Vedno dražja hrana

neznan uporabnik

7. mar 2011 14:27

Ja seveda. Jaz nimam avta pa šparam na bencinu recmo. Če bi si pa kje njivo najel v okolici mb, bi pa moral z javnim busom tja. Pa saj meni ni nerodno mtke pelat po busu. Ampak samo za karto bi plačal tja in nazaj 4 evre na dan. Če bi mel avto bi se pelal z avtom pa onesnaževal spet okolje in bencin bi tud moral plačat. Torej ne gre za lenobo. Vse je tako naravnano,da težko z 1 evrom na dan živiš. Evo sem doma v centru pa ne rabim avta,ne kupujem bencina itd. Kot je predhodnica ena pisala jo to košta od oka 160 evrov na mesec. Saj jaz, če se hočem premaknit z enga konca mb na povsem drugega tud rabim 1,60 za mestni avtobus. Ker bi mi 2 ure hoje tja in dva nazaj požrlo pol delovnega dneva. To si jaz lahko dovolim v prostem času. Sprehajanje po dve ure v eno smer pa dve nazaj.

 

Multivitamin

multivitamin

nejčica  

član od: 6.1.2010

sporočila: 174

7. mar 2011 14:34

Res je nihče ni rekel,da so mestni leni, daleč od tega! Multivitamin :mislim da tudi ti dobro varčuješ,"menjava dobrin"!Meni se zdi odlično!Ti ponudiš nekaj kar znaš oziroma kar imaš v zameno dobiš kaj drugega! Tudi jaz imam teto,ki je doma v mestu!Pride k nam ,ko pobiramo krompir ,trgamo grozdje,okopavamo kolerabo,... mi ji v zameno damo solato,ki jo je poleti itak na izvoz , krompir, korenček,jajca,kak kos pujsa...!Ona ima čas po službi pa še za nas rezance naredi,mi pa damo moko še zanjo!pa smo vsi zadovoljni.Mi imamo pomoč in družbo, ona pa dobrine! Vabilo: vsi,ki bi želeli kak kozarček cvička pridite v soboto k nam v vinograd bomo veselo kopali trsje! Malica in cviček zagotovljena! nejčica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17812

7. mar 2011 15:01

Veš, multi, vsi pač ne moremo živeti tako, da bi peš hodili v službo. Zato je dandanes (pri taki strukturi javnega prometa, kot je) NUJA, da ima človek avto. Pa ne enega na družino. Tako se na deželi praktično danes ne da živeti. Ti praviš, da nimaš časa 2 uri v eno smer peš, mnogo, na tisoče ljudi se v Sloveniji precej več kot eno uro daleč, v eno smer, vozi v službo. Tako je pač življenje.

Konec koncev, ne živim ravno nekje "bogu za hrbtom", pa imam do prve bencinske črpalke 10 km, do drugih dveh pa še kakšen km dalj. Do prve trgovine, ki si zasluži to ime, tudi. Pa je v moji okolici še dosti vasi, kjer je do obojega še dalj, ko v času, ko ni pouka, ni NITI ENEGA avtobusa na dan, 9 tednov poleti, recimo. Ko seveda niti slučajno ni železnice v bližini.

Sicer pa, tudi, če je, v nedeljo, recimo, je tak vozni red, da ne moreš na obisk k svojcem v bolnico, ker vlakov preprosto ni.

Še en primer: lahko se sicer pripelješ z vlakom v Ljubljano, na glavno postajo, recimo iz smeri Zasavje. Službo imaš pa nekje na Dolgem mostu. Koliko časa porabiš do tja v prometni konici z LPP? In potem enako nazaj......

Vsak način življenja ima dobre in slabe plati, vsak se pač zase, v okviru možnosti, odloča za življenjski slog, tudi za varčevanje. V okviru, ki mu jih določajo danosti.

Bi rekla, da je še najtežje ohraniti zdravo pamet in pogled na svet, ko smo tako bombardirani z vseh smeri, z reklamami, oglasi, pametovanji, "pametovanji", analizami, priporočili, .....

Če se držiš priporočila na 12. strani odprte revije, kršiš priporočilo na 13. strani iste revije. Ni tako? 

In svet se vrti naprej.......................

rimljanka

pozejdon  

član od: 3.3.2011

sporočila: 46

7. mar 2011 15:16

G. Čerin jaz pozdravljam vaš projekt in sporočilo, ki ste ga ljudem ob tem posredovali. Tisti, ki vas zaradi tega projekta kritizirajo, pač žal še ne vidijo bistva. Bom dala čisto banalen primer. Jaz od marca do novembra nabiram regrat v naravi (enako je dober celo leto), potem nabiram regratove cvetke, ko cveti, junija nabiram borovnice in jih zamrzujem ter delam sirup, prav tako nabiram gozne jagode, robide in maline v gozdu, več vrst gob, bezeg (cvetke in nato jagode), vsako leto naberem veliko kostanja in ga tudi zamrznem ter tako naprej. In zanimivo je, da ob tem srečujem izjemno malo ljudi, ki bi počeli isto in to pri tako visoki brezposelnosti. Poznam pa ljudi, ki živijo od socialne podpore, večino dneva preživijo pred televizijo, kadijo in potem še rečejo, da zakaj takega nimajo časa. In ko kakšnim mladenkam in mladcem rečem, da če lahko jaz to počnem in ravno tako delam, čeprav bi morala biti že dolgo v penziji, potem lahko tudi oni. Ja, pa mi pogosto rečejo, da nimajo časa. Saj ga jaz tudi nimam (zdaj ga imam, ko imam nogo v mavcu), ampak namesto da bi gledala televizijo ali s sosedi obrekovala grem raje naredit kaj koristnega. In potem vidim ljudi, ki živijo v pomanjkanju, ampak sredi sezone regrata kupujejo solato v trgovini in se pritožujejo kako je draga, pa kupujejo krompir jeseni, ko je v gozdu polno kostanja, ki je po sestavi še bolj hranilen. In ti isti ljudje mi spet rečejo, ja ti imaš čas. Jaz pa odvrnem, ne, tudi meni manjka časa, ampak jaz nisem lena. In to je danes problem, večina se raje pritožuje in čaka, da jih bo rešila božja roka ali pa dala država, kot pa da bi kaj ukrenili. Večina ljudi danes samo zahteva, ne pa da se bi potrudili. pozejdon Sporočilo je spremenil(a) pozejdon dne 07. 2011 15:17 Sporočilo je spremenil(a) pozejdon dne 07. 2011 15:19 Sporočilo je spremenil(a) pozejdon dne 07. 2011 15:20

acerin  

član od: 6.3.2011

sporočila: 9

7. mar 2011 16:13

Draga pozejdon, hvala. se strinjam z duhom vašega sporočila. Vsakdo lahko naredi kaj in vsakdo lahko najde zaloge časa, ki ga nameni "čemu drugemu" - pa karkoli to že je. Malo se je treba ozreti okoli sebe in razmisliti. Brez tega pa res ne gre. Lepo popoldne. Aleš Čerin

mizarka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 988

7. mar 2011 16:55

Se podpišem pod Rimljanko in tudi pod pozejdon. Sama sem recimo dva otroka vlačila po obronkih gozda skupaj s košaro in palico, pa mi je uspelo nabrati čaja za celo zimo.

Bi pa vseeno , glede na teme nazaj malo poskusila zaščititi kmeta. Toliko vidim sedaj ,kako to deluje, mogoče je včasih bilo ravno tako, vendar naš oče ni računal kaj se mu splača in kaj ne, ta mladi pa to računa.  Če nekomu pelje gnoj, velja pravilo, ki ga sicer ne vem natanko, ampak en trosilec gnoja je cena toliko in toliko vreč umetnega gnojila. Ker je umetno gnojilo zelo drago je posledično drag tudi hlevski gnoj+ vožnja-nafta - je prikolica gnoja predraga. Meni ga pripelje po bratski ceni , kar mi tudi pove. Če je njiva malo večja , najbrž ni junaka, ki bi jo celo na roke preštihal. Se spet potrebuje traktor in če moraš za to najeti nekoga in ga plačati, pride zelo drago.Naj vmes povem tudi to, da tukaj kjer imam sedaj njivo je zemljica zelo rahla, tam  od kjer sem , pa je tako trda, da je potrebno prefrezatim, prebranati pa je še problem.

Veliko dejavnikov je , ki vpliva na marsikaj. Ljudje se na različne načine posvečamo določenim zadevam, najbrž ni vedno lenoba zraven, če se v nekaj ne spustiš. Pri nas lahko zdajle na vrtičku kidam še sneg, nekje pa že veselo vrtnarijo.Pridelek je vezan tudi na to.

Sama rabim avto samo za to, da razvozim otroke. Strošek je pa precejšen. Da ne govorim koliko pustim pri tabolšem sosedu. Raje ne računam več.

mizarka(http://mizarka.moj-album.com/

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

7. mar 2011 17:08

Sploh ne razumem, zakaj kupujete pri najboljšem sosedu, če pa je drugje ceneje? Iste stvari, isti proizvajalec.

tulka

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

7. mar 2011 18:04

tulka je napisal/a:

Sploh ne razumem, zakaj kupujete pri najboljšem sosedu, če pa je drugje ceneje? Iste stvari, isti proizvajalec.



tulka

Za druge ne vem, jaz zato, ker v mojem kraju ni nobene druge trgovine. Najbljižji cenejši ponudnik je 5 km oddaljen. Ker nimam avta, mi je to, predvsem v slabem vremenu,  preveč. Podobno ravnajo tudi moji sokrajani, enim so ekskurzije v primestna nakupovalna središča odveč še od časov, ko smo se hočeš nočeš vozili čez mejo po vse od cementa do banan, drugi so zadrti meščani, ki so se poleg drugih, pripravljeni sprijazniti tudi s to nevšečnostjo, ki spremlja življenje  v mestnem jedru.

 

 

nola

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15350

7. mar 2011 19:50

Pa naj meni nekdo pove, kako ob dveh srednješolkah, ki se vsakodnevno vozita v šolo z primestnim in mestnim avtobusom, možem, ki ima v eno smer 30 km, sinčkom, ki še obiskuje vrtec in mojo brezposelnostjo prihranimo. Hrano kupujemo, ker nimamo vrta. Poleti mi nekaj da moja mami, ampak to je za sproti. Saj se trudim in nabiram regrat, čemaž, lipovo cvetje, bezeg, ostala zelišča in gozdne sadeže in gobe, če jih najdem. Na morju lovor, timijan, žajbelj. Tudi posadim si vrtna zelišča, vendar na balkonu ne uspevajo tako kot pri mami na vrtu. Pa še vedno vkuhavam zelenjavo, pa kuham džeme.. Toda kje je vse ostalo- moka, jajca, meso, mleko, riž, ribe.... Poskušam nekako čarati, toda ko vsako soboto pišem listek za nabavo se kar zgrozim... Ja res upam, da bova še prišla do kakšne hiške in svojega vrta.....

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

8. mar 2011 10:00

Trixi, ne moreš prihranit. Držim pesti za tvojo zaposlitev. Suerte.

Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti