Zrezki

Taia  

član od: 2.11.2002

sporočila: 473

30. jan 2004 20:00

Moram dati eno pripombo na sočnost oziroma žaganje zrezkov. Jaz sem že omenila, da jih pečem 2 uri in vas moram razočarati, kajti še nikoli niso bili kot žaganje, ampak so zelo sočni in hkrati mehki, kar pa zagotovo dosežem z dolivanjem večje količine vroče vode. Pač, vsak ima svoj okus. Meni je tatarski biftek čudovit, nikoli pa ne bi jedla rožnatih zrezkov! Taia

danca  

član od: 2.8.2002

sporočila: 257

1. feb 2004 13:04

Moja trauma z zrezki se nadaljuje. Folija ni nič pomagala (uporabila sem alufolijo), zato zdaj ugibam, če ni ves čar v tem, da je meso pred peko "uležano". Kaj to dejansko pomeni? Ne maram krvavih niti rožnatih zrezkov, hočem mehke in na hitro pečene, nikakor dušene (te obvladam). Je to sploh mogoče? Se je komu že posrečilo? Kako? Iz kakšnega kosa mesa? Kako predpripravljenega? Danca

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

1. feb 2004 20:59

Jaz pa pustim zrezke nekaj dni v marinadim iz olja in začimb. Za peko močno segrejem olje v nizki posodi od ekomon lonca (uporabljam WMF Perfekt Plus), zrezke hitro popečem z obeh strani, dolijem 3 žlice vode in lonec zaprem za tri minutke. Ko odprem pokrov samo še malo popečem, če je ostalo mogoče preveč tekočine. Pozdrav Nada

Nataska  

član od: 27.11.2003

sporočila: 186

2. feb 2004 8:35

Kaj pa če bi probala sol za mehčanje mesa od Droge, meni je le-ta zelo pomagala pri divjačini. Meso premažeš oz. vanj vtreš sol in pustiš nekaj časa stati (cca pol ure). Lep dan Natasa

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

2. feb 2004 13:40

Sol za mehčanje mesa je rešitev za tiste, ki jih bolj motijo trdi zrezki,kot pa umetni dodatki. Jaz jo uporabljam (res samo za goveje zrezke) bolj redko od Kotanya - taka sol ima dodan encim papain, ki pripomore k mehkosti mesa. Natreš zrezke, pustiš kake pol ure in res so mehki. Baje uporabno tudi za večje kose (pečenka), vendar še nisem poizkusila. Mi je pa kolegica, ki je kemik rekla, da bi imel enak učine na tanke rezine narezan kivi, le malo dlje bi morala zadeva stati. Takrat se mi je zdelo blesavo, sem pa čez nekaj let pri prijateljih jedla čudovito korejsko jed iz govedine, ki je bila prej dva dni marinirana z njihovimi začimbami in kivijem. Noro doro in mehko ko puter. Tako da... Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

vesna.p  

član od: 21.12.2003

sporočila: 32

2. feb 2004 21:52

Draga danca! Dobila si več dobrih nasvetov, zato bi jaz samo dodala, da je potrebno tudi kvalitetno meso! Res pa se mi zdi, da slovenci govejih pečenk in zrezkov ne obvladamo najbolje. Tudi jaz ne! Čakam na nove ideje. LP vesna.p

danca  

član od: 2.8.2002

sporočila: 257

3. feb 2004 13:02

Najlepša hvala za vse koristne nasvete. Še vedno pa upam, da bo kdo razložil, kaj pomeni ULEŽANO meso. Pa tudi nasvet, od katerega kosa govedine naj mesar odreže zrezke, bi mi prišel zelo prav. lp Danca

Nataska  

član od: 27.11.2003

sporočila: 186

3. feb 2004 13:09

Halo Tinca, Hvala za idejo samo neki me zanima, a so imeli tisti zrezki okus po kiviju.... Natasa

spela  

član od: 31.8.2001

sporočila: 350

3. feb 2004 13:35

Uležano meso pmeni, da je dovolj staro. Najslabše je kuhati iz sveže govedine. Govedina mora biti stara najmanj nekaj dni. Najboljša je takrat, ko je tik pred tem, da začne že malce smrdeti. Na tem naslovu si lahko preberete vse o mesu: http://www2.arnes.si/~sskrgb3s/meso1999/uvod.htm Spela Sporočilo je spremenil(a) spela dne 03. feb 2004 13:44:51 Sporočilo je spremenil(a) spela dne 03. feb 2004 13:45:26

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8754

3. feb 2004 14:44

Zakaj si se zapičila prav za goveje zrezke na "naglo". Zakaj govedine ne pohamo? Zakaj govedine ne dajemo na gril? Menda zato, ker potrebuje več časa za pripravo. Če hočeš zrezek na "naglo" vzemi puranji ali svinjski. Jaz goveje zrezke zvečer potolčem in namažem z oljem in gorčico. Drugi dan jih dam na vročo maščobo, najprej z ene in potem z druge strani. Potem pridno podlivam (ne zalit, ker potem se tensta), to traja kar uro in še več, velikokrat podlivam. Na koncu posolim. Namreč goveji zrezki in jetrica se solijo na koncu. Lahko zrezke odstaviš in narediš omakico kakšno želiš (gobe, zelenjava, čebula....), ali pa tudi ne. Lahko tudi goljufaš in zrezke daš v ekonom lonec z zelo malo podlite vode in zelo na kratko 5 minut, da piska. Za to že moraš imeti prakso, da se ne bi sežgali. Kar se pa tiče vrste mesta, še pljučno pečenko ne moreš narediti na "naglo". Ti se kar sprijazni s puranjim, piščančjim ali svinjskim zrezkom, saj so o.k. Take stvari, ki potrebujejo več časa delaj takrat ko imaš čas - sobota, nedelja - pa lep pozdrav.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti