Vegetarijanska kosila

Tarja83  

član od: 17.11.2006

sporočila: 273

16. apr 2007 14:34

Je res, vegetarijanec ne je mesa, vegan pa ne je niti živalskih izdelkov kot so jajca, mleko itn. Vegetarijanci se delijo se na pesco in lacto, eni tako jedo ribe,drugi spet ne. Pac tega je malo morje, pol so tu se presnojedci itd.... Lp,Tarja Tarja83

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

16. apr 2007 19:06

ja, res je, vegan je v bistvu ovo-lakto-vegetarianec, torej ne je ne mesa, ne rib, ne mehkužcev, ne jajc, ne mleka, ne nič živalskega, skatka. Vegetarijanec je širša kategorija, nekateri ne jejo samo mesa (mela sem celo sošolko, ki je zase trdila, da je vegetarianka, čeprav je jedla pršut??? Pravi, da samo pršut, tako kot nekateri samo ribe... No, kakor če, zame to sicer ni vegi, ampak ajde...) Presnojedci so pa sploh kategorija zase, ker jejo samo surovo. Eni celo samo sokove iz svežega sadja in zelenjave... So pa fajn indikator na tržnici - tam, kjer kupuje zelenjavo presnojedec, je ta sigurno dobra... Tako sva midva našla svojo stojnico, kjer je vedno dobra roba:) Potem imaš še ene, ki jejo samo semena in kar pade iz drevesa - ne jejo recimo listja od zelenjave, nič, kar moraš utrgat stran... skratka, malo morje variant. jaz nisem nič od tega, sem pišem samo zato, ker dostikrat jeva brezmesno kosilo in mogoče še kaki vegetarijanki prav pride ideja. Ne bi pa bila čista vegetarianka, ker vem, da je to za moje telo slabo, nikakor ne uspem dobit dovolj železa samo iz vegi zadev, pa sem probala vse živo. Sploh pa ne bi bila zdaj, ko sem noseča, nekaterim gre prav dobro, jaz mam že tako premalo železa... In na zadnjem pregledu me je zdravnik vprašal, če sem vegi, ker je otroček premalo zrasel... (to ni nobena pridiga, samo v razmislek kaki bodoči vegi mamici, če bi se ji slučajno začele kake težave, da so lahko povezane s tem). Danes sem zimprovizirala na hitro eno paštico s korenčkovo-paradižnikovo omakco: tiste dolge ploščate ala špagete (linguini, se mi zdi, da se jim reče) z omakico iz šalotke, korenčka, naribanega na tanke rezine in paradižnika, pa še malo paradižnikove mezge sem not fliknila. Začinila sem s svežim timjanom, žajbljem in dobnjakom (da se malo pohvalim, ker mi zdaj zelišča tako lepo delajo, hehe;), pa z domačim paradižnikovim pestom in seveda obilo sproti naribanega parmezana čez. Je bilo prav njami:) Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

16. apr 2007 19:10

Potem eni vegetarianci zelo komplicirajo in recimo nočejo jest zelenjve, ki se je pekla na istem žaru kot meso, pa nočejo jest torte, ki vsebuje želatino, pa prečekirajo vse rastlinske smetane, če vsebujejo kake živalske proteine, pa še marsikaj, drugi pa jejo celo govejo juhco, pa pač samo mesa ne vzamejo... Moj prvi fant je mel non stop boje s svojo mamo okoli te juhce. Skratka, vegan najavljen na obisk, ti precej bolj zakomplicira jedilnik in posledično življenje, kot pa vegetarianec:) Se pa da vsem ustreči s pomočjo "mojega najboljšga prjatla" - googla, hehe:) Aja, v bistvu sem hotela napisat še za jutri:bo pa kiš z beluši in artičokami Veri

Tarja83  

član od: 17.11.2006

sporočila: 273

16. apr 2007 19:16

Ja, vegani so sploh razred zase. Samo velikokrat se najdejo vegani ali vegetarijanci, ki tarnajo kako lahko nekdo je meso in da oni nikakor tega nebi mogli,saj so zivalice tako uboge, ko pa to razlagajo pa stojijo v ledrastih cevljih in prav ta material jim drzi hlace na riti. Skratka znajo bit kr tezki ja.Jaz pravim,vse je okej, le ce je v mejah normale pa naj bo zaradi mene tudi zolca :). Lp,Tarja. Tarja83

.krapar.  

član od: 20.5.2006

sporočila: 10

16. apr 2007 21:43

Prosil bi za pomoč. Da ne odpiram nove teme bom kar tukaj vprašal. Je mogoče kdo kje čim bližje Ptuja zasledil mleto proso? Ali ga ima kakšna večja trgovina v programu (Tuš, Mercator...)? Iskal sem že po raznih bio trgovinah pa imajo samo proso v zrnu. Ker potrebujem večje količine, bi bilo mletje 10-12 kg zrn v kavnem mlinčku malo zamudno. Hvala že vnaprej, Marko .krapar.

vale11  

član od: 11.4.2006

sporočila: 79

17. apr 2007 10:45

Hvala Tarji in Veri za odgovor, res me je zanimalo, jaz sem mesojed in tega ne bi spremenila, vcasih res pride vredu da dva do trikrat na teden pojemo vegetarijanska kosila ker res mi v nasi druzini pretiravamo z mesom, in ko sem sla na pregled sem rekla da mi roke zatekajo , pa me je vprasal ce jem ogromno mesa ( je mislil da imam putiko) , .Ampak po pregledu se je izpostavilo da je nimam , pa vseeno bom zmanjsala meso na jedilniku od zdaj naprej.Hvala lepa in lep pozdrav Vasa Valentina vale11

smrketa  

član od: 21.3.2005

sporočila: 261

17. apr 2007 16:22

Mogoče mi pa tukaj zna kdo iz prve roke odgovorit. Zakaj nekateri ne jedo mesa (svinjskega, govejega, perutnine, divjačine ...), jedo pa ribe in morske sadeže. Baje je neka razlaga (hladnokrvne živali?), ampak jaz je ne poznam in bi me zanimalo. Pa da teme čisto ne zgrešim, dostikrat kuham vegetarijanske jedi. Tako smo imeli zadnjič ričet brez mesa pa z veliko zelenjave, zelo radi imamo skutine štruklje, dostikrat pa jemo v pečici pečen krompir in solato - brez mesa. smrketa

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

17. apr 2007 16:49

Smrketa, hladnokrvnost je značajska lastnost, živali so kvečejmu mrzlokrvne, še bolje, z nestalno telesno temperaturo (razen ptic in sesalcev, ki so toplokrvni, tudi s stalno telesno temperaturo).

O razlogih naj pa drugi, moje mnenje (in vedenje) je, da je človek vsejeda žival. 

rimljanka

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

17. apr 2007 18:40

Falafli in vložena kisla paprika. lidka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti