10. jan 2006 12:00
Ja to je ta članek, ki je bil v Delu
Pomaranče niso najvarnejše sadje
Vse presegajo dovoljeno raven pestidicov – Največ strupenih ostankov je v lupini, zato jo raje zavrzimo
Tor 27.12.2005
Pomarančni olupki dišavijo božični čas s posebnim vonjem, z njimi začinjamo praznične sladice in pijače. Uradna raziskava, objavljena prejšnji teden, pa kaže, da je v njih skrita nevarnost. Analizo je opravila britanska vladna komisija za ostanke pesticidov (Government Pesticides Residues Committee) in ugotovila, da te vsebuje sleherna pomaranča, ki so jo pregledali.
Številne kemikalije v pomarančah menda povzročajo raka in vplivajo na spreminjanje spola. V Britaniji je polovico teh prepovedano uporabljati, več kot tretjina pa jih presega evropske ali britanske meje varnosti.
Dva izmed pesticidov, carbofuran in methidathion, ki sta v Britaniji prepovedana, uvršča Svetovna zdravstvena organizacija WHO med zelo nevarne. Sumijo, da carbofuran, ki je v omenjeni raziskavi presegel varno mejo za dojenčke, kakor jo je postavila Evropska unija, poškoduje živčni in reproduktivni sistem, povzroča glavobol, znojenje, slabost, diarejo, bolečine v prsih, zamegljen vid, anksioznost in splošno mišično slabost.
Methidathion, ki je v omenjeni raziskavi presegel evropsko raven, določeno za vse otroke, mlajše od 14 let, pa domnevno povzroča raka in lahko tudi slabost, bruhanje, diarejo in bolečine v želodcu.
Tretji prepovedani pesticid fenthion, ki ga WHO uvršča med »zmerno nevarne«, je presegel mejo varnosti, ki jo je EU postavila za otroke, mlajše od 14 let. V pomarančah, uvoženih iz Egipta, so odkrili nezakonito velike odmerke dveh osumljenih »spreminjevalca spola« diazinona in dimethoata. Tega uvrščajo med potencialno karcinogene snovi.
V pomarančah so torej našli skupaj šest snovi, o katerih domnevajo, da so karcinogene, in šest morebitnih spreminjevalcev spola. Pesticid imazalil, ki najverjetneje od vseh povzroča raka, so našli v vseh testiranih pomarančah razen eni, ena od pregledanih pa je bila kontaminirana z nič manj kot sedmimi različnimi pesticidi.
Komisija, ki ji očitajo pretirano strpnost do zastrupljanja s pesticidi, priznava, da so meje varnosti kršene, da strupi v testiranih izdelkih presegajo meje, ki jih dovoljuje EU, vendar dodaja, da »ni razloga za zaskrbljenost za varnost porabnikov«, niti ne pričakuje nobenih škodljivih zdravstvenih posledic zaradi pesticidov, ki po britanskih zakonskih določilih presegajo dovoljeno mejo. Odbor za akcijo proti pesticidom (Pesticides Action Committee) ugovarja, da ti sklepi komisije temeljijo na domnevi, da ljudje ne uživajo olupkov ali le malo. V njih je namreč nakopičena večina strupov. »Pomislimo samo, koliko olupkov porabimo za kuho, zlasti za božič. Strupenemu presenečenju v božičnem pecivu se raje odpovejmo!«
A. Z.
Marjetica