Aparat za peko kruha

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

3. mar 2006 10:49

Na kratko samo par možnih zapletov in seveda rešitev: * če kruh premalo vzhaja: premalo kvasa ali pa si pozabila dat sol; upoštevaj, da polnozrnati, ajdovi in koruzni kruhi ne bojo nikoli ampak res nikoli tako lepo vzhajali kot navadni beli oz. večinsko beli (vsaj 60 % bele moke), ker imajo te moke manj glutena, ki je ena fajn beljakovina, ki testu da prožnost in ga drži skup, da je lepo elastično in vzaja na vse pretega. Tisti ki majo 2/3 druge moke, bojo meli v najboljšem primeru eno tako lepo čepico, ki pa ne bo ravno kapa, če me razumeš - bo upognjeno navzgor, ampak ne pa kot kapa od smrkca;) Če bi na vsak način rada tak kruh, lahko dodaš kako žlico glutena zraven (dobiš v trgovinah z zdravo hrano), ampak potem okus ne bo več isti... * če kruh vzhaja preveč: preveč kvasa (najpogosteje) ali/in preveč vode (jaz dam 7-9 g kvasa na 500g moke na dolgi program, če delam na kratkem, pa več, (tekočine dam več kot Reca, ker navadno ne delam z vodo) * če je kruh preveč zapečen: naredi rajši večjo količino, če delaš iz 200 g moke, se navadno vse prižge in kruh ni isti, jaz rajši delam vsake dva dni iz 500 g moke, ker pride krasen kruh, kot pa vsak dan iz 250 g, ker ta enostavno ni isti... * če je kruh zapečen samo na eni strani, oz. na eni preveč, na drugi premalo - aparat ti ne tesni dobro - poglej, če se je kaj premaknila guma oz. ga probaj zamenjat, ker to je "sranje" (oprosti izrazu), ampak res se splača to takoj zamenjat, doker še lahko, če ne bi bil več v garanciji oz. če nočeš zamenjat, pa lahko vsakič zalepiš tisti del, ki slabo tesni, ampak kot sem rekla, meni se zdijo to nepotrebne komplikacije, če se aparat še da zamenjat * če je kruh zunaj zapečen, znotraj pa surov, poglej, če nisi dala več moke, kot je dovoljeno za tvoj kruhomat (pri mojem je maksimu 500 g) Če nisi, vrni aparat, naj ti ga zamenjajo, ker preveč peče! * če zapeče premalo: preveri program, če si nastavila na pravega,ker program za sladki kruh in za torte in kolače peče na nižji temperaturi - če si nastavila prav, potem zamenjaj aparat, ker premalo peče. * če ne zmeša dobro, verjetno (99,99%) bisi dobro postavila posode, mora škljocnit, ko jo daš not! Ali pa nisi dobro namestila oz. si pozabila dat not gnetilko. Poizkusi še enkrat in preveri, če to dela, magari na suho - vključi program, pa da vidiš, ali meša... Če je vse dobro naštimano, pa še vedno ne meša, preveri še, če je prižgan in vštekan;) Če še vedno ne dela, ga vrni oz. zamenjaj. * če kruh nima dobrega okusa ali teksture: malo povečaj količino soli, sploh pri polnozrnatih kruhih - so boljši če daš malo več soli (vsaj eno čajno žličko na pol kile kruha) * če uporabljaš droži, moraš ustrezno zmanjšat količino kvasa - nujno! Če uporabljaš samo droži brez kvasa, kruh ne bo nikoli tako lepo vzhajal, bo pa imel dober okus, rahlo kiselkast. * če uporabljaš kislo testo, pazi, da ni plesnivo oz. da je res prava stvar, je težko opisat, ampak ne vem, kar veš... Jaz sem naredila dve, temno in svetlo, temno je ratalo, svetlo ni, pa sem takoj vedela, da eno je ok, drugo pa ni, ampak zelo težko opisat, ker je to v gl. na osnovi vonja in teksture... Upam, da vam uspe! Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

3. mar 2006 10:53

Aja, kratki program je čisto uporaben, če rabiš kruh na hitro, ,samo malo več kvasa moraš dat, pa kako kapljo tekočine več, ker niam toliko časa gnest... Je pa res, da ga moraš vsaj 10 min. dopečt. Če pa dam delat kruh zvečer (s tajmerjem, seveda), da ga imam spečenega zjutraj, pa dam vedno na dolgi program! Takrat navadno šele vidim, kako malo spim...:) ko moram nastavit da naj bo pečen čez 4 ure, recimo;) Meni je všeč, da je kratki program samo 59 min. ker je 59 + 10= 1:09 še vedno precej manj kot 2:20, ker v tem času naredim še dva kruha na roke! Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

3. mar 2006 10:57

Še glede programov: jaz delam polnozrnatega na programu za polnozrnat kruh, ajdovega, koruznega ipd. tudi, navadno delam iz 500 g moke, torej delam na programu za polnozrnat veliki kruh... Čisto bel kruh zelo redko pečem, če dam samo 1/4 druge moke, pa navadno vseeno pečem na programu za beli kruh, spet navadno za velikega, ker pač delam iz. maksimalne količine moke, ker mi je tak kruh bolj všeč, če delam iz malo moke, se kruh preveč zapeče, ima tršo skorjo, skratka ni tako lep in fajn! *Pa glede jemanja kruha iz posode: vsaj 10 min. po končanem programu, naj kruh še stoji v posodi, da se gnetilka lepo vzame ven - skorja se malo zmehča od vlage in gre prav lepo! Ne pa pustit 1 uro not, ker potem se bo skorja malo preveč zmehčala (beri namočila) Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

3. mar 2006 11:18

Aja, zdenka, pa tista navodila zabriši stran, ma prav nič pametnega ni not;) ne, seveda jih obdrži, ampak saj boš videla, kruh je malo hecen, če delaš po tistem... Pa napisana so tista navodila obupno! To bi moral prevajat kdo, ki je vsaj kdaj videl kuhalnico drugje kot na TV;) Saj vem, da ne morejo vsi vsega vedet, ampak saj lahko dajo vsaj za pogledat enemu, ki se spozna na to... PROGRAMI Na mojem Keniju je hiter program program 12. preveri, eč ni na tvojem isto, ker mislim, da obstaja samo en Kenwoodov kruhopek na tržišču v slo. Moj program nima posebej nastavitve za bolj ali manj zapečeno, mislim, pa da ima poseben program, kjer bolj zapeče, bom doma preverila, pa ti napišem vse programe in kdaj jih uporabljam, ok? SKORJICA Glede skorjice, delaj vedno iz maksimalne količine moke, sicer zna bit skorja pretrda. Pa daj mogoče malo več vode oz. tekočine (jaz je dam malo več kot pišejo ostale, res pa je to odvisno od okusa, jaz mam rada sočen kruh...) Bo pa skorjica belega kruha vedno malo drugačna, kot če pečeš v pečici, enostavno zato, ker je na 5 straneh posoda, ne pa samo na dnu, kot če pečeš na pekaču. Jaz za pocrkljat (kogarkoli) še vedno peček svoj Najboljši mlečni kruhek, s katrerim se niti priblišno ne more primerjat noben kruh iz kruhomata, skorjica je čisto tanka in kruh neverjetno rahel, v kruhomatu čisto takega ne moreš dobit. Ampak za navadno porabo med delovniki, ko ni časa in si vesel, da imaš svež kruh in sploh za polnozrante kruhe, kjer skojica ne moti, je pa ok,res pa da moja skorjica ni tako trda kot ti navajaš - se brez kakih problemov reže tudi z navadnim nožkom za sadje, da si lahko predstavljaš... Kot recimo skorjica od cornspitza ali sosedovega kruha, približno... Vsekakor pa kruha ne zapekaj, če imaš pretrdo skorjico, probaj enkrat samo spečenega, nič dopečenega, boš videla, po mojem ti bo dovolj pečen, ker je res dovolj pečen - tudi sama mam rada bolj pečen kruh... VZHAJALNA SREDSTVA: Jaz pečem s svežim ali suhim kvasom, z drožmi, kislim testom, kar mi pride pod roke in vse rata, tako da se da, brez skrbi, samo količine kvasa moraš met poštudirane - polnozrnati kruh malo več, pri belem malo manj, malo je tudi odvisno od temperature prostora, kjer imaš aparat. če ga imaš v kaki mrzli "špajzi", potem daj malo več kvasa - malo več pomeni gram ali dva več, ne preveč več;) Pri suhih kvasih nisem opazila bistvene razlike, navadno najrajši uporabljam tistega, ki je pakiran po 10 gramov iz štirih razlogov: je cenejši od dr. Oetkerje in Digota, bolj mi je všeč večja pakunga, ker ga hitro porabim, poleg tega je pakiranje bolj ekološko, ker je v papirnati vrečki, ne pa v tistih aluminjastih plastikah, delajo ga Hrvati, ki so mi vseeno bolj všeč kot Nemci;) - slovanska dušica, pač;) in ima dodan en popolnoma neškodljiv E, za razliko od onih dveh, ki mata enega baje nevarnega. Saj ne gledam tako zelo na to, ampak glede kvasov sem morala to v službi pogledat, pa zdaj pač tega uporabljam, če ga dobim... RECEPTI če te zanimajo kaki recepti, pa naipiši, jih pripnem sem, pri teh, ki sem jih poslala sem, je skorjica 1000% krasna! Obljubim! Nočem pa silit, da ne bo kdo narobe razumel, da mislim, da so samo moji recepti dobri, ker ne mislim tako! Je pa logično, da so meni moji najbolj všeč, ker jih pač prilagodim najinemu okusu... PS: pekarna Miš Maš je zakon!!! Sva jo poslušala s fantom na morju, hehe, moraš ostat otrok, svet je lepši;) Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

3. mar 2006 11:32

Aja, kvas lahko tudi zamrzneš, če rada delaš s svežim kvasom, pa če je 15 minut premalo, pusti kruh še dlje v posodi, kot je svetovala aki, jaz ga sicer tako dolgo ne, se mi zdi,d a se preveč razmoči, ker navadno takoj zjutraj naredim fantu sendvič, ki ga zavijem v folijo, zato ni zaželjeno, da bi bila skorjica mokra... KVASNA EMULZIJA: še glede tega: jaz sem jo uporabila parkrat in moram priznat,da nisem opazila nobene bistvene razlike, sem nareidla tudi poizkus (enak kruh, enake količine, na istem programu,en z emulzijo, drugi z navadnim kvasom...), dala probat nekaj ljudem, ki niso vedeli, kateri je kateri in ni noben opazil razlike... Kruh je sicer čisto lepo vzhajal, tudi tekstura je bila čisto ok, ampak za boga čisto nič drugačna kot z navadnim kvasom... Nekaterim pa je to precej bolj všeč... Sem poizkusila takoj, ko sem dobila Goljatovo knjigo Kruh, in sem bila prav razočarna, da ni bilo nobene razlike... Zdaj delam z navadnim kvasom iz dveh razlogov: ker je bolj enostavno in zato ker se mi zdi trapasto, da bi pobila že takoj vse kvasovke, naj se majo fajn in se razmnožujejo (to je vsem fajn:) še tistih par ur, predno se vse skup speče... Pa mi očitno zelo lepo vračajo;) ZAMIK je super stvar: to pomeni, da zvečer vse sestavine naštimaš not, nastaviš, čez koliko časa češ met kruh in zjutraj ti diši iz kuhinje! kako točno se ga nastavi, ti lahko napišem, ko pridem domov, da ne bom na pamet kaj zafrknila! Je pa čisto tako, kot sta napisali riba-ribica in dolores. Čas peke je že vračunan, saj boš videla, se ti pojavi na zaslončku, takoj ko nastaviš program. POLNOZRNAT KRUH lahko pečeš tudi na hitrem programu 12, samo daj res več kvasa, tukaj pa konkretno več in malo več tekočine, ker ta moka več popije. Pa Seveda ne bo tako lepo vzhajal kot na dolgem programu, ampak bo za jest;) galyka, midva pa ravno zato jeva kruh, ker se ga da tako fajn sabo nest;) No, evo, zdaj sem pa nadoknadila za vse nazaj, a ne?:) Še poln kufer me boste mele... Veri

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

3. mar 2006 11:57

Veri je napisal/a:
galyka, midva pa ravno zato jeva kruh, ker se ga da tako fajn sabo nest;)
Saj vem, se moram poboljšat Tile tvoji nasveti bodo pa tudi meni prišli prav :) lp, Marija

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

3. mar 2006 12:04

Kvas Dr. Oetkerja ima en sam E in ta naj ne bi bil škodljiv. To je E 472. Izsek iz ene tabele E - jev. # NEŠKODLJIVI DODATKI: E 100, 101, 103, 104, 105, 111, 121, 130, 132, 140, 151, 152, 160, 161, 162, 170, 174, 175,180, 200, 201, 202, 203, 236, 237, 238, 260, 261, 263, 270, 280, 281, 282, 290, 300, 301, 303, 305, 306, 307, 308, 309, 322, 325, 326, 327, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 382, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 408, 410, 411, 413, 414, 420, 421, 422, 440, 471, 472, 473, 474, 475, 480. Če pa to ne drži, potem pa ne vem......... Julija

Palma  

član od: 29.9.2003

sporočila: 285

3. mar 2006 12:50

Zdenka pozdravljena! Jaz pečem v glavnem mešan kruh: to je 40 dag krušne moke tip 850 + 10 dag ržene moke tip 1250. Včasih pečem tudi belega in to kar iz navodil z recepti, ki so priloženi k aparatu. Takšen velik bel kruh mi zelo lepo rata in to točno po receptu s knjižice, ki je bila priložena. Iz te knjižice sem pekla že tudi lahki polnozrnati kruh in je naravnost fantastičen, še posebej ko je svež. Pekla pa sem že tudi tistega z orehi in pinjencem, prav tako iz te knjižice. Jaz osebno sem s temi recepti, ki so v knjižici zadovoljna. Pečem pa na naslednjih programih: - mešanega in polnozrnatega na programu 6 - belega na programu 2 - orehovega na hitrem programu 12 + 10 minut dopeke Če hočeš imeti kruh pečen ob 5. uri zjutraj, naredi takole: Npr. ob 21. uri zvečer nadevaj vse sestavine v aparat, izberi program, zračunaj koliko ur je od 21. zvečer, do 5. zjutraj (to je 8 ur), nato pritisni tisto puščico zgoraj, ki kaže v desno in stiskaj tako dolgo, da se ti na ekrančku izpiše 8:00. Aparat čas odšteva in ko pride na naprimer 3 ure in 20 minut (3:20), (to je program za mešan kruh), se začenja najprej postopek mirovanja, nadalje mesenja in tako dalje. Ob 5. bo kruhek pečen. Mislim, da sem dovolj nazorno opisala postopek, kot že tudi nekdo pred mano. Uspešen uvod v peko dobrega domačega kruha ti želim. Mi onega s trgovine sploh več ne jemo in tudi ne kupujemo. Lp Palma

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

3. mar 2006 13:23

Še ena tabela E - jev. Tukaj pa je E 472 označen kot škodljiv. Torej kvasa dr. Oetkerja ne bom več kupovala. Mi tole ni dalo miru in sem šla brskat. Hvala Veri. Tukajle pa je link do zloženke ZPS. Mogoče še komu pride prav. Jaz sem si jo že sprintala. http://www.zps-zveza.si/ZPSstrani/zpsV1.0.ns Julija

Zdenk@  

član od: 1.3.2006

sporočila: 9

3. mar 2006 14:27

Zivjo punce, sele sedaj sem uspela prebrati vse odgovore in da se pocasi zberem in uredim misli. Zjutraj sem morala k zdravniku in nato me je cakalo nekaj strank, da sem jih "podelala". No, sedaj je vse pod kontrolo, stranke so sle... jaz pa sem ze vsa nestrpna, da pridem domov v mojo Pekarno Mis Mas. No, da porocam o kruhu, ki sem ga spekla vceraj za oceta. Pred nekaj dnevi sem kupila kar belo mesanico moke v Hoferju in ker sem hitela se k prijateljici sem mokre sestavine in moko z vsemi dodatki dala v kruhomati, prizgala na 2, ker je to "daljsa" verzija in sla. Ko sem prisla cez cas domov, je kruh bil pecen, vendar sem dodala se 20 min dodatne peke. Vizuleno je bil kruh podoben vsem tistim, ki jih gledam po prilozenih slikah iz receptov. SKorjica je bila sicer mehka, ker sem pustila kruhek v kruhomatu se kaksne dobre pol ure (sem bila potem se v kopalnici). Kruhek sem res brez problema vzela ven, bil je tudi relativno mehek, vendar kruh na straneh je bil trd. Hm, cudno. Pustila sem ga potem v vrecki, oce je nanj navalil ze zvecer, jaz pa sem si ga privoscila danes zjutraj. Sredica kruha je bila lepa, vendar zaradi skorjice nisem mogla prav fino narezat. Pa vseeno... je bil kruhek dober. Danes si bom pekla polnozrnat kruhek, da bo pricakal moza, ko se vrne iz potovanja. Glede vseh prijaznih navodil... Veri najlepsa hvala, se ti oglasim zvecer. Imam pa vprasanje, ali dva... Ali lahko dodatno peko (20 min) tudi skrajsamo? Recimo 10 min? Veri kaksen kvas pa ti kupis? 2 dni nazaj sem kupila od dr. Oetkerja, ampak nisem gledala kaj vsebuje. Za kvasno emulzijo se nisem slisala... Moram pa si tudi pridobiti Goljatovo knjigo Kruh. Vesna (Reca) me je navdusila za njegove tecaje; se pravi, da bom tudi kaksnega obiskala. Zamik... mogoce bom to poskusila za nedeljski zajtrk. Ob sobotah sem navadno bila prva v trgovini, da sem kupila topel kruh za zajtrk; hm, jutri bo pa kar sprememba. Veri, spekla sem tudi ze tvoj kruh s kefirjem. Meni je bil okus vsec, vendar je bil dokaj "zbit"... Tudi moz je bil navdusen, oce pa tako samo belega je (navada mu je zelezna srajca). Palma hvala za programe. Saj pravzaprav jih ne potrebujem vseh, vendar le osnovne, ki si jih napisala. Hvala se enkrat. Si moram oblikovat na en papir, pa da si nalepim na ploscice v kuhinji vsaj za zacetek. Veri, bom zelo vesela tvojih receptov. Sem ti v sporocilih napisala moj naslov. Hvala ze v naprej. Mislim, da imava obe enaka aparata... moj je tudi ta majhna verzija (900 gramov kruha) kajti sva sama z mozem. Me pa zanima se nekaj... kje pa ve kupujete moko in vse dodatke za kruhek? Uf, se pol ure... potem pa domov. Imejte se lepo in prijeten vikend. Pa saj si se pisemo. Zdenk@

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti