3. mar 2014 17:26
Bi rekla, da tisti, ki ima super ugodno življenje, kaj prida umetnika ni. Umetnost nastane skozi notranja iskanja in ta niso edno prijetna.
Prešeren je bil po vsej verjetnosti zelo zafrustriran, ker ni dobil napredovanja in zaradi tega tudi tiste nesrečne Jelovškove ni mogel preživljati in je sirota z neverjetno sramoto živela s tremi nezakonskimi otroki. To piše v knjigi tudi njena hčekra, kar pomeni, da je drejcek precej zadel
Tudi je tako, da je bila Julija, ko jo je prvič ugledal na lokaciji nesrečnega imena, stara 13 let. Sicer je ta starost pred dvesto leti funkcionirala drugače in ker so poroke razumeli kot kšeft, ni bilo neobičajno, da se niso dogovarjali o tem, kam bodo poročili 13 let staro deklico, ko bo čas za to. Če bi pa danes kak tridesetletnik gledal 13 letnico...hm hm hm....da vas vidim.
Cankar je vrhunsko pisal, je pa dejstvo, da je bil privatno podn od podna. O njegovih uroloških težava so tekle že skoraj urbane legende, o njegovih težavah s potenco takisto, o njegovih večkratnih bankrotih prav tako. Ni nobena skrivnost.
In je v resnici čudno, da profesorji literature v srednji šoli ne znajo dijakom (so čisto pametni ljudje, če se jih obravnava kot mlade odrasle, če so pa še bolj v"ringaraja" shemi, je pa druga stvar) razložiti preprostega dejstva, da smo ljudje z vrlinami in težavami in napakami in da umetniki in znanstveniki in tudi nadpovprečni imajo zanesljivo nekje kak manko.
Bi rekla, da je čudno, da tega ne znajo razložiti predvsem zaradi tega, ker se niti sami ne znajo soočiti s tem dejstvom in potem jasno ne znajo normalno funkcionirati pred dijamik. In pri takih ne-do-konca-odraslih-profesorjih se v čisto vsaki generaciji najde kak "drejcek", ki potem na maturi pove, da je bil Prešern alkoholik...
Vendelina jr.