Se gremo igrat?

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

26. mar 2007 17:29

Velenjska kotlina oziroma Šaleška dolina se nahaja na severovzhodnem delu Slovenije, na območju Severovzhodnega Predalpskega hribovja. Na zahodu ga obdajajo Kamniško Savinjske Alpe, na vzhodu gorovje Pohorja, na jugu pa Posavsko Hribovje. Dolina poteka v smeri severozahod-jugovzhod in je približno 8 kilometrov dolga in 2 kilometra široka. Od Gornje in Spodnje Savinjske doline jo ločijo Golte, Skornški hribi, Paski vrhovi z Goro Oljko in Ponikovska planota.

Predvsem na severu je dolina zaprta z verigo visokih gorovij ki se od severovzhoda proti severozahodu vrstijo : Paški Kozjak z Basališčem (1273 m) in Špikom (1063 m), Smodivnik (923 m), Stropnica (860 m), Vodemlja (780 m), Lubela (778 m), Graška gora (800 m), Krištanova planina (654 m), Veliki in Staknečev vrh (1223 m); najvišje se vzpenjata v ozadju Uršlja gora (1696 m) in Smrekovec (1569 m). Severno obrobje je sredogorsko nadaljevanje Karavank. Sever je zato prometno precej slabše povezan.

Jug doline je manj gorat, obdajajo jo nižje gore in hribi kot so npr. Vinska Gora na severovzhodu. Južni rob ob Lozinskem gričevju je nastal ob pomembni Šoštanjski prelomnici, ob njej je kotlina prometno odprta proti vzhodu. Na koncu vzhodne odprtine se tudi nahaja mesto Velenje. Vodovja v kotlini predstavljajo predvsem reke in številna jezera. Skozi Velenje teče reka Paka, ki iz severozahoda dobi vec pritokov-Trebušnico, Veriželj in Slatino. Paka sama pa se pozneje izlije v Savinjo.

Zaradi rudarstva se v bližini Velenja ugrezajo tla (prazni rudarski jaški), voda zalije udorine in nastajajo jezera. Največje jezero je Velenjsko jezero, v bližini se tudi nahaja Družmirsko jezero in Skalsko jezero,ki se na zahodnem koncu proti jugu odpira prehod ob reki Paki. Tu se nahaja trg Šoštanj. Kotlina je nastala v poznem kenozoiku in sicer v poznem terciarju - pliocenu. Takrat se zaradi Epirogeneze začnejo pojavljati prelomnice, ki začnejo navpično dvigovati in spuščati površje. Površje se naguba, dno se zacne ugrezati, med peskom in ilovico začnejo nastajati ligniti. To je rjavi premog, ki predstavlja veliko večino rudnega bogastva na tem območju. Velenjska Kotlina je poleg Ljubljanskega barja tektonsko najmlajša v Sloveniji.

 

(Wikipedija, prosta enciklopedija)

 

 

LP

cervus

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

26. mar 2007 17:52

Elaphus, zate sem bila sigurna, da veš ,kje je Šaleška dolina ( na sliki je Šalek). Je pa kar nekaj napak.

Frina

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

26. mar 2007 20:16

hehe, Frina, ko pridem na tale forum, že kar avtomatično brskam po spletu in lepim slikce. Nisem podrobno brala, pa tudi Šaleške doline ne poznam tako dobro, torej ne vem za napake. Jo imam pa tako ali tako v lepem spominu .

LP

P.s. Saj po Šaleku ima pa dolina ime, ne? Zadaj so razvaline gradu - ali je to tudi Šalek?

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

26. mar 2007 20:16

Frina, popravi jih, da se kaj novega naučimo, prosim. rimljanka

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

26. mar 2007 21:20

Ima ime po Šaleku, ki NIMA naglasa na a. Teoretično je Šalek del mesta Velenja, praktično pa je to Šalek, stari del Velenja je pod Velenjskim gradom.

Na sliki je ostanek stražnega stolpa, desno zadaj pa so razviline gradu Eckenstein. Levo zadaj, zadaj, zadaj, sem pa jaz za računalnikom.

Najbolj me je zbodlo, da se rušijo jaški, v resnici so trije jaški: Stari jašek, tam je zdaj ZANIMIV rudarski muzej, ki ni zrušen, Novi jašek, ki je zalit z betonom in stoji postrani in NOP, ki pa je vstopni jašek. Obstajajo še zračni jaški.

Zrušeni pa so hodniki, čela.

Površina jezer je po površini, ki jo sešteješ največja površina stoječih voda v Sloveniji. Jezera se imenujejo: Škalsko, Plevelovo, Šoštanjsko. ( Mi rečemo-tajht.)

Najbolj me je pretreslo, da smo na severovzhodu Slovenije, tam je po moji oceni Ptuj.

Za informacijo: nismo Korošci ( to je zelooooo huda napaka) in nismo Savinjčani ( to je tudi hudo). Spadamo pa v pokrajino Saša, savinjsko- šaleško pokrajino.

Imamo kraške jame: Huda luknja, ( Pilanca) in Mornovo zijavko v Belih vodah. Za slednjo pa po moje tudi Rimljanka ne ve !

Frina

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

26. mar 2007 21:32

A dva zračna jaška sta šoštanj in Pesje? Stari jašek je tudi Škale?

 

Ok, zdaj pa resno k novemu vprašanju: jajca imajo na sebi žig - S čim nas seznani prva številka na žigu in kaj pomeni določena številka?

LP

cervus

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

26. mar 2007 21:58

"Od 1. januarja 2004 se lupina jajc, namenjenih za prehrano ljudi, ožigosa z oznako, ki identificira proizvajalca in način reje kokoši nesnic. Ta oznaka je sestavljena iz številke, ki opredeljuje način reje (0 = ekološka reja, 1 = prosta reja, 2 = hlevska reja, 3 = baterijska reja), oznake ISO za državo članico, v kateri je proizvodni obrat, in številke, ki jo proizvodnemu obratu dodeli ustrezni organ."

Tako stoji v Uradnem listu EU.

 

(Če si imela to v mislih ...)

Blanchy

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

26. mar 2007 21:58

2SI12-03. PIVKA PERUTNINARSTVO d.d. f. Marof. Neverke 30, 6256 Košana. POSTOJNA.

Ti lahko povem, da na onih, ki so v mojem hladilniku piše tole:

2SI12-03 torej, da so od točno določenega proizvajalca. Več se mi pa zdajle ne ljubi.

Lahko dodam še tale link:

http://www.vurs.gov.si/fileadmin/vurs.gov.si/pageupl

 

rimljanka

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

26. mar 2007 21:59

hehe, natančno to - čeprav nisem našla v uradnem listu!

Lp

P.s. Ko sem pisala tole sporočilo, sem videla samo Blanchyjinega, rimljankinega pa ne. (čeprav se je potem kar nekako vrinil, hehe). Torej, Blanchy zastavlja naslednje vprašanje. cervus Sporočilo je spremenil(a) elaphus dne 27. mar 2007 10:42:43

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

27. mar 2007 21:31

 

No, sem čakala na zeleno luč - ni to, da spet "mučkam".

 

Torej - kdo ve, kateri sir je posebnost Velike planine, kakšen je postopek izdelave (na kratko) in kaj je pri njem posebno zanimivega?

Blanchy

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti