1. nov 2004 23:02
Spoštovana Vesna,
predvidevam da se z vinom nista ujela najbolje, ker si niste izbrala pravega za Vaš okus. Sklepam, da imate pogojno rajši slajša vina. Največkrat začetniki v svetu vina posegajo po polsladkih do sladkih vinih, saj jih okus očara, kislina pa je največkrat pokrita z ostankom sladkorja. Velika večina začne svojo vinsko " pot " z legendarnim " črnim " tramincem iz radgonskih goric. Poizkusite tudi Vi, morda se Vam prikupi njegova prijetna aroma vrtnice, nageljnovih žbic itd. Je nekomplicirano za pitje ( nek moj kolega bi dejal, da vino steče ), prijetno sladko pa vendar deluje sveže. Pookus v ustih traja in traja.
Sčasoma se naši okusi malce naveličajo monotonosti, takrat morda preskok na polsuha vina in še kasneje na suha. Veliko ljudi suho vino napačno inerpretira z " kislico ". Povsem naravno je, da vino, katero ima malo sladkorja bolj odprto izkaže kislino. Vendar so suha vina prvaki v kombiniranju z jedmi, veliko težje je namreč izbrati sladko vino k sladici.
Vina, katera uporabljamo kot dodatek pri pripravi jedi ( lepše se sliši, kot vina za kuhanje ) pa imajo zopet neke svoje okvire uporabe.
1. Vina naj bodo po kislinski stopnji blažja, a bogato strukturirana - izjema bi bil recimo stek v kraški omaki, kjer je gorje uporabiti kaj drugega kot teran
2. K jedem, katera so aromatičnega značaja, lažje dodate vino , katero je samo aromatično npr. sauvignon,traminec, muškati; vendar ne pretiravajte, da ne potencirate moči okusov.
3. NIKOLI ne pretiravajte s količino vina, da ne uničite ravnovesja med sestavinami
In zmeraj k jedi pijte enako vino, kot ste uporabili za dodatek pri pripravi jedi.
danilo blenkuš
Sporočilo je spremenil(a) blenkuš dne 01. nov 2004 23:03:57