Varčevanje v kuhinji

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2351

3. mar 2014 8:10

Kaj ste se vsi na to vodo spravili? Saj jo pri nas doma tudi na vse mogoče načine šparamo, shranjujemo kapnico, pa v gospodinjstvu na veliko načinov. Dobro je, da jo čim manj onesnažujemo, s tem se popolnoma strinjam. Le včasih me zjezi, ko si zaradi šparanja nalagam dodatno delo, pomislim: Tako ali tako bi odtekla navzdol! 

Katrca11

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5192

3. mar 2014 8:18

Babka,

jaz tudi ne razumem, kaj si mislila. Kulturen odnos do naravnih dobrin si lahko privošči čisto vsak. Ne vem, koliko ljudi ima pri nas v svoji hiši posebno vodovodno napeljavo, namenjeno ponovni rabi že rabljene vode (zveni malo čudno, ampak ne znam lepše povedati), ne bom pa trdila, da je nima nihče. Poznam pa nekaj primerov z dalmatinskih otokov, kjer se ljudem, ko si postavljajo svoje domove, o tem zdi vredno razmišljati in povsem racionalno tako stvar tudi izvesti:  z malo predelavami torej imajo domač vodovod, ki zbira vodo iz umivalnikov, kadi, pralnih strojev..... in jo spelje do kotlička, tako da ni treba podstavljati veder pod odtoke in vode prenašati naokoli. Imajo ne zato, ker bi bili bogati, ampak ker se jim je pač v nekem trenutku zdelo vredno o tem sploh razmišljati in malo računati. Mi pač živimo na enem od delov sveta, ki so blagoslovljeni z obilo vode in sorazmerno malo težavami, ki jih povzroča, zato si pa zaenkrat tudi še lahko privoščimo tak odnos do nje, kot ga pač imamo. Še zdaleč ne zagovarjam šparanja, ki naj stane, kar hoče, samo do šparamo. Ampak malo pomisliti o svojem ravnanju tu pa tam - to pa ne bi škodilo nikomur. Ne samo pri vodi.



Sonja

Sporočilo je spremenil(a) limnol dne 03. 2014 09:42

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

3. mar 2014 8:39

Slika z interneta. 

Sporočilo je spremenil(a) sara.vidmar dne 03. 2014 08:40

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

3. mar 2014 8:48

Kul, čeprav pristop do lijaka npr. za nas kratkonožce (ne tega jemati osebno, to je fraza, ki sem jo pričela uporabljati v gorah, ko moram včasih narediti špago, da kam stopim, moj se pa mimo samo sprehodi). Sem pa najprej opazila ploščice, se mi vidi, da bomo v kratkem pričeli s prenovo dveh kopalnic.

Loni Makaroni

Katja D  

član od: 20.5.2006

sporočila: 446

3. mar 2014 12:26

Jaz sem prav srečna , da imam v hiši ločeno vodovodno napeljavo za splakovanje WC-jev in pranje perila. Za to uporabljamo deževnico. Še sploh sem bila srečna, da imamo to narejeno, ko sem bila noseča in sem kar naprej hodila na WC . Le kadar je dalj časa sušno obdobje, pa se naš zbiralnik deževnice izprazni, tudi v to napeljavo teče voda iz vodovoda. Na srečo se je to v zadnjih 3 letih in pol zgodilo le dvakrat, obakrat za približno dva tedna. Z možem nama je žal, da ob gradnji hiše nisva kupila malo večjega rezervoarja za deževnico. Jaz sem še sploh "alergična" na nepotrebno trošenje vode, saj bila sem v otroštvu po sili razmer velikokrat brez tekoče vode - še zlasti poleti naš vaški vodovod ni zmogel zadostiti porabi vseh uporabnikov in k nam, ki smo živeli na hribčku, voda zaradi prenizkega pritiska čez dan sploh ni pritekla, včasih pa je ni bilo tudi ponoči. To je bilo res neprijetno, lovili smo trenutke, ko je voda tekla, da smo se stuširali, oprali perilo, pomili posodo in napolnili škafe za čas, ko vode spet ni bilo. Tako je bilo lahko vse od junija pa do avgusta, septembra

Zdaj otrokom težim, da je treba vodo zapirati, ko si umivajo zobe.

Podobno sitna sem tudi kar se tiče elektrike, pridno ugašamo luči, vse gospodinjske stroje imamo (kjer je to možno) čim manj potratne.

Tudi pri hrani pazimo na to, da jo kupimo le toliko, kolikor jo potrebujemo. Še najtežje je pri kruhu, ker včasih enostavno težko preračunam, koliko ga bomo pojedli (nas je 5). No, tukaj se ne sekiram kaj dosti, saj se ga lahko enostavno "predela" v kruhove cmoke ali krutone, včasih ga uporabim za nadev pri pečenem piščancu ali pa ga dodam v maso za pečenko iz mletega mesa. Kar ga kljub temu ne porabim, ga dobro posušim, potem pa ga približno enkrat na mesec odnesemo k sorodnikom, kjer konča v hrani za prašiče. Torej ga nič ne zavržemo.

Kar se hrane tiče, kupujem izdelke, ki so nam najbolj všeč. Živila z daljšim rokom trajanja kupujem na zalogo, takrat ko so v akciji (in pri mojem najljubšem trgovcu se te akcije precej redno ciklično ponavljajo, tako da mi ni težko preračunati, kakšno količino je smiselno kupiti, da bo dovolj do naslednje akcije), ostala seveda sproti, po potrebi. Na splošno skušamo biti racionalni pri vsej porabi. Razmišljamo, kaj res potrebujemo, tako da nam nič ne ostaja in ni potrebe, da bi kaj metali v smeti.

 

Katja D.

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2511

3. mar 2014 13:13

Katja, mi nismo imeli pitne vode v hiši do mojega 9. leta. Pitno vodo smo nosili iz grabna, čisto studenčnico. Tudi otroci smo hodili s svojimi malimi kanticami po pitno vodo. Za pranje, kopalnico in štalo pa smo imeli betonsko cisterno za zbiranje deževnice, poganjal jo je "hidrofor". Na WC smo pa hodili v štalo, na štrbunk. O javnem vodovodu, ko smo ga končno dobili, pa ni, da bi govoril, rjava, smrdljiva, s priokusom...Če je ni seveda zmanjkalo na našem hribu. Še dolgo časa smo hodili v studenec po pitno vdo.

Dobro vem, kaj je biti brez vode in z njo tudi primerno ravnam, če se hoče nekdo obesiti na moje besede, pa naj se.

Najbolj pa šparam pri hrani, tiste minimalne pomije romajo na sodelavkino kmetijo, kar je še uporabnega gre v zamrzovalnik po porcijah, ali v drobtine, svaljke ipd.Sem enkrat vlila skupaj ričet in joto, s kosom kruha je moj študent v petek pomlatil brez besed.

  Na ta račun, se mi zdi, da si lahko plačam kak sindikalni vikend

marjja

Katja D  

član od: 20.5.2006

sporočila: 446

3. mar 2014 14:00

Marjja, res je, brez vode je težko, in tisti, ki niso nikoli brez nje ali pa se jim to zgodi le občasno, recimo na kampiranju, si težko predstavljajo, kako je, kadar si brez nje dalj časa. Meni so bili poletni meseci, ko smo bili brez vode, ali pa jo je pritekla le kakšna kapljica, prava muka, in težko si predstavljam, kako je bilo tebi, ki si bila brez nje ves čas.

Katja D.

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

4. mar 2014 17:17

limnol je napisal/a:

Babka,

jaz tudi ne razumem, kaj si mislila. Kulturen odnos do naravnih dobrin si lahko privošči čisto vsak. Ne vem, koliko ljudi ima pri nas v svoji hiši posebno vodovodno napeljavo, namenjeno ponovni rabi že rabljene vode (zveni malo čudno, ampak ne znam lepše povedati), ne bom pa trdila, da je nima nihče. Poznam pa nekaj primerov z dalmatinskih otokov, kjer se ljudem, ko si postavljajo svoje domove, o tem zdi vredno razmišljati in povsem racionalno tako stvar tudi izvesti:  z malo predelavami torej imajo domač vodovod, ki zbira vodo iz umivalnikov, kadi, pralnih strojev..... in jo spelje do kotlička, tako da ni treba podstavljati veder pod odtoke in vode prenašati naokoli. Imajo ne zato, ker bi bili bogati, ampak ker se jim je pač v nekem trenutku zdelo vredno o tem sploh razmišljati in malo računati. Mi pač živimo na enem od delov sveta, ki so blagoslovljeni z obilo vode in sorazmerno malo težavami, ki jih povzroča, zato si pa zaenkrat tudi še lahko privoščimo tak odnos do nje, kot ga pač imamo. Še zdaleč ne zagovarjam šparanja, ki naj stane, kar hoče, samo do šparamo. Ampak malo pomisliti o svojem ravnanju tu pa tam - to pa ne bi škodilo nikomur. Ne samo pri vodi
Sonja
Sporočilo je spremenil(a) limnol dne 03. 2014 09:42

limnol, meni je bilo všeč, ko si par strani nazaj napisala, da naše napeljave ne omogočajo enostavnega recikliranja že uporabljene vode, ter, da če bi se že odločil za to, bi bila investicija v že zgrajenih stavbah, verjetno tako visoka, da si jo marsikdo ne more privoščiti.

Še malo za lažje razumevanje. Stanujem v hiši, v kateri so tri stanovanja in devet stanovalcev. Račun za vodo je dokaj visok, površina strehe je velika, zato smo začeli razmišljati o zbiranju deževnice in poiskali razne ponudnike za izvedbo tega projekta. Na koncu smo prišli samo do naslednje ugotovitve:

zbiralnik, jaški, cevi, črpalke, vgradnja, zemeljska dela, vzpostavitev terena nazaj v prvotno stanje...

ogromna investicija, ki bi se nam s prihrankom vode povrnila nekje v cca dvajsetih letih, bomo kar še naprej bolj pipe zapirali

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš." babka1951

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

4. mar 2014 17:39

babka1951 je napisal/a:

limnol je napisal/a:

Babka,

jaz tudi ne razumem, kaj si mislila. Kulturen odnos do naravnih dobrin si lahko privošči čisto vsak. Ne vem, koliko ljudi ima pri nas v svoji hiši posebno vodovodno napeljavo, namenjeno ponovni rabi že rabljene vode (zveni malo čudno, ampak ne znam lepše povedati), ne bom pa trdila, da je nima nihče. Poznam pa nekaj primerov z dalmatinskih otokov, kjer se ljudem, ko si postavljajo svoje domove, o tem zdi vredno razmišljati in povsem racionalno tako stvar tudi izvesti:  z malo predelavami torej imajo domač vodovod, ki zbira vodo iz umivalnikov, kadi, pralnih strojev..... in jo spelje do kotlička, tako da ni treba podstavljati veder pod odtoke in vode prenašati naokoli. Imajo ne zato, ker bi bili bogati, ampak ker se jim je pač v nekem trenutku zdelo vredno o tem sploh razmišljati in malo računati. Mi pač živimo na enem od delov sveta, ki so blagoslovljeni z obilo vode in sorazmerno malo težavami, ki jih povzroča, zato si pa zaenkrat tudi še lahko privoščimo tak odnos do nje, kot ga pač imamo. Še zdaleč ne zagovarjam šparanja, ki naj stane, kar hoče, samo do šparamo. Ampak malo pomisliti o svojem ravnanju tu pa tam - to pa ne bi škodilo nikomur. Ne samo pri vodi
Sonja
Sporočilo je spremenil(a) limnol dne 03. 2014 09:42

limnol, meni je bilo všeč, ko si par strani nazaj napisala, da naše napeljave ne omogočajo enostavnega recikliranja že uporabljene vode, ter sem jaz naprej razmišljala: da če bi se že odločili za to, bi bila investicija v že zgrajenih stavbah, verjetno tako visoka, da si jo marsikdo ne more privoščiti.

Še malo za lažje razumevanje. Stanujem v hiši, v kateri so tri stanovanja in devet stanovalcev. Račun za vodo je dokaj visok, površina strehe je velika, zato smo začeli razmišljati o zbiranju deževnice in poiskali razne ponudnike za izvedbo tega projekta. Na koncu smo prišli samo do naslednje ugotovitve:

zbiralnik, jaški, cevi, črpalke, vgradnja, zemeljska dela, vzpostavitev terena nazaj v prvotno stanje...

ogromna investicija, ki bi se nam s prihrankom vode povrnila nekje v cca dvajsetih letih, bomo kar še naprej bolj pipe zapirali



"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš." babka1951

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš." babka1951

slivovi cmoki  

član od: 7.8.2012

sporočila: 444

4. mar 2014 18:08

Vem, da kar bom povedala spada bolj pod temo varovanje okolja. Mene pa skrbijo takšneindrugačne polivinilaste vrečke, to pa predvsem zato, ker jih na pomladanski čistilni akciji vidim kako "cvetijo"   na vejah grmičja ob obronkih, ... Pravzaprav sploh ni omejitve kam vse jih človeška roka ponese  . 
Saj nič ne rečem, da ni bila plemenita akcija najboljšega soseda z nakupovalnimi boršami, za zmanjšanje polivinilastih vrečk. Vendar pa je moje mnenje, da bi z varčevanjem z vrečkami, v gospodinjstvu, se tudi poznalo v naši ljubi naravi in okolici. 

slivovi cmoki

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti