikirano vino nevsiljiv tretji partner. Ne pozabit, da je temperatura ˝sobna˝, kozarci pa veliki, elegantni v obliki čebule ali jabolka. Vino je lahko prezračeno tudi nekaj ur pred konzumiranjem.
lp.
krešimir