Nasvet za dober kruhek

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

10. dec 2006 8:59

Včeraj sem tudi jaz spekla kruh po tem receptu. Zjutraj sem zamesila. Potem sem ugotovila, da nimam doma niti koščka kruha pa sem zamesila še normalen kruh, tako kot ponavadi, samo precej manjši hlebček, ki je bil dopoldne že pečen. Pozno zvečer sem dala v jensko posodo pečt tudi dober kruhek. Na pečici nastavila timer, naročila možu, naj takrat ko zapiska odkrije pokrovko, pusti še 20 min, vzame ven in zavije v prtič. Vsega tega, razen odkrivanja je itak vajen. Sama sem pa kot ponavadi zvečer v miru spala v dnevni pred TV. Ponoči med selitvijo v spalnico sem samo ugotovila, da kruh izgleda odlično in da mi je skorja bolj všeč kot pri mojem klasičnem. Danes zjutraj ob temeljiti primerjavi obeh kruhov pa sem ugotovila, da v sredici sploh ni bistvene razlike, skorja pa je pri dobrem kruhku tanjša, nekako malo lepša, čeprav se mi tudi pri mojem kruhu nikoli ni zdela napačna. Moja končna ugotovitev: nikoli ne vem, koliko kruha bomo pojedli, ali bo skoraj 2-kilski hlebec zadostoval za 1 ali 2 dni, zato me moti zelo dolgo vzhajanje pri dobrem kruhku. Jutri, ko bom kruh spet pekla, ga bom klasično, s tem, da ga bom tudi tega pekla najprej pokritega. Potem bomo pa videli naprej. Nena

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

10. dec 2006 11:07

najin zajtrk:)

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

11. dec 2006 14:27

Mene pa kruhi ne marajo. V moji dolgoletni domači kuharski karieri, je kruh edina hrana, ki mi ne uspe. Poizkusila sem s pripravo kruha na roke, ni bilo uspeha. Potem sem se lotila kruha s kruhomatom. Preštudirala vse vaše nasvete, preizkusila vse preizkušene recepte prijateljic, sodelavk, sosede, kruh ni uspel. Tokrat sem se lotila še tega kruha, vendar tako poraznega rezultata še ni bilo. Zmeraj je bil kruh še užiten, tokrat pa tudi to ne. Nikoli še nisem vrgla nobene hrane v smeti, tokrat, žal, ni bilo za kaj drugega. Pa mi v prvo ratajo vse sladice, piškoti, mesne zadeve, kruh pa ne . Vzela sem 600 g moke, tip 500, 4,5 dcl vode, četrt žličke kvasa in sol. Z roko sem premešala (točno tako kot je v filmčku) in pustila 12 ur. Ko sem vmes pogledala v posodo, se sploh ni skupaj sprijemalo in, ko sem ga devala iz posode, ni bilo tako tekoče, samo pacasto. Naredila sem hlebček in dala vzhajat in nato pečt v vročo posodo, točno po navodilih. Kruh se ni čisto nič dvignil. Po pol ure, je bil kruh zbit, v notranjosti moker, pocast, skratka samo za smeti. Ne vem, če se ga bom spet lotila!!! Prijazen dan zvezdica55

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

11. dec 2006 14:51

Zvezdica55, daj poskusi z receptom, ki ga je par strani nazaj napisala fresh. Jaz sem delala po njem včeraj in mi je prvič v življenju uspel kruh, da dol padeš. Jaz sem vzela 3 skodelice moke (tista skodelica za kakav, debelejša iz keramike, v njej navadno dobiš čaj v bifejih), ena skodelica bele 400, ena skodelica 1100 in ena skodelica 850. Dodaš eno žličko suhega kvasa, 1 1/4 žličke soli in pomešaš. Nato dodaš 1 in pol skodelice vode. Potem pač naprej po navodilih. Zdi se mi da je bilo pri tebi zelo veliko vode... Fresh je res lepo napisala in meni je uspel krasen. Se moram zahvalit maji, ker je našla link in pa fresh, ki je napisala sestavine, ker nimam hitre povezave, da bi pogledala filmček.

renatana  

član od: 19.4.2003

sporočila: 250

11. dec 2006 14:58

V soboto sem spekla tale kruhek in mi je super uspel - sem ga fotkala, pa nekako ne uspem prilepit fotke. Pekla sem ga v Tupperwarejevem pekaču s pokrovom in kar zdrsel je ven, nič se ni prijelo. Za okus naše familije je le za kanček premalo soli, tako da bom drugič bolj solila. Edino ena stvar me zanima: prvič sem delala s suhim kvasom in razmerje s svežim kvasom, ki je zapisano na vrečici, se nekako ne sklada s količino, ki gre v ta kruh. Ga je potrebno toliko manj zato, ker dalj časa vzhaja ali v čem je fora?? renatana

tejča  

član od: 25.3.2002

sporočila: 243

11. dec 2006 15:05

ojla, naj napišem mojo izkušnjo - 55 dag bele moke, 5 dag koruzne, 4,5 dl mlačne vode, sol po okusu, 1 Žitova kocka svežega kvasa - zmešano v petih minutah z vilico, pokrito s folijo, vzhajano SAMO ENKRAT(od zjutraj do takrat, ko pridem iz službe, po moje bi lahko še prej), na servet sem dala polento, pa pekla - rezultat - dober kruh, edino kar me moti je to, da malo preveč diši po kvasu, bom probala z manj kvasa. P.S. KASNEJŠI POPRAVEK - sem zmanjšala količino kvasa na 1/2 kocke!!! Pozdravček Mateja tejča Sporočilo je spremenil(a) tejča dne 11. mar 2007 09:41:17 Sporočilo je spremenil(a) tejča dne 11. mar 2007 09:42:08

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

11. dec 2006 15:28

Hvala galyka za nasvet. Delala sem po navodilih nenči, ki je sestavine stehtala (pri nas imamo ogromno skodelic, od 1 do 5 dcl). Pa tudi druge so delale podobno, vzele enako količino vode. Razlika je samo v kvasu: četrt žličke suhega kvasa ali eno žličko??? Morda je tu problem . Prijazen dan zvezdica55

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

11. dec 2006 16:02

Jaz delam po receptu s stehtanimi količinami in rata. Paziti je vseeno treba, da se da vodo po občutku, ko zmešamo sestavine ne sme biti preveč mokro. Ko po dvanajstih urah vsuješ testo iz sklede, mora biti tekoče, vendar se ne sme nič sprijemati na roke - tako rata ta prav kruh. Kvas je pa že v redu četrt žličke. matilda

ela  

član od: 28.9.2006

sporočila: 735

11. dec 2006 17:00

zvezdica55,jaz delam točno tako, kot ti(in večina ostalih),pa mi kruh vedno uspe. Po moje je bilo nekaj narobe s kvasom. Le poskusi še enkrat,ti bo sigurno uspelo!!! lp, Aja,tudi jaz dam 4,5 dl vode,ker to je moja skodelica in pol(meri cca 3 dl) ela

ssilva  

član od: 23.2.2005

sporočila: 428

11. dec 2006 18:46

tejča, naj ti povem, da sem vzela Žitovo kocko svežega kvasa, vendar na 1 kg moke in 7 dl vode! Tudi mene je močno motil vonj po kvasu, to razmerje pa je idealno. Poskusi, to je to! ssilva

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti