Aparat za peko kruha

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

6. mar 2006 11:40

Jasna, kadarkoli uporabljaš črno moko, ti priporočam polnozrnati program, saj je ta moka težja in počasneje in manj vzhaja. Koruzni kruh delam na navadnem programu, če je razmerje 1:4 v korist bele moke, sicer pa dam rajši na polnozrnat program - kadarkoli uporabljaš moke z manj glutena, je ta bolj priporočljiv - po mojih skromnih izkušnjah Res je kruh boljši, če koruzno moko prej popariš - čez koruzno moko preliješ vroč lahko slan krop in zmešaš, dodaš ostale stvari in ostalo bo naredil gospod kruhopekec sam;) Veliko jih da v koruzni kruh tudi olje, lahko probaš, od pol deci pa do 2 dci, nekateri, bolj južno, več olja;) lahko daš koruzno ali pa olivno olje, če želiš izrazitejši okus, ali pa sončničnega, če bi rada bolj nevtralno. Meni lepo uspe kruh, ki ima maksimalno 2/3 koruzne moke, nima pa ta takega lepega hribčka kot navadni kruhi, kaj češ... Ampak je pa izbočen, samo bolj rahlo Je pa res, da je koruzni najbolj triki, najboljše da ga mešaš z gladko belo moko, se mi zdi... Res pa vaja dela mojstra, če mojster dela vajo;) Upam, da ti bo kak kruh po mojih receptih uspel! Zadnjič mi je uspel najlepši kruh do zdaj! Dvignil se je čez posodo in bil lep ko vrag, žal pa je bil fotkič poln, recept pa sem si pozabila zapisat. Bom probala spet, da bo ziher, da sem si prav zapomnila, potem pa dobite preizkušeno varianto;) V soboto sem pa pekla brioše - klasično seveda in sem jih danes za malico pogrela v mikrovalovki za naju s sodelavko;) Veri

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

6. mar 2006 12:13

Hvala, Veri! Bom poročala o mojih dosežkih, saj kruha ne bomo več kupovali, vsaj lep čas ne. Moram povedat, da so pri nas doma vsi full navdušeni, ko tako lepo diši. In tamalidve kar ne moreta verjet, gledata v mašinco in se čudita, kako vse sama naredi... Tole je bil pa res posrečen nakup!!!!! Pozdravček vsem!! jasna1

Uly  

član od: 25.9.2003

sporočila: 572

7. mar 2006 17:29

Lepo pozdravljeni! Vem da je tema že prežvečena (vidim po številu odgovorov), vseeno me pa zanima, če je katera v zadjem času kupovala aparat za peko kruha in kateri se najbolj obnese v razmerju kakovost/cena. Koliko se sploh splača dati za njega. Hvala še enkrat in LP Uly

Zdenk@  

član od: 1.3.2006

sporočila: 9

9. mar 2006 11:28

Sramota, je rekel moj moz, hihi V glavnem... recimo, da vsak dan pecem pridno kruh... Pretezno belega za mojega oceta, zase in moza polnozrnatega, ki se vedno ni tak kot po fotografijah... pa vendar.... Vceraj se ze zjutraj pripravila zmes (no kar tekocino in moko iz Hoferja z vsemi sestavinami) in jo v dobri volji in upanju, da mi bo kruh uspel.... pustila v "sprogramiranem" avtomatu... Uro sem naredila na 15.20, da bi bil polnozrnati kruhek pecen, ko pridem domov, kajti zelela sem ga odnesti novopeceni mamici. Pa se jasno ni nic zgodilo... Odtipkam 6 program za polnozrnat kruh in nastavim uro na 15.20. V navodilih je bilo napisano, da se timer uporabi le za 12 ur... hm, kako to, da je meni dal opcijo potem 15.20 (ceprav sem jaz mislila, da bo to ura, ko bo kruh pecen?). Pa vseeno sem imela se dobro urico do obiska, pa vseeno prizgem hitri program na 12 in upam, da kruh najlepsi in najboljsi do sedaj. Mine 59 minut, pa vseeno se pocakam 20 minutk, da bi kruh bil res pecen... Potem pa razocarana ugotovim, da kruh sploh ni bil pecen... kar nekaj je se sem in tja teklo po kruhu; ce se temu sploh tako rece?! No, sem ga vseeno odnesla s seboj, da sem pokazala, da sem imela voljo. Sedaj pa... Veri, ce beres tele vrstice... lepo te prosim, kako pa ti uporabljas tvojega Kenny-a... res bom vesela, ker mi ta timer ocitno nikoli ne bo "potegnil"... Ali imas morda se tisto knjizico v wordu, ki si jo pripravila za oceta? In, ce mi lahko se na hitro razlozis ta glavne programe za pecenje kruha... ali mislis, da je ta pripravljena zmes iz Hoferja v redu? Hvala ti... Zdenk@

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

9. mar 2006 13:55

Jaz imam sicer aparat Bomann, ampak po prebranem bi sodila, da si aparat sicer sprogramirala, nisi pa pritisnila na start. Ali imam prav? Tudi nam se je to zgodilo na začetku. pa smo gledali in gledali, ugotavljali in se praskali. No, sedaj nam gre ob vseh napisanih nasvetih že znatno bolje. Lp Dolores Sporočilo je spremenil(a) Dolores dne 09. mar 2006 13:56:19

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

9. mar 2006 14:07

Se strinjam z Dolores. Tudi pri nas smo zjutraj namesto kruha imeli v posodi samo moko in vodo, ampak samo enkrat. Naslednjič smo pritisnili čudežni gumbek START. Pomaga veš. ) Je pa bilo precej mučno tisto "kunštvanje" o tem, kaj je narobe, da ni kruha. Smo okrivili kruhomat. Pa je revež naredil, oziroma ni naredil, samo tisto kar smo mu "rekli".) Julija

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

9. mar 2006 14:17

Ja, danes se lahko smejemo, takrat pa je bilo res sitno. Lp Dolores

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

9. mar 2006 15:11

Pri nas doma nas vsako jutro zbudi vonj po svežem kruhu! Tamalidve se ga ne moreta najesti, rezultati so pa zaenkrat taki: BEL KRUH: čista desetka, lepo zaobljen, ravno prav rahel, za pojest!! POLBELI KRUH (40 dag bele in 10 dag črne moke) zelo zelo dober, brez napak! POLNOZRNAT KRUH (črna, bela, pirina moka in različna semena) KAMEN! NIhče ga ni hotel jesti...Pa sem dala jogurt zraven... KORUZNI KRUH PRVIČ: še trši kot polnozrnat, sumljivo surov na sredini, pristal v kanti... KORUZNI KRUH DRUGIČ (10 dag koruzne in 40 dag bele moke) zelo dober, z drobnimi napakicami - na vrhu je imel luknjo, cel je bil na sredini nekoliko seseden. Sem dala premalo kvasa? Pol vrečke? Pekla sem ga z zamikom, na polnozrnatem programu. Smo ga z veseljem pojedli. Vseeno bi ga rada izboljšala. IDEJE, NASVETI?? Uly, jaz ti lahko povem tole: karkoli boš kupila, po mojem vsi delajo... Fora je v receptih, pa navodila je treba prebrat... Punce na forumu so prave profesorce, izkoristi to... Veliko sreče! Pozdravček vsem! jasna1

Uly  

član od: 25.9.2003

sporočila: 572

9. mar 2006 15:26

Hvala za odgovor jasna1. Resno razmišljam o nakupu, ker ste me čisto premamile s temi kruhi Uly

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

9. mar 2006 16:06

Zdenk@ je napisal/a:
Sramota, je rekel moj moz, hihi Vceraj se ze zjutraj pripravila zmes (no kar tekocino in moko iz Hoferja z vsemi sestavinami) in jo v dobri volji in upanju, da mi bo kruh uspel.... pustila v "sprogramiranem" avtomatu... Uro sem naredila na 15.20, da bi bil polnozrnati kruhek pecen, ko pridem domov, kajti zelela sem ga odnesti novopeceni mamici. Pa se jasno ni nic zgodilo... Odtipkam 6 program za polnozrnat kruh in nastavim uro na 15.20. V navodilih je bilo napisano, da se timer uporabi le za 12 ur... hm, kako to, da je meni dal opcijo potem 15.20 (ceprav sem jaz mislila, da bo to ura, ko bo kruh pecen?). Pa vseeno sem imela se dobro urico do obiska, pa vseeno prizgem hitri program na 12 in upam, da kruh najlepsi in najboljsi do sedaj. Mine 59 minut, pa vseeno se pocakam 20 minutk, da bi kruh bil res pecen... Potem pa razocarana ugotovim, da kruh sploh ni bil pecen... kar nekaj je se sem in tja teklo po kruhu; ce se temu sploh tako rece?! No, sem ga vseeno odnesla s seboj, da sem pokazala, da sem imela voljo. Sedaj pa... Veri, ce beres tele vrstice... lepo te prosim, kako pa ti uporabljas tvojega Kenny-a... res bom vesela, ker mi ta timer ocitno nikoli ne bo "potegnil"... Ali imas morda se tisto knjizico v wordu, ki si jo pripravila za oceta? In, ce mi lahko se na hitro razlozis ta glavne programe za pecenje kruha... ali mislis, da je ta pripravljena zmes iz Hoferja v redu? Zdenk@
hehe, tale tajmer ima smisel za humor, priznam... Na žalost ga prevajalci navodil niso meli in so vse zakomplicirali v nulo. Jaz sem ga pogruntala potem, ko sem dala stran navodila in sva bila s kenijem na štiri oči;) Torej tajmer: TAJMER lahko nastaviš za 12 ur naprej, to pomeni, da bo kruhopekec ZAČEL mesit testo 12 ur kasneje kot si ga ti nastavila - ker pa sam program (mesenje, vzhajanje in pečenje) tudi nekaj časa traja, v tvojem primeru 3 ure in 20 minut, se to avtomatično prišteje k temu prvemu času, da dobiš čas, ko bo kruh gotov. Ta čas oz. koliko časa (ur in minut) je še do gotovega kruha, se ti pokaže na zaslonu, v tvojem primeru bi to pomenilo, da bo kruhopek končal s peko kruha ČEZ 15 ur in 20 minut - torej, če si ga nastavila ob 8h zjutraj, bi te kruh pričakal ob 8+15:20= 23:30, torej pol dvanajstih zvečer Malo pozno, a ne?;) Torej, kruhopek nima not ure, ki bi mu povedala dejanski čas, ampak je vse relativno, dela tako kot mu rečeš - torej HOČEM KRUH ČEZ toliko in toliko časa. Seveda je minimalni čas čas programa - če program traja 2 uri in pol, ga ne morelš naštimat na 1 uro, da naj bi bilo to takrat gotovo... (v takem primeru se znajdeš in daš na kak krajši program - rezultat ni isti, je pa za pojest:) Potem si verjetno hotela naštimat nov program, on je mel pa še v "glavi", da bo čez svojih 7 ur začel delat in ti verjetno tega ni pustil. Prejšnji program, če se zmotiš, lahko prekličeš tako, da pritisneš tipko STOP za par sekund, dokler ne slišiš piska. Zato verjetno potem ni hotel peči. Druga možnost, če je pekel, zamesil pa ne, je, da si pozabila dat not gnetilko, vendar se mi zdi, da pri tebi tudi pekel ni. No, če se ti kdaj zgodi to, da bo pekel, mesil pa ne, je fora v tem, da ali ni gnetilke, ali pa posoda ni dobro naštimana - tako je moj dragi enkrat dal delat kruh in zjutraj je mel pečeno moko, hehe Ok, druga stvar, ki je, če želiš, da je kruh bolj pečen (kar res priporočam samo na kratkem programu!, sicer boš imela trdo skorjico), potem moraš na keniju naštimat PROGRAM ZA DOPEKO, tu je to številka 0. Imaš pa mislim da dobre pol ure časa od takrat ko neha s programom do takrat, ko ti tega ne dovoli več naredit... Skratka, če kruh samo pustiš notri, se prav dosti bolj ne bo zapekel - ostal bo pa lepo topel, ker je aparat še topel, ampak grel ne bo več, če mu ti ne rečeš. Torej, ko zaključi kratki program, zapiska, ti priletiš k njemu in pritisneš STOP. Zdaj ti na zslonu utripa SEL in ti pritisneš tipko SELECT 1X - in na zaslonu vidiš 0, torej program za dopeko, čez par sekund pa vidiš 00:20, kar pomeni, da je sam avtomatično zbral 20 minut dopeke, kar je po mojih izkušnjah vedno dovolj. Pritisneš start in to je to. Če hočeš dopeko podaljšat ali skrajšat, moraš to naredit takoj na začetku, predno pritisneš strat z gumbki za timer štimat (tipki GOR in DOL). Lahko pa celo, da ti ga je uspelo nekak zalaufat, pa je fora v tem, da polnozrnata moka rabi več mesenja in več vzhajanja, na kratkem programu težko narediš res dober čisto polnozrnat kruh. v takem primeru, ko se ti mudi, ti bolj priporočam, da vse skup flikneš ven (v eno navadno posodo, naj počaka, pa boš mela za jutri) in daš v posodo od kruhomata sestavine z maksimalno 1/4 drugačne moke, vržeš not še par žlic raznih semen, ker ta ne pijejo tekočine za razliko od raznih kosmičev, ki jo zelo in boš mela fajn kruhek za pokazat Pa daj malo več kvasa in soli na kratkem programu. če si zraven in vidiš, da po kotih ne pobere dobro 8to se včasih zgodi na kratkem programu, ne pa vedno), mu lahko s kako gumjasto lopatko pomagaš ali pa doliješ še pol deci tekočine. Če tekočina ni voda, je moraš itak dat več. knjižico dobiš, hvala, da si me spomnila, ampak tehle navodil itak ni not, ta so pa "moja" - se jim vidi, ko so tak dolga;) Zmes iz Hoferja bi morala po moje bit ok, v glavnem jo punce tu kar hvalijo, saj v kruh lahko res vržeš vse, meni je ravno zato tako všeč, fant pravi,d a sem fenomen, da vržem not same sumljive stvari, kruh je pa odličen;) Poizkusila je še nisem, čisto samo zaradi cene, zakaj bi kupovala dražjo zmes, če se lahko sama igram z različnimi mokami in super rata;) Aja, še programi PRI KENWOODU: 0 - DOPEKA - možna samo po koncu kakega drugega programa, na mojo veliko žalost! 1 - NAVADEN, normalen, MALI BELI kruh: iz cca 350 g moke 2 - VELIKI BELI kruh: iz 500 g moke (do 1/4 (oz. cca 150 g) drugčane nebele moke (+ 350 g bele moke, seveda;) lahko še pečeš na tem programu brez problemov) 3 - VELIKI ZAPEČENI BELI kruh: če pač češ met bolj zapečen kruh, pač;) 4 - POLNOZRNAT MALI: za 350 g kruhov iz drugačnih mok 5 - POLNOZRNAT VELIKI, DOLGI PROGRAM: moj osebno najljubši in najbolj uporabljan program. Za 500 g polnozrnate moke ali katerekoli mešanice, kjer prevladujejo težje moke (to pomeni, da jih je več kot 150 g); na tem priporočam pečt tudi koruzne, ajdove, sojine,... kruhe, tudi kruh iz krušne moke oz. moke za domači kruh je za moje pojme boljši na tem programu 6 - POLNOZRNAT VELIKI, KRATKI PROGRAM: če se ti mudi pač:) 7 - FRANCOSKI: za francoski kruh, to je bel (čisto bel) kruh z debelejšo skorjo. Peče se na nižji temperaturi in dalj časa. Glede na to, da praviš, da imaš navadno pretrdo skorjico, ti ga ne priporočam. Meni se ni zdel nič posebnega. 8 - SLADKI: za sladke kruhe, torej razne panetone, ipd. skratka za SLAKE KVAŠENE ZADEVE! Ta program bo zmešal in vzhajal in spekel na nižji temperaturi (da se sladkor ne zažge) 9 - TESTO: samo zamesi in prvič vzhaja; nekateri ne morejo prehvalit tega programa, jaz sem ga mogoče uporabila 2x. Če rabim samo zamesit in vzhajat, naredim to v 10 min. sama - je precej hitreje kot njegovih 90 min. Še opozorilo: proti koncu ga malo nadzoruj, če imaš isto karmo kot jaz, da ti vse vzhaja kot noro, se ti zna zgodit, da ti gre čez rob... In potem je stvar malo težko ven dobit;) 10 - TORTE, HITRI "KRUH": to je za NEKVAŠENO TESTO, ZADEVE S PECILNIM PRAŠKOM ali sodo bikarbono, skratka nekaj, kar deluje takoj! Peče spet na nižji temperaturi zaradi sladkorja, NIČ NE VZHAJA, TAKOJ SAMO ZMEŠA IN SPEČE! V tem primeru je hitri kruh mišljeno ala Irski soda-bread, ki nima kvasa, ampak sodo za vzhajanje. Še nikoli uporabila tega programa, ker sem nora na svoje kuhinjske igračke (v tem primeru pekačke) in rada pečem v takih oblikah, pa če dam takoj pečt, mi ni lih problem še zmešat, da bi pa to naredila za zjutraj, se pa še nisem spomnila, oz. naredim rajši kruh, sladkarij itak pojeva več kot dovolj... (Trenutno čakata v hladiliku dve torti...) Pa torta zame mora met filo in tako me te suhe sladke zadeve ne ganejo toliko;) Se pa da, vsekakor;) In je praktično, samo navadit se je treba... 11 - MARMELADA: še nikoli sprobala! Posoda je malo mala, pazi, da ne daš preveč not... Pri naših količinah marmelade je to malo nepraktično, tako da delam zaenkrat kar na štedilniku, čeprav imam namen enkrat sprobat... SAMO MEŠA IN GREJE, OBOJE HKRATI. sem že razmišljala, da bi to uporabila za peko, samo da bi mu vzela gnetilko, da ne bi mogel vrteti, tisti štil pa tudi če se vrti... Nisem še sprobala, ne vem, na kakšni temperaturi peče 12 - KRATKI PROGRAM, traja samo 59 minut, priporočam 10 do 20 min. dopeke po koncu programa. Zelo pripraven takrat ko se ti res mudi, recimo ko zvečer ni nič kruha doma, pa bi vsak en sendvič, pa imaš drug dan izpit in se ti ne da ravno ne vem kaj delat,... Ali pa za kako darilo na hitro, za pokazat dobro voljo;) Ali presenetit kakega gostitelja s toplim kruhkom... Ljudje so tega nenavadno veseli... Za ta program priporočam VEČINSKO BELE kruhe, če hočete, da bo lep za dat naprej;) Sporočilo je spremenil(a) Veri dne 14. mar 2006 21:51:55

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti