Kaj beremo?

Lakica  

član od: 24.7.2008

sporočila: 254

4. jan 2010 16:55

Ravno prebrala Christina Dodd - Težave na visokih petah Lakica

neznan uporabnik

4. jan 2010 17:52

Elaphus, je na Triglavu (2864 m) že potrebno kaj prilagajati količine? Ker to bi pa mi Slovenci morali vedeti, če si bomo tam gori kdaj kaj skuhali, spekli. Ko bom prvič tam, pod Everestom, kaj pekla, pa sporočim, kako se je obneslo, glede na nespremenjene količine in temperaturo. ajda66

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

4. jan 2010 19:01

elaphus je napisal/a:

Dekleta, bi vas prosila, da mi tista, ki je pekla piškote na taboru pod Mt. Everestom, sporoči, kako so se obnesli, če ni prilagajala teh količin.cervus

No, če ni prehuda nuja z odgovorom, ti lahko pomagam. Z eno malo spremembo, kolikor poznam bazne tabore odprav, so tam kuharji domačini, in, jasno, MOŠKI. No, ni nemogoče, da je kdaj, v navalu nostalgije po svoji kuhinji in kuhi v njej sodelovala tudi katera iz bere žensk na (poznam, priznam, samo slovenske odprave) teh odpravah. Če počakaš do 23. 1. lahko iz prve roke poizvem pri tisti, ki je bila edina skupaj s svojo drugo polovico (težko bi rekla, da slabšo, boljšo pa tudi ne) na Čomolungmi/Sagarmati/....nega dni. Boš zdržala?

Samo še tole: na 7000 m zavre voda pri proibližno 77 st.C. Na vrhu Everesta (glej sopomenki zgoraj) se krompirja menda ne da skuhati, verjamem pa, da tega ni nihče preverjal, pogosto pa piše v raznih ustreznih knjigah, kako so dolgo topili sneg, kuhali čaj,....v katerem od baznih taborov.

In vsekakor so torte jedli v baznih taborih, tudi o tem pišejo......

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

4. jan 2010 19:45

Bom počakala, rimljanka, bom. In tudi vem, katero boš pobarala, hehehe.

Ja, Ajda66, na Triglavu je že treba prilagajati. Takoj, ko dobim knjigo v dosego interneta, napišem, kako se dela s testom za piškote na Triglavu

lp

cervus

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

4. jan 2010 20:18

Že nekaj časa je odkar sem prebrala knjigo nemške pisateljice Utte Danelle - Stella Termogen. Prebiram jo vsake toliko časa, opisuje žensko pred, med in po 2. svetovni vojni. Vzpon in propad nacizma na zelo zanimiv način, skozi življenje lepe ženske. Sploh pa ima pisatljica Utta Danella prijetne ne pretežke in ne prelahke romane.

mamka  

član od: 10.7.2006

sporočila: 434

5. jan 2010 21:36

Trenutno berem: John Knittel, Via mala, potem pa me še čaka: Spomenka Hribar: Razkrižja. 

Prebrala pa sem sago (hudo, prej kot v 14 dneh, kar malo mi je nerodno, je bolj branje za najstnice, ampak domišljija te ponese): Stephnie Meyer: Somrak, Mlada luna, Mrk in Jurtanja zarja (kaj prebrala - požrla). Nočem delat reklame, ampak Debussy me je čisto prevzel. Da ne bo pomote, vse praznične piškote, potice in ostale jedi sem spekla in postregla brezhibno - rezultat + 2 kg na bokih.  

Pred kratkim pa sem prelistala vodnik: Igor Karlin, Od opere do muzikala, ter nekaj uspešnic, ki pametujejo o uspešnejšem življeju - Preprosto je boljše, Hitro branje, Knjiga za fante, in še najuporabnejša od vseh naštetih: Dedkovi vrtnarski nasveti.  

LP Mamka

mamka

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

6. jan 2010 10:00

Via mala je roman, ki ga človek mora prebrati. Mračen roman, ki pa je še kako realističen tudi sedaj.

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

6. jan 2010 10:06

elaphus je napisal/a:

Janadam - kdor - pa, prosim, ne bit užaljena, tole je čisto dobronamerno.

Drugače pa - pred prazniki sem kupila eno precej luštkano knjigo o peki drobnega peciva (je bilo 40% znižanje, je prišla na sprejemljivih 15€ in sem zato precej s humorjem  sprejela to, kar sledi) - namreč, tam piše, kako moramo prilagoditi količino sladkorja, maščobe in temperaturo glede na to, na kateri nadmorski višini pečemo - so navedeni podatki za 2000 m, za 5000 m in za 7000 m. Dekleta, bi vas prosila, da mi tista, ki je pekla piškote na taboru pod Mt. Everestom, sporoči, kako so se obnesli, če ni prilagajala teh količin.

lp

cervus [kaca]
:) ravno zaradi takih podatkov ne kupujem novih prevedenih kuharic. Ce najdem kaksno v originalu se gre z menoj, prevodi me pa pustijo hladno. Za tole predvidevam da je izvorno iz ZDA, le da so bile originalno enote cevlji (feet) ne metri. Se pravi peka pri 5000 feet = cca 1500m in 7000 feet (2100m). sem pa prebrala Ceno uzitka, http://www.emka.si/cena-uzitka/PR/36488,360 simpaticna rahlo eroticna zgodba. Panika, http://www.mladina.si/tednik/200412/clanek/kul-knji , ki sem jo prebrala na mah. Ce ste uzivali v Vrtinuc, Severu in jugu in podobnih vojno/ljubezenskih zgodbah je pa za vas tudi Pepel v vetru http://www.juliadoria.com/knjigarna/q/artikel/4125 LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

6. jan 2010 10:42

Nekaj malega o kulinariki na velikih višinah sem zasledila v knjigi, ki jo ravnokar končujem: Nejc Zaplotnik - Pot. Knjigo toplo priporočam. Sedaj veliko bolje razumem, kaj te fante žene v ekstremne razmere. Ps.: nikjer nisem zasledila, da jih žene radovednost, kako speči piškote na 7000, ampak to verjetno zato, ker so v glavnem fantje. Če bi šla gor kakšna vrla kulinaričarka bi bilo verjetno drugače :) magnolija

FannyRae  

član od: 7.1.2010

sporočila: 10

7. jan 2010 1:51

Oj!

Vabljeni, da si priporočila za najljubše knjige preberete na Naj knjige in dodate svoje predloge.

Read'n'roll!

Sporočilo je spremenil(a) FannyRae dne 04. 2011 14:47

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti