Aparat za peko kruha

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

2. mar 2006 10:38

Hm, moj Kenwood ima hitri program 59 minut... Pa kruh mi je vedno uspel v njem tudi s suhim kvasom. A ni hitri program na 12? (nisem že dolgo pekla pa se ne spomnim na pamet, bom pa popoldne pogledala doma...) Preverjeno. Če imaš Kenwood BM200, potem je hitri program na 12, in pri tem programu lahko dodaš dopeko 20 minut. Jaz je ne bi uporabila, če si ga pekla 2 uri in 20 minut. Po končani peki ga pusti 20 minut pokritega v kruhomatu in gnetilka ti mora sigurno odstopit lepo od kruha. lp, Marija Sporočilo je spremenil(a) galyka dne 02. mar 2006 10:43:47

Zdenk@  

član od: 1.3.2006

sporočila: 9

2. mar 2006 13:14

Marija, tudi jaz imam Kenwood-ov aparat... Danes bom zopet pekla kruh... sicer belega za oceta... me prav zanima kaj bo nastalo. Bom porocala zvecer. In zagotovo bom naredila na 12. ALi to pomeni, da ce delam recimo polnozrnat kruh ali lahko tudi na programu st. 12? Sem pregledala navodila, pa je bilo dokaj nejasno napisano... tako, da ce si tako prijazna in mi napises kaj peces na dolocenem programu; ti bom res hvalezna? Hvala za v naprej. Sicer mi tudi ni najbolj jasno zaradi zamika. Aki mi je prej napisala v zvezi z zamikom... pa sem ocitno se vsa v skrbeh zaradi vizuelnega izgleda kruha, namesto, da bi se posvecala tudi timingu in dobremu kruhku za zajtrk. Ah, bo ze.... Vaja dela mojstra, pa ni vrag, da se meni ne uspe. Hvala in pozdravcek. Zdenk@

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

2. mar 2006 13:35

Belega sem vedno pekla na hitrem programu, polnozrnatega sem pa samo enkrat in mislim da je bilo na programu prav za polnozrnati kruh, je bilo pa tega že nekaj časa. To so moje izkušnje, ker sedaj že nekaj časa nisem pekla, ker kruha enostavno ne jeva, ker sva ves dan odsotna od doma. Bom pogledala doma navodila pa ti še jaz povem glede zamika. lp, Marija

Palma  

član od: 29.9.2003

sporočila: 285

2. mar 2006 14:09

Da se pridružim debati. Tudi sama sem lastnica Kenwooda in v njem redno pečem že dobro leto. Navadni mešani kruh ali polnozrnati, vedno pečem na programu 6 - brez dopeke, ker je že po samem programu dosti pečen. Samo pri meni ne traja 2,20 ure, ampak 3,20 ure. Na hitrem programu 12 pa ne pečem, ker mi kruh, ki rata enostavno ni všeč, pa še dopečti ga je treba. Mislim, da je premalo teh 59 minut, da ga zgnete, vzhaja in še speče. Je vedno bolj nizek in zbit. Glede zamika pa ni panike. Jaz ga skoraj vedno pečem z zamikom. Zjutraj ob 5.30 me vedno čaka topel in svež kruh, ki je po izgledu ravno tak, kot bi bil normalno pečen. Pečem ga s suhim kvasom, sem pa ga že tudi s svežim in je bilo isto. Ko ga stresem iz posode, ga zavijem v krpo, da se počasi ohladi in ko je svež, je skorjica rahlo hrustljava in drobljiva, ko pa nekaj časa stoji v vrečki se zmehča in nimam nobenega problema z rezanjem. Vedno lahko narežem lepe kose, razen tiste, ki so blizu gnetilke - tisti so z majhno "vreznino". Ne vem kaj ti pri zamiku ni jasno? To, kako se nastavi zamik, ali kaj drugega? Vprašaj, rade volje ti pomagam! Lep dan! Palma

Zdenk@  

član od: 1.3.2006

sporočila: 9

2. mar 2006 14:50

Palma, tudi jaz vstajam ob 5.15 (med tednom) zaradi psa... in bilo bi prav fino imeti svezi kruhek za zajtrk. Mi lahko razlozis kaksen je sistem za zamik... oz. kdaj in kako naj nastavim program, da bo zadeva pecena ob 5h zjutraj? In glede na to, da tudi uporabljas Kenwood-ov aparat, se mi lahko napises programe in kaj na kateremu peces? Meni pac navodila niso najbolj jasna... Se opravicujem, da sem malo bolj "pocasna", pa saj bo... Lep pozdravcek, p.s. komaj cakam, da pridem domov in grem pect se en kruhek. Zdenk@

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

2. mar 2006 15:04

Zdenka, zdravo! Ravno sem tukaj in mogoče lahko pomagam. Tudi meni se je ta nastavitev zdela od začetka skomplicirana, sinova sta to obvladala takoj. Potem sem nekako pogruntala, da ni treba nič računati, ampak samo nastaviti čas oz. ure, čez koliko ur mora biti kruh pečen. Dolžina programa ni važna, n. pr. ob 23.00 sem dala sestavine za kruh v aparat, kruh bi radi imeli pečen ob 5.30. Timer nastavim na 6.30 in kruh je pečen čez 6 ur in pol. Mislim, da vsi ti aparati podobno funkcionirajo. Navodila pa so včasih res malce čudno napisana oz. čudno za tiste, ki tega še ne obvladajo. Lp in uspešno peko! riba-ribica

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

2. mar 2006 15:25

Riba-ribica, povsem enako razmišljava. Jaz imam scer Bomanna, zamik pa funkcionira enako, torej nobenega preračunavanja. Samo vpišeš kdaj hočeš svež kruh za zajtrk, vstaneš in ga imaš. Lp Dolores

Zdenk@  

član od: 1.3.2006

sporočila: 9

2. mar 2006 20:08

PA saj to je potem "pis of kejk". No, sedaj sem spekla belega za oceta... sem uporabila kar tisto mesanico iz Hoferja... Upam, da bo kaj uzitnega. Porocam jutri. Nocka vsem skupaj. Zdenk@

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

3. mar 2006 10:49

Na kratko samo par možnih zapletov in seveda rešitev: * če kruh premalo vzhaja: premalo kvasa ali pa si pozabila dat sol; upoštevaj, da polnozrnati, ajdovi in koruzni kruhi ne bojo nikoli ampak res nikoli tako lepo vzhajali kot navadni beli oz. večinsko beli (vsaj 60 % bele moke), ker imajo te moke manj glutena, ki je ena fajn beljakovina, ki testu da prožnost in ga drži skup, da je lepo elastično in vzaja na vse pretega. Tisti ki majo 2/3 druge moke, bojo meli v najboljšem primeru eno tako lepo čepico, ki pa ne bo ravno kapa, če me razumeš - bo upognjeno navzgor, ampak ne pa kot kapa od smrkca;) Če bi na vsak način rada tak kruh, lahko dodaš kako žlico glutena zraven (dobiš v trgovinah z zdravo hrano), ampak potem okus ne bo več isti... * če kruh vzhaja preveč: preveč kvasa (najpogosteje) ali/in preveč vode (jaz dam 7-9 g kvasa na 500g moke na dolgi program, če delam na kratkem, pa več, (tekočine dam več kot Reca, ker navadno ne delam z vodo) * če je kruh preveč zapečen: naredi rajši večjo količino, če delaš iz 200 g moke, se navadno vse prižge in kruh ni isti, jaz rajši delam vsake dva dni iz 500 g moke, ker pride krasen kruh, kot pa vsak dan iz 250 g, ker ta enostavno ni isti... * če je kruh zapečen samo na eni strani, oz. na eni preveč, na drugi premalo - aparat ti ne tesni dobro - poglej, če se je kaj premaknila guma oz. ga probaj zamenjat, ker to je "sranje" (oprosti izrazu), ampak res se splača to takoj zamenjat, doker še lahko, če ne bi bil več v garanciji oz. če nočeš zamenjat, pa lahko vsakič zalepiš tisti del, ki slabo tesni, ampak kot sem rekla, meni se zdijo to nepotrebne komplikacije, če se aparat še da zamenjat * če je kruh zunaj zapečen, znotraj pa surov, poglej, če nisi dala več moke, kot je dovoljeno za tvoj kruhomat (pri mojem je maksimu 500 g) Če nisi, vrni aparat, naj ti ga zamenjajo, ker preveč peče! * če zapeče premalo: preveri program, če si nastavila na pravega,ker program za sladki kruh in za torte in kolače peče na nižji temperaturi - če si nastavila prav, potem zamenjaj aparat, ker premalo peče. * če ne zmeša dobro, verjetno (99,99%) bisi dobro postavila posode, mora škljocnit, ko jo daš not! Ali pa nisi dobro namestila oz. si pozabila dat not gnetilko. Poizkusi še enkrat in preveri, če to dela, magari na suho - vključi program, pa da vidiš, ali meša... Če je vse dobro naštimano, pa še vedno ne meša, preveri še, če je prižgan in vštekan;) Če še vedno ne dela, ga vrni oz. zamenjaj. * če kruh nima dobrega okusa ali teksture: malo povečaj količino soli, sploh pri polnozrnatih kruhih - so boljši če daš malo več soli (vsaj eno čajno žličko na pol kile kruha) * če uporabljaš droži, moraš ustrezno zmanjšat količino kvasa - nujno! Če uporabljaš samo droži brez kvasa, kruh ne bo nikoli tako lepo vzhajal, bo pa imel dober okus, rahlo kiselkast. * če uporabljaš kislo testo, pazi, da ni plesnivo oz. da je res prava stvar, je težko opisat, ampak ne vem, kar veš... Jaz sem naredila dve, temno in svetlo, temno je ratalo, svetlo ni, pa sem takoj vedela, da eno je ok, drugo pa ni, ampak zelo težko opisat, ker je to v gl. na osnovi vonja in teksture... Upam, da vam uspe! Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

3. mar 2006 10:53

Aja, kratki program je čisto uporaben, če rabiš kruh na hitro, ,samo malo več kvasa moraš dat, pa kako kapljo tekočine več, ker niam toliko časa gnest... Je pa res, da ga moraš vsaj 10 min. dopečt. Če pa dam delat kruh zvečer (s tajmerjem, seveda), da ga imam spečenega zjutraj, pa dam vedno na dolgi program! Takrat navadno šele vidim, kako malo spim...:) ko moram nastavit da naj bo pečen čez 4 ure, recimo;) Meni je všeč, da je kratki program samo 59 min. ker je 59 + 10= 1:09 še vedno precej manj kot 2:20, ker v tem času naredim še dva kruha na roke! Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti