Nasvet za dober kruhek

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

25. jan 2007 11:41

Jaz pa si ne upam dati mrzlega testa v razgreto lončeno posodo. Prepričana sem, da bi mi počila. Ker mi je posoda zelo všeč, pa kar cincam in cincam, da bi se podstopila in preizkusila recept, ki vse tako navdušuje. Bom še malo razmišljala. Lp Dolores

maklovijas  

član od: 30.11.2006

sporočila: 8

25. jan 2007 11:46

Naj povem, da pečem ta kruh v navadni emajlirani posodi oz. "piskru" s pokrovnko, nič ne kompliciram pa vedno rata. So mi prišli pa prav čisto vsi nasveti s tega foruma (na začetku). lp maklovijas

Sy  

član od: 11.12.2003

sporočila: 1057

25. jan 2007 12:32

Zjutraj sem zamesila kruhek s tretjino frišn zmlete polnozrnate pšenične moke. Iz bio pšeničnih zrn, ki sem jih zmlela na mlinčku za kavo. Fajn se sliš, ane Bom pa vidla, če bo kej dobr Ostala moka pa je T850. Čeprav sem dala 3 skodelice, je bilo končnega volumna manj, tako da sem še dodala nekaj moke, da testo ni bilo več tako mokro. Zvečer bom spekla, pa javim, kako je uspelo.

teya_84  

član od: 17.9.2006

sporočila: 87

25. jan 2007 15:32

Mene pa zanima s čim pokrijete testo, ko prvič vzhaja. Z alu folijo, s prozorno folijo tak da ne pride zrak zraven ali samo s kakšno servieto. teya_84 http://horvatmateja.moj-album.com

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

25. jan 2007 15:36

Dolores je napisal/a:
Jaz pa si ne upam dati mrzlega testa v razgreto lončeno posodo. Prepričana sem, da bi mi počila. Ker mi je posoda zelo všeč, pa kar cincam in cincam, da bi se podstopila in preizkusila recept, ki vse tako navdušuje. Bom še malo razmišljala. Lp Dolores
po mojem se ne rabiš bat, ker testo nima take gostote kot npr. voda in verjetno posodi ne bi naredila takega šoka, da bi počila. Pa tudi testo niti ni tko hudo mrzlo, kaj jaz vem. Poskusi recept, pa speči kruh kar v navadni posodi s pokrovom - emajl, pirex, jena... Boš videla, da se splača matilda

maklovijas  

član od: 30.11.2006

sporočila: 8

25. jan 2007 16:40

teya_84 jaz ga pokrijem s prozorno folijo, ki jo malo pomažem z oljem maklovijas

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17812

25. jan 2007 16:49

Dolores, po moje ne more biti nič narobe. Saj testo nima -30 stopinj, pa tudi veliko ga ni, primerjalno s posodo. Vroč pekač pa vzameš iz štedilnika in ga postaviš na nekaj, kar je precej hladnejše (pa slabo prevaja toploto) od njega, kajne? A takrat pa ne razmišljaš, da ti bo pekač počil? Opogumi se, no. rimljanka

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

25. jan 2007 17:39

Meni ni uspel tako,da bi še enkrat preizkusila ena mš

Ava  

član od: 28.3.2006

sporočila: 283

25. jan 2007 19:02

ena mš, kako ti ni uspel kruh, kako je izgledal, kaj se ti zdi, da je narobe? Sama sem pravkar pripravila dva različna kruha in ju bom spekla jutri zjutraj. Do sedaj mi je še vedno uspel. Sem pa zadnjič nekje slišala, da je vsak kruh, tudi tisti, ki ti ne uspe 100 %, dober kruh. In se s tem strinjam. Pozdravček Ava

tasau  

član od: 24.8.2005

sporočila: 196

25. jan 2007 20:50

Sem prebrala vse komentarje in upam, da se kmalu tudi sama lotim. Vedno pa si pred tem naredim podroben recept. Pa ga še vam posredujem (le združuje vaše predloge in kometarje): KRUH BREZ GNETENJA 3 skodelice moke, 1/4 žličko suhega kvasa ter 1¼ žličke soli 1 in 5/8 skodelice vode (malo več kot 1 in pol skodelice). Vse suhe sestavine premešaš v posodi z roko, da se kvas in sol lepo porazdelita. Potem v to priliješ vodo in z roko malo premešaš, da se vse skupaj nekako sprime v kepo. Ni potrebno testa gnesti. Pokriješ s plastično folijo in pustiš, da 12 ur (raje 18 ur) vzhaja na sobni temperaturi. Testo je pripravljeno, ko je njegova površina posejana z mehurčki. Testo zvrneš na pomokano desko in z roko malo raztegneš (v obliko ciabatte). Moke uporabiš le toliko, da se testo ne lepi na desko. Potem pa testo zložiš skupaj in sicer tako, da zavihaš levi rob proti sredini, desnega proti sredini, potem pa zgornji del in nato še spodnjega (podobno kot buhtelj, le v večjo obliko). Zadevico prestaviš na pomokan prtiček (lahko ga posujemo s semeni) in z drugim prtičkom pokriješ kepo testa. Pustiš, da vzhaja 2 uri. Testo se bo medtem podvojil in če pritisnemo vanj s prstom se ne po dvignil nazaj. Pol ure preden je testo dokončno pripravljeno močno segrejemo lonec (železen, steklen, Pirex, ali keramičen) s pokrovko. Previdno odkrijemo posodo. Z roko primemo pod prtiček s testom in stresemo (dejansko: vržemo) testo v ogreti lonec (brez maščenja ali papirja za peko). Pretresemo enkrat ali dvakrat, če testo ni enakomerno razporejeno. Pečen bo takšne oblike, kot ga damo v pečico (seveda se še dvigne, ko med peko vzhaja). Pokrijemo s pokrovko in pečemo pokrito 30 minut in odkrito 15 do 30 minut (oziroma dokler skorja ni lepo rjava) na pribl. 220 stopinjah. lp tasau Sporočilo je spremenil(a) tasau dne 25. jan 2007 21:26:50 Sporočilo je spremenil(a) tasau dne 26. jan 2007 08:14:51

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?rimljanka
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti