Gostilna išče šefa - resničnostni šov na poptv

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

4. nov 2012 8:55

Od POP TV bi pričakovala, da bodo na svojih straneh uporabljali pravilno napisane izraze, če so se odločili za uporabo francoščine.

MOj prevod amis buša ni nič slabši od nepravilno napisanega izraza na  uradni strani, le da se jaz malo hecam, POP TV pa ne bi smel biti šlampast.  Leta 1973 sem se neobvezno vpisala k francoščini, zame in ostale je trajalo pol leta. Moj razlog je bil nameravan obisk v Parizu, ki ga do danes nisem videla.

Ne vidim razloga, zakaj v sami oddaji nista bila pojasnjena oba izraza, več časa posvetijo posnetkom iz adrenalinskega parka kot pa samemu nameu amis buša. Po včerajšnji oddaji se mi dozdeva, da tudi tekmovalci niso prepričani o namenu.

Glede francoskih izrazov, če jih ne razumeš, lahko kakp baletko zamenjaš za kuharja, kar bi bila velika napaka.

Meni je francoščina zelo všeč, ker se mi zdi, da govori o ljubezni, z enim namazanim kruhom pa je ne bi povezala.

Hvala, Blancy.

F r i n a

borka7  

član od: 23.2.2009

sporočila: 268

4. nov 2012 17:27

Zanima me, če sem včeraj prav videla, da so vrgli stran cel kup paprik, ker niso bile narezane na enakomerno velike kvadratke oz. - o katastrofa - so bili vmes celo trikotniki? In to poleg nekaj porcij preveč pečenih bučnih štrukljev, ki pa so bili videti še čisto užitni? Ok, nekako še razumem, da ne postrežejo jedi, ki niso po nekih standardih, ampak a je treba potem to res v smeti zagnat? Je to običajna praksa v 'nobel' gostilnah?

Eh ja, saj mogoče pa samo postajam ena tečna ...

 

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

4. nov 2012 17:50

Realityja ne gledam, nekaj malega o francoščini pa vem:

- Amuse bouche je zelo zabaven izraz iz nouvelle cuisine (francoski izraz za nov stil kuhanja, dobesedno pomeni "nova kuhinja") in če bi ga prevajali gre nekako takole: nekaj, da se usta zabavajo (amuse je iz glagloa amuser-zabavati, bouche so pa usta). Sinonim je tudi amuse guelle (ampak tega itak verjetno resničnostniki ne zmorejo izgovoriti).  Izgovori se pa amüz-buš, skratka u prehaja proti i in konec prejšnje besede je vedno povezan z začetkom naslednje.

In ja, gre za predjed. Starejši izraz za predjed poznate, to je tisti hors d'oeuvre (prevod je tudi zabaven: izven tistega, kar itak delamo)

- mise en place, je pa skrajšano od La table est mise en place?, kar pomeni, ali je miza pripravljena. Ker se vse skupaj referira na mizo, ki je v francoščini ženskega spola, se participu od glagola mettre (mis) doda e in se napiše mise. Izgovori se pa miz-on-plas

@frina, vsem najinim diferencam, jaz ti od srca privoščim en izlet po Franciji (to itak privoščim vsakomur), naj ne-znanje francoščine ne pomeni ovire. Saj se tudi z angleščino čisto lepo človek zmeni, je turizem naredil svoje.



Vendelina jr.

Sporočilo je spremenil(a) Vendelina jr. dne 04.nov 2012 17:53

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

4. nov 2012 18:22

Pri nas smo imeli danes pogovor o amis buš. Zanima me, ali se plača, ali je to brezplačno, kot je nekje zapisano. Nekaj jih je bilo mnenja, da to plačaš kot pogrinjek.

Tisto z mizo pa pri nas prevajamo: daj mi več placa, če nas več pripravlja hrano.

Vendelina jr., hvala za iskrene želje.

F r i n a

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

4. nov 2012 18:46

Vendelina jr. je napisal/a:

 

- mise en place, je pa skrajšano od La table est mise en place?, kar pomeni, ali je miza pripravljena. Ker se vse skupaj referira na mizo, ki je v francoščini ženskega spola, se participu od glagola mettre (mis) doda e in se napiše mise. Izgovori se pa miz-on-plas


Vendelina jr.



Sporočilo je spremenil(a) Vendelina jr. dne 04.nov 2012 17:53

 

Mise en place v kuhinji restavracije ni okrajšava in ne pomeni nič več in nič manj kot to, da je vse , kar bo potrebno med kuhanjem pripravljeno .

Nanaša se na kuhinjo in ne na mizo in pomeni, da je vse   - od hrane, bodisi surove, narezane in oprane, bodisi napol pripravljene - do kuhinjskega orodja -  noži nabrušeni, pečice ogrete itd. na svojem natančno določenem mestu pred začetkom kuhe.

Doma med tem, ko se peče pečenka, seckamo čebulo, mesimo testo in vmes še pogrnemo mizo v jedilnici, v profesionalnih kuhinjah pa to ne gre.

Tako nekako, kot imajo v bolnicah pred posegi vse potrebno pripravljeno in pri roki, doma imamo pa škatlo z obvezami v kopalnici, škarje v kuhinji, razkužilo pa kdo ve kje.

 

http://chefsimon.com/lexique/mise-en-place.html

 

 

 

 

 

 



nola

Sporočilo je spremenil(a) nola dne 04.nov 2012 18:52

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

4. nov 2012 18:52

Bannanna , hvala za pojasnilo . Bo že držala ta tvoja razlaga . Pa morda veš , če s temi izrazi seznanijo bodoče gostince že v gostinskih šolah ?

Meni se pa zdi , da se Bine že čisto preveč " preserava " s to čebulo in zelenjavo narezano do milimetra enake kockice , s sesekljanim česnom in šalotko , kot , da bi se to potem v tistem piskru kaj poznalo . ? To je tudi strošek vstran metat . Če se ne motim , je  enkrat povedal , da bo v njegovi kuhinji vse sveže , nič konzerv itd.  Včeraj je pa kupljene grisine namazal z gavrilovičko (pasteto), HALO ?! Zelo izvirno , ni kaj . Poleg tega je vse , kar postrežejo pripravljeno vsaj že dopoldan , če ne celo že prejšnji dan . Skratka povsem svežega ni nič , vse je vsaj enkrat pogreto .

Pa pest kokic v kozarcu ? Je mislil , ker je predjed za ženske , bo to vžgalo ?   Priznam pa , da je bilo kar dobro videt , vsaj po TV . Še dobro , da se ženske niso poglabljale v pomen tistih kokic - koruze , ker bi to lahko smatrale kot provokacijo .

So kar vsi skupaj  šalabajzeri  ( moje mnenje ) in vedno manj me mika , da bi šla kdaj tja kaj poskusit .

Lepo se imejte

manca51

SUZANAZ  

član od: 11.6.2003

sporočila: 878

4. nov 2012 19:13

Kako bi lahko naredili kaki sladico. Spodaj je bil samo zmiksan kaki. Potem čokoladni biskvit v katerega je dal tudi nekaj pasiranega kakija. Zmleti oreščki. In smetana v katero je dal verjetno soja lecitin ali kaj je že Teja rekla, da dajo notri da nastane lepa pena? Ali je katera bolj pozorno spremljala?

Suzi

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

4. nov 2012 19:15

manca51 je napisal/a:

Bannanna , hvala za pojasnilo . Bo že držala ta tvoja razlaga . Pa morda veš , če s temi izrazi seznanijo bodoče gostince že v gostinskih šolah ?

Meni se pa zdi , da se Bine že čisto preveč " preserava " s to čebulo in zelenjavo narezano do milimetra enake kockice , s sesekljanim česnom in šalotko , kot , da bi se to potem v tistem piskru kaj poznalo . ? To je tudi strošek vstran metat . Če se ne motim , je  enkrat povedal , da bo v njegovi kuhinji vse sveže , nič konzerv itd.  Včeraj je pa kupljene grisine namazal z gavrilovičko (pasteto), HALO ?! Zelo izvirno , ni kaj . Poleg tega je vse , kar postrežejo pripravljeno vsaj že dopoldan , če ne celo že prejšnji dan . Skratka povsem svežega ni nič , vse je vsaj enkrat pogreto .

Pa pest kokic v kozarcu ? Je mislil , ker je predjed za ženske , bo to vžgalo ?   Priznam pa , da je bilo kar dobro videt , vsaj po TV . Še dobro , da se ženske niso poglabljale v pomen tistih kokic - koruze , ker bi to lahko smatrale kot provokacijo .

So kar vsi skupaj  šalabajzeri  ( moje mnenje ) in vedno manj me mika , da bi šla kdaj tja kaj poskusit .

Lepo se imejte



manca51

Sponzorji ?!

Commis débarrasseur

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

4. nov 2012 19:37

Jaz ne vem če jih seznanijo, je pa v kuharskih bilbijah in osnovah in fundamentals  in Juliah Child to napisano. Meni se ne zdi preseravanje ker sem mnenja, da če se greš profi kuharja moraš znat skoraj prašiča zaklat. Pa tudi zato, ker v finih omakcah paše na malo narezana čebula. Na ražnjičih pa so zaradi mene lahko kajle. Ampak delaj kajle po tem, ko znaš kockice. 

Smo pa tako videli na tvju v prvih oddajah koliko se kuharji naučijo v srednjih šolah, ko noben ni znal šalotke rezati oz eden napol.  Zdaj, ne vem ali so bili bolj med ta počasnimi v šoli ali pa jih to res ne učijo. To dvomim!

Jah, mislim da bi bine raje kaj druga pokazal kot gavrilovičko ampak jo najbrž mora. (meni je dobra, vendar v neko resno kuharsko oddajo naj ne bi spadala- bi pričakovala da pašteto naredijo sami. Okej, prašiča jim ni treba zaklat :D )

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

4. nov 2012 19:54

He , he .......    ja , sponzorji , kot pravi tudi zzak 1977 .

manca51

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti