28. jun 2011 9:44
Mislim na ovršne liste socvetij lipovca.
Jovita je napisala: Lipov sirup bom naredila ta vikend (recept enak, samo 30 pesti lipovih cvetov brez lista
laik
28. jun 2011 9:44
Mislim na ovršne liste socvetij lipovca.
Jovita je napisala: Lipov sirup bom naredila ta vikend (recept enak, samo 30 pesti lipovih cvetov brez lista
laik
28. jun 2011 9:48
Jasno, ovršni listi se vedno dodajajo zraven. Tudi v čaje. Za sirup pač dodamo kako pest socvetij več, pa je. Tako lipa kot robinija ("akacija") zahtevata zaradi milejšega okusa, da dodamo večjo količino socvetij kot velja to za bezeg. Vsaj moje izkušnje so take.
rimljanka
28. jun 2011 10:26
Hvala
laik
28. jun 2011 12:49
Meni so dali recept, da dam lipovo cvetje brez ovršnega lista. Me pa veseli, da moje pisanje rodi sadive in sem te vzpodbudila, da delaš lipov sirup. Za likerček imam rada bolj odločne arome: janež, pelin, hermeliko...me pa prav zanima, kako boš zadovoljna z izdelkom. Res pa je, da na smrečje vedno nalijem žganje, ko odlijem čisti sirup. Vsi zadovoljni, mali in veliki. jovita
28. jun 2011 13:17
ko smo že pri tem sirupu, nekje sem zasledila, da ga je potrebo piti zelo pazljivo, saj je "nevaren " za srčne bolnike in tiste z visokim pritiskom; kako je s tem?
smrečje delam tudi jaz tako - za velike in male. pa tudi pelin;
danes bom poskusila tudi s pehtranom - morda pa bo ok
laik
28. jun 2011 14:05
Pri vsem je tako, da vse kar je preveč ni dobro...tudi pri lipi. Jaz sem naredila 3 l sirupa iz lipe, bezga, mete, melise.....ribez, maline, kasneje bom še robide. Pa enkrat pijemo eno, drugič drugo, tretjič, posebej po dobrem kosilu pa pijemo vino, kot pravi štajerci. Ko si že pri pehtanu, tega pa jaz dam v kis. Vsako leto naredimo cca. 50 l domačega jabolčnega kisa. V tem času nalijem v steklenice dober vležan kis in vložim pehtranove vejice, timijan ali rožmarin dodam lovorov list, strok česna in cel poper. Za novo leto pa naredim darilne vrečke z kisom, likerčkom in marmelado. Vsi srečni, posebej moj proračun. Nekaj pehtrana pa shranim za potico ali pecivo pozimi. Drobno ga narežem, označim vrečko in zamrznem. Enako čemaž, petršilj.... jovita Sporočilo je spremenil(a) jovita dne 28. 2011 14:06
28. jun 2011 22:08
Draga jovita orehovo listje sušim na zraku v senci,mora pa biti vroče,tako da ohrani lepo vojaško zeleno barvo,pa tudi vonj ni slab.To delam v sredinski sobi v mansardi,ki je zelo vroča,v dveh dneh imam listje posušeno.
antonija7
28. jun 2011 22:40
Hvala. Jaz ga sušim v zabojčkih na terasi tako kot vse drugo, v senci, pa bom morala nekaj ukreniti, da ne bo začel plesniti. Verjetno ga bom jutri dala v električni sušilec za cca 6 ur. Prvo čajno mešanico sem spakirala v vrečke, za drugo pa že sušim rman, šentjanževko, lakoto, orehovo listje, meliso, meto, .... Madona bomo zdravi... jovita
29. jun 2011 6:39
Jovita,a pri šentjanževki sušiš list in cvet ali samo cvet?
Zanima me še kako se naredi šentjanževo olje?A uporabimo navadno olje ali olivno?
Včeraj sem namreč nabrala samo 3 vejice šentjanževke,in sedaj iščem malo lastnosti in uporabo.
Sicer pa sem nabrala včeraj še kumino,rman in veliko skledo gozdnih jagod.
lp
anaevahttp://poosmiinpol.blogspot.com/
29. jun 2011 6:49
Previdnost pri uporabi šentjanževke ni odveč. Prevelika količlina vnesenih učinkovin poveča občutljivost organizma na sonce.
rimljankaKulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.
Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Schwarzwald kocke
Pecivo iz bučk