Mleko

bozigor  

član od: 7.6.2008

sporočila: 1

7. jun 2008 15:43

Planika prodaja 2 vrsti mleka v plastičnih steklenicah: plavi zamašek je z 3,5% maščobe, rdeči zamašek je pa z 1,6% maščobe. Obe vrsti mleka sta nehomogenizirani, kar pomeni, da je maščoba v njima v enaki obliki, kot pri sveže pomolženem mleku. (S homogenizacijo v posebnih strojih razbijejo dolge verige maščobnih kislin, na katere je naše telo navajeno, na majhne delce, ki pa niso več naravni, vendar pa so lažje prebavljivi). Mleki sta pasterizirani. To pomeni, da sta pod visokim pritiskom segreti do 70 stopinj Celzija, kar preprečuje kvarjenje relativno kratek čas, ker v mleku ostanejo žive mlečnokislinske bakterije. Če bi bili sterilizirani, bi ju segreli pod visokim pritiskom do 100 stopinj Celzija in se ne bi kvarili, ker bi bili t.i. "mrtvi" mleki, kar pomeni, da bi bili popolnoma brez organizmov. (Ker je to mleko pasterizirano in če ga popijemo v roku enega ali največ dveh dni po odprtju steklenice, se ne bo pokvarilo. Če pa ga pijemo več dni, potem pa je najbolje, da ga takoj po odprtju steklenice zavremo in bo zdržalo več časa. Še posebno v poletnih dneh, ko od trgovine do doma lahko mine nekaj ur in je ta čas mleko v vročem avtomobilu, je bolje, da ga takoj po prihodu domov zavremo.) bozigor

LARYS  

član od: 29.12.2004

sporočila: 36

1. okt 2009 11:59

Pozdravljeni Jaz bi pa rabo drugačno pomoč! Zanima me če kdo pozna kakšno kmetijo v okolici Maribora,ki oddaja mleko ? Hvala za odgovor lp LARYS

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

1. okt 2009 12:23

E *ebiga bozigor ( dobro došel na kul Slo ) praviš "................razbijejo dolge verige maščobnih kislin,.................. " To pa ni točno, ker bi to pomenilo kemijsko spremembo maščob v mleku, kar pa ni res. Homogenizacija pomeni le razbijanje večjih kaplic maščobe na manjše. Poglej:

http://ro.zrsss.si/projekti/kmetijstvo/mlekoinm/

ežoj

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

1. okt 2009 12:29

sorry, šele zdej sem videl, da odgovarjam in želim dobrodošlico nekomur, ki se je enkrat pojavil na kulinariki pred več kakor enim letom.

ežoj

lojzella  

član od: 12.7.2009

sporočila: 117

1. okt 2009 18:34

jaz bi oa prodala kako kilco sveže sladke domače skute,moje kravice so hranjene le s senom in svežo travo,čisto brez silaže,ker se tudi meni in mojim gre,da pojemo čimveč kar se le da zdrave domače hrane. okolica krškega lojzella

piči  

član od: 11.1.2010

sporočila: 10

15. jan 2010 11:02

kaj pa MLEKOMATI??? ti so se zdaj že zelo "razpasli", tudi pri nas v Litiji ga imamo. tam dobiš sveže neobdelano mleko po ne tako visoki ceni. piči

Riddle  

član od: 15.1.2009

sporočila: 418

2. feb 2010 14:10

Ravno sem se namenila to napisati...sicer očitno malo zamujamo pri nas v Zasavju, ampak smo tudi mi dobili mlekomate pred kakšnim tednom. Mleko iz mlekomatov ni predelano in pred uporabo ga je treba skuhati. Ga pa ni okusa čez okus takšnega mleka :D Lp od R.

Moycaa  

član od: 11.9.2004

sporočila: 738

2. feb 2010 14:35

Riddle, v Zagorju sta 2 mlekomata - na tržnici. V Trbovljah je tudi (pa ne vem kje - bo ežoj vedel povedati), za Hrastnik pa nimam pojma. Moycaa

Riddle  

član od: 15.1.2009

sporočila: 418

2. feb 2010 15:12

Moycaa je napisal/a:
Riddle, v Zagorju sta 2 mlekomata - na tržnici. V Trbovljah je tudi (pa ne vem kje - bo ežoj vedel povedati), za Hrastnik pa nimam pojma. Moycaa
V Hrastniku je tudi na tržnici ;) Rimljanka, hvala za link...očitno mam jst dolgo lajtngo, kakor pravimo v našem koncu haha Lp od R. Sporočilo je spremenil(a) Riddle dne 02. 2010 15:13

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti