Aparat za peko kruha

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

4. mar 2006 17:54

Ok, grem lepo po vrsti, kot so hiše v Trsti;) DOPEKA: seveda jo lahko skrajšaš, 20 minut je naštimana tovarniško, sicer pa jo lahko naštimaš samo na 5 minut, recimo, če ti paše. Pa tudi če imaš naštimano na 20 minut in ti po recimo 10 minutah kruh že lepo zgleda, lahko vse skup ustaviš tako, da za par sekund pritisneš stop ali pa samo enostavno vzameš kruh ven, pa je. Jaz navadno pustim kar naštimano na 20 minut, ker se na Keniju ne da dopeke naštimat še 1x - če si recimo privič naštimaš na 5 minut in po tem času še ni dovolj pečen, ga ne moreš nikakor prepričat, da bi še 5 minut recimo pekel... Zato rajši pustim 20 in ko se mi zdi ok, ustavim, pa je. Sicer ti toplo toplo odsvetujem uporabljat dopeko po normalnih programin, 100% sem, da imaš zato tako trdo skorjo... Dopeka je nepogrešljiva pri kratkem programu (pri Keniju), ampak dolgi pa vsi po vrsti dovolj zapečejo! Res, samo poizkusi enkrat, boš videla! Verjetno te zavaja skorjica zgoraj - zgornja skorja ne bo nikoli tako zelo zapečena kot pri klasični peki, kjer je en grelec vedno zgoraj v pečici. Tu je grelec na dnu posode in tam najbolj peče, zato bo kruh zgoraj dajal videz, da je manj pečen kot je v resnici! Na ostalih straneh bo pa že močno zapečen... Torej probaj 1x brez dopeke, ali pa samo vzami kruh ven, pa ga poglej, probaj, pa če se ti bo zdel premalo pečen, ga lahko še vedno vrneš v posodo, naštimaš dopeko in pečeš dalje! Pa tudi če bi zafurala pol kile moke, ni nobena huda škoda;) Tako da res, probaj, boš videla, da bo fajn skorjica! KVAS: uporabljam svežega katerega koli, najrajši imam Žitovega - zaradi pakiranja, ker navadno rabim zelo malo kvasa, ker mi vse preveč vzhaja, mi je bolj praktično met 2 zavitka po 21 g kot enega po 42. Sicer pa nisem opazila nobene razlike med Falo in Merkatorjevim - razen, da ima Fala daljši rok uporabe. Suhi kvas imam najrajši od Gorimpexa, razloge sem že zgoraj napisala. Ja, Oetker in Digo imasta oba isti E notri, Gorimpex ima pa drugega, ki naj bi bil nenevaren, vsaj po tistih študijah, kjer sem jaz gledala... Saj umrli od tega ne bomo, če mam pa ravno na izbiro, pa zakaj en bi uporabljala tega, stane me še manj, ker je cenejši;) Evo, linki do receptov: ZA KRUHOMAT: http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=4718 http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=4601 http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=4559 ZA NA ROKE NAREDIT: http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=4888 http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=4558 http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=4382 http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=4381 Glede programov, imaš nalepko v angleščini ali pa v nemščini, ki jo nalepiš čez gumbe oz. zraven, dobiš s kruhopekom! Poglej, verjetno je še kje v škatli... Če razumeš eno ali drugo ni problem... MOKA: nič ne kompliciram, uporabljam najcenejšo, od naj-soseda... Tudi koruzno vzamem cenejšo, ker nisem opazila nobene razlike, pri ajdovi je razlika, ampak je cenejša meni boljša, je tudi temnejša, če jo pogledaš, tudi pri polnozrnatih opaziš razlike, samo če sem čisto iskrena vedno pozabim, katera mi je bila bolj všeč in kupujem vsevprek;) Tako da imam doma zdaj en kup mok in zdaj ko sva na svojem in si to lahko privoščim, imam tudi različne moke vsako v svoji škatli, tako da mam belo gladko, belo ostro, ajdovo, koruzno, pirino, polnozrnato, moko za domači kruh, graham moko, riževo, tapijokino, sojino,... Malo sem usekana, vem;) Moja velika želja je pult, ki je v delu pri najboljšem očetu na svetu (mojem, seveda;)), kamor se bosta potem preselila mikser in multipraktik in naredila prostor za mojo drugo veliko željo, ki je mlin na kamen, tisti leseni, za domačo uporabo... Je pa kar drag, ampak saj imam kmalu rojstni dan;) Takrat bom kupovala razno seme in mlela svoje mešanice, različnih granulacij, od drobljenca do gladke moke, pa različnih sestav:) Mešanic mok še nisem uporabila, kruh mi je vedno ratal, tudi iz najbolj plesnive moke enkrat na morju, ko ni bilo drugega, tako da nekak nisem mela razloga, da bi kupovala precej dražje mešanice... Nekaterim so pa zelo všeč! Upam, da je bil možek vesel, ko se je vrnil domov, če že ne kruha, pa vsaj tebe;) pa naj ti tajmer lepo služi, jaz ga sicer uporabljam med tednom, sobote in nedelje so pa za domači - ročni kruhek, danes so bili brioši! Bi pripela slikco na forum, pa ne znam, če kdo ve, kako, naj mi prosim sporoči! Veri

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

4. mar 2006 20:34

Pozdravljeni, tudi sama sem danes kupila aparat, ker sva se z možem odločila, da bomo bolj zdravo jedli. Normalno, da sem ga takoj "zakurblala"! Kar navaden bel kruh, na super hitri program. Aja, aparat je Clatronic BBA 2605 (akcija v Merkurju 12.990,00). Dala sem na šestko (super hitri) in lepo je začel delat. Mesit, vzhajat. In potem je zapiskal in nehal. Čakala sem kakšno uro, pa se ni nič zgodilo. Saj ni mogoče, da bi tako dolgo vzhajal, a ne? In pol sem kar sama dala na 12, na peko. In zdaj čakam, kakšen bo kruh. Kje sem ga pobiksala? Zelo bom vesela, če mi bo kdo svetoval... Hvala in lep dan vsem!!! Jasna jasna1

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

4. mar 2006 21:15

Jaz imam Clatronika, ampak verzijo BBA 2665, tako, da ti ne vem pomagat. Je pa čisto mogoče, da si dala na program, ki samo mesi in vzhaja testo. Pri meni je to sicer sedmica, na šestici pa imam polnozrnati kruh. Poglej, kaj ti na kruhomatu piše poleg številke programa, ali pa poglej v navodila. Upam, da ti je kruh kljub težavam uspel. lp Julija

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

4. mar 2006 21:44

Julija, hvala za vzpodbudo. Kruh je pogojno uspel, skorja je bila malo pretrda, znotraj je bil pa bolj slabo pečen. Ampak bil je prvi!! Za jutri zjutraj bom dala pečt z zamikom, ta dolgo varianto. Upam, da bo uspelo in da ni kaj narobe s strojčkom, ker sem ga full vesela. jasna1

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

5. mar 2006 7:45

Poročam! Čez noč je Clatronic spekel ODLIČEN kruh!!!! Očitno sem prvič res nekaj štrikala z gumbi. Zdaj komaj čakam, da bom sprobala različne polnozrnate variante z različnimi oreščki... Se še javim! Lp jasna1

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

5. mar 2006 15:54

Sem vesela zate, Jasna. Ti kar eksperimentiraj. To je dobra vadba za peko kruha. Enkrat uspe bolj, drugič manj, ampak na napakah se učimo. ) Julija

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

5. mar 2006 19:29

Na pomoč ! A katera ve, če moram koruzni kruh pečt na polnozrnatem programu? Pekla sem ga na normalnem, pa je bil full zbit. Mešala sem koruzno in črno pšenično moko. Hvala za odgovor, lp! Jasna jasna1

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

5. mar 2006 19:59

S koruznim kruhom pa tudi jaz nisem daleč prišla.Primerno rahel je bil le če sem ga delala z belo moko v razmerju 1:5 v korist bele moke.In koruzni kruh z večjo količino koruzne moke pride zares zbit in poleg tega v kombinaciji spolnozrnato moko še neprivlačen za oko. Delna rešitev je če koruzno moko popariš in če uporabiš krompirjevko (v tem primeru lahko daš malo več koruzne moke) Kaj večti bodo pa drugi povedali. Aki

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

5. mar 2006 20:31

S koruznim kruhom imam tudi jaz težave, čeprav dodam kislo smetano, ki naredi vsak drug kruh rahlejši, mi pri koruznem to ne uspe. Zato po navadi samo zgnetem v kruhomatu in potem spečem klasično, pa je kruhek dober. Vedno pa mešam belo gladko moko in koruzno, recimo 400 g bele in 200 g koruzne. LP! Galja

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

5. mar 2006 22:13

Hvala, punce! Torej se bom kot začetnica raje držala preizkušenih receptov. Pravkar sem odkrila 3 Verine, bo za probat! Lahko noč! jasna1

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti