Se gremo igrat?

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

14. okt 2007 18:35

Ej, veverica,

kaj zdej to pogrevaš, tisto o barvi, ki je tudi odvisna od predelave ( verjetno ) tudi drži, vendarle: zelene in črne olive so isti plod v različni fazi zrelosti, Ne me zdej silit, da potegnem težko orožje, namreč Nolo, ki je definitivno ekspert za olive ( če ti že kaliber rimljanke ni zadosti ).  

ežoj

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

14. okt 2007 19:32

Nihče ni nezmotljiv, kajne Se pa seveda želim prepričati, ker nočem nikomur delati krivice! Do forumov oziroma do zapisov na forumih pa sem na svoj način kritična... veverica

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

14. okt 2007 19:39

Ejjjj, lupčki, naslov tega foruma je:Se gremo IGRAT? Držte se tega, prosim!!! Saj včasih je bilo na tem forumu zatišje tudi štirinajst dni, pa ni zaradi tega nihče skakal v zrak (ja, špikal s(m)o se pa, priznam, mejakolpa, mejakolpa  - pa nis(m)o nič hudega mislili, ne )

LP

cervus

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

15. okt 2007 13:25

Holarijo!

Izpit je "padel", še dva in bom največja asica na kulinariki!!!! he he

 

Ker sem se ob obilici učenja manj ukvarjala z lonci in enkrat celo skočila do mariborskega Lenta po lepinje za domov, se mi je porodilo vprašanje o začetku teh krasnih krajev, kjer se lepo vsedeš, te postrežejo, popapcaš in greš. (mimogrede še plačaš, jasno)

Vprašanje:

Povejte, kdaj je luč sveta ugledala prva javna restavracija? In tudi - kje?

 

titta

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

15. okt 2007 14:48

V 12. stoletju v mestu Hangzhou na Kitajskem. veverica

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

15. okt 2007 16:41

veverica je napisal/a:
Hvala lepa... sem že med čakanjem na tvojo potrditev pobrskala med knjigami in prišla do zanimive ugotovitve, ki mi je bila do sedaj neznana. Če se ne motim, tudi na wikipedii ne boste našli odgovora Sicer pa sem malo skeptična, ali naj zastavim to vprašanje ali ne, ker kolikor vas do sedaj poznam, boste nekateri odgovor izstrelili kot iz topa. No, saj sem že večkrat napisala, vsak dan se kaj novega naučimo, jaz sem se danes tole... morda tudi kdo izmed vas izve nekaj novega... Torej: zanima me, zakaj so nekatere olive zelene in nekatere črne? veverica
daleč od tega, da bi bila strokovnjakinja, sem samo skromna pridelovalka eno malo olja. Na tistih malo dreves, ki so v moji oskrbi , so vse olive najprej zelene, potem pa počasi vijolijo/črnijo. Hitrost obarvanja je odvisna od sorte. Nekatere poberemo že ko so samo malo slivaste, druge šele ko so črne črne. To je pa res odvisno od sorte. Olje je zmeraj iz zrelih oliv, rajši kot na Wikipediji ga okušaj in situ. nola

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

15. okt 2007 19:33

Ja, Nola, na teh mestu sem wikipedio omenila, ker navadno tam hitro najdeš odgovor. Hvala za pošten odgovor. Kako pa je z vloženimi olivami? Se vlagajo vedno zelene in tudi te počrnijo, ker jih zalijejo s vrelo solnico ali je to lapsus? Torej, Elaphus pripravi se, da postaviš vprašanje, če je le zgornji odgovr na Tittino vprašanje pravilen. Odgovor sem pobrala seveda na wikipedii do Kitajske je namreč predaleč, pa še časovnega stroja nimam, da bi na mestu preverila kako je s tem! veverica

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

15. okt 2007 19:50

Zdej ga pa že nehite, po domače povedano, s.(pip).at. Rada uganjujem in rada postavljam vprašanja - ampak nič ne bomo skakali in preskakovali - veverica, če je tvoj odgovor pravilen, boš kar ti zastavila novo vprašanje, hehehe. Ni vrag, da ne bi jaz kdaj v bližnji ali daljni prihodnosti še kdaj prav odgovorila in zaradi tega morala mučiti možganske vijuge.

LP

cervus

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

15. okt 2007 20:39

Elaphus, če sem ga pa pobiksala... netočno zastavljeno vprašanje, torej je tudi tvoj odgovor pravilen, pa sem te preskočila. Torej kar premišljuj... Vztrajam! veverica

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

15. okt 2007 22:41

Zdaj pa ne vem, kaj naj. Veverica je pravilno odgovorila čeprav je "moja" prva restavracija nekje drugje in malo kasneje.

Kakorkoli, prosim, če zastaviš naslednje vprašanje, sama bom pa vseeno napisala tole:

Nova doba v gastronomiji se je pričela v drugi polovici 18. stoletja, ko je Francoz Boulanger odprl prvo javno restavracijo. Nadalje še sledi njegov kolega Brillat-Savarin, kateri je pravi znanstvenik med sladokusci.

 

No, tako. Zdaj vemo, da so Kitajci že prej papali izven domačega kuhinjskega kota, Evropejci pa malce kasneje...

 

Pa lep večer vsem skupaj!

titta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti