Včeraj sem se udeležil zanimivega predavanja, na katerem je ena izmed govornic bila stilistka hrane Sabina Penšek.
Glede na to, da se tukaj ukvarjamo s pripravo hrane, si delimo izkušnje in pripravljeno hrano tudi fotografiramo, bo morda marsikoga zanimalo, kaj je stilistka povedala. Verjetno bodo/bomo tudi mnogi med nami potolaženi, saj je hrana na naših fotkah pristna. Tudi, če fotografija ni idealna, vsaj hrana na krožniku je prava.
Večina fotografiranih jedi, ki jih gledamo v reklamnih spotih, na plakatih in letakih je »fake«. Sabina je omenila probleme s katerim smo se srečali vsi, ki hrano fotografiramo za objavo na temu portalu. Takoj po pripravi jed zelo hitro začne spreminjati lastnosti, za dobro fotografijo pa je potreben čas, snemanja se ponavljajo in pripravljena jed po nekaj desetminutnem snemanju ne kaže več potrebne privlačnosti. Zato se stilisti hrane poslužujejo različnih zvijač, da jedi na krožnikih ostanejo čim daljši čas očem in kameri privlačne.
Na fotografiji je nekaj primerov:
Mleko, ki čudovito lepo teče v kozarec, je dejansko bela barva za pleskanje. Pri mleku ne dobimo tako lepih, debelih in velikih kapljic.
Piščanec in puran sta popolnoma surova in pobarvana, da izgledata, kot da sta ravnokar pečena. V tem primeru se mi zdi, da izgledata oba precej umetno. Kdor koli je vsaj enkrat spekel piščanca v pečici ve, da je ta na sliki umeten.
Po palačinkah teče motorno olje, ne javorjev sirup. Razlog: boljša viskoznost motornega olja in lepši lesk v soju luči.
Hamburgerji so spečeni v navadni ponvi, črte od rešetk roštilja pa so narisane s svinčnikom za obrvi.
Kosmiči plavajo v lepilu za les. Če bi plavali v mleku, bi se hitro razmočili.
Lepo krono šalici kave daje brivska pena, ne stepena smetana.
Rezine sira na sliki so rezine edamca, čeprav je reklama za ementaler. Razlog: ementaler ne prenaša dobro reflektorje.
Pokazane so nam bile tudi tri kepe sladoleda, tako idealnega, da smo se vsi spraševali, kako jim je uspelo s sladoledarsko žlico zajeti tako pravilne, okrogle in obstojne kepe, ki se niso niti malo stopile. Odgovor je bil precej bizaren. »Sladoled« je bil narejen iz mešanice svinjske masti, sladkorja v prahu in barv za živila. A ja, pa prelivi so bili iz pobarvanega tekočega parafina.
Miroslav Vulović