Vedno dražja hrana

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

5. mar 2011 23:06

Mizarka, saj veš, da če zdajle odpreva tole temo, se ne bo končala pol leta. Sem mestno dekle, moja starša pa sta prišla po vojni v mesto in si tukaj ustvarila družino. Stika z domom in svojimi starši nista nikoli prekinila, pomagala sta fizično in finančno. Veliko počitnic sem preživela na kmetih in še danes razumem ljudi, ki delajo z zemljo in vse njihove križe in težave, ki jih spremljajo. Ampak tudi kmečki ljudje so se spremenili oz. jih je v to prisilil čas. Družina, kamor se pogosto oglasim kadar sem v "naši" vasi, kupuje že narezan kruh. Kupuje mleko.Paradižnik. Da ne naštevam. V vasi ni niti ene krave več, ker se ne splača. Splača se traktor. Vsak član od štiričlanske družine ima avto, eden še motor.Ob sobotah popoldan glancajo ta pleh in ne utegnejo s traktorjem čez cesto narediti nekaj nekomu, ki ga nima. Saj jim ne zamerim. Imajo svoje razloge za to in jaz nikoli nikomur nočem biti sodnik. In niso oni edini, ki tako funkcionirajo, večina živi tako. Danes med mestom in vasjo ni skoraj nobene razlike več. Včasih, ko je bilo še vse ročno in z živino, so si ljudje še kako pomagali in trgatev je bila dogodek. Dandanašnji vsak pobere svoje in hajd domov. Saj razumem, da se je vse spremenilo. Samo, če se bo tako nadaljevalo, da se ne bo nikomur nič več splačalo, samo šinfanje ne bo obrodilo sadov. Prepozno bo, ko bo prišlo do situacije, ko bomo razmišljali, kako bi kupili, ker bo hrana tako draga. Naš aktualni kmetijski minister ima glavo na pravem mestu in upam, da bo kaj naredil. Boli, ko za denar ni nikogar, ki bi ti pokosil travo, ker se ne splača zakurblati traktorja. In da ne dolgovezim. Lansko leto, ko je bilo slabo leto, se ne spomnim, a je bila suša, me je kmet, ki me je nekajkrat zavrnil, ko sem moledovala, naj mi pokosi travo, pa ni hotel slišati, prosil, če letos lahko pokosi. Seveda sem ga zavrnila. Star je pregovor, da je po toči zvoniti prepozno.

Upam, da s svojim pisanjem nisem prizadela vseh tistih, ki trdo delajo leto in dan. Tega namena vsekakor nisem imela. Bolj sem izhajala iz svoje zgodbe.

 

naor

nejčica  

član od: 6.1.2010

sporočila: 174

5. mar 2011 23:52

Res je, zelo hudi časi so!Država nam res ne prizanese na nobenem področju!Mi osebno lahko privarčujemo pri hrani!Veliko dela, truda in energije vložimo v to!(tudi moj delavnik marsikakšen dan presega 8ur dnevno,žal tudi 12 ur na dan sobote in nedelje)! Mi osebno ne moremo privarčevati pri avtomobilu, moj najbljižji javni prevoz je oddaljen 3km stran! (strošek avtomobila, če porazdelim na mesec je c.c.a 160 e) seveda je bilo treba tudi avto kupit! Ko človek misli,da mu država ponudi kako olajšavo (naprimer 2 otrok v vrtcu zastonj) se zgodi: za prvega otroka plačujem 200e za drugega otročka ne bom dobila vrtca vsaj še dve jeseni ne tako,da sem ga primorana dati v privat varstvo ,ki znaša 240e!Pa če tole lepo seštejem 160,200,240!Sem po domače povedano v pi..!Pa kaj naj ,pustim službo?Morda!Sosedje živijo s petimi otroci samo od socialne podpore!Gradijo hišo se vozijo v novem avtomobilu in z lcd tv!Ja to je naša ljuba država delavnega človeka,kmeta... zatret ga dobesedno spravit na rob preživetja!O čisto sem skrenila!(Človek se mora včasih spovedat) Mislim,da si vsak pomaga po svojih najboljših močeh!Z akcijo iz marketa z doma pridelano hrano kupljeno na črno pri bližnjem kmetu.... MORDA pa bi tu padel še kak nasvet kako varčevat ne samo pri hrani lahko tudi kje drugje! Naor: mogoče nisi prav razumela glede coca-cole!Moj otrok pri 2 leti pije domače sokove (jabolčni,gosti,višnjev,bezgov,...redko kdaj je na mizi kupljen sok!Želela sem povedat,da kljub temu .da veliko pridelamo doma in racionalno kupujemo!Si tudi privoščimo kak presežek! VESELO V NOV DAN! nejčica

nejčica  

član od: 6.1.2010

sporočila: 174

5. mar 2011 23:57

naor: med mojim pisanjem je prispel tvoj članek! ODLIČNO povedano!Točno to se dogaja v naši okolici! Še enkrat bravo!Povzela si moje misli! nejčica

acerin  

član od: 6.3.2011

sporočila: 9

6. mar 2011 21:13

Pozdravljeni, na blog Preprostost dobivam obisk z vašega fourma, pa sem se prijavil. Me veseli, da projekt 1 € na dan spodbuja vašo razpravo na temo "Vedno dražja hrana". Resnica je, da je hrana vedno dražja. Eden od razlogov je po mojem ta, da smo se pustili narediti odvisne od proizvajalcev in prdelovalcev hrane. In tu lahko vsak posameznik s svojo pripravljenostjo za drugačne poti lahko kaj naredi. Zavzemam se za koncept prostovoljne preprostosti, kar pomeni, da vsakdo išče svojo pot v bolj preproste izbire. S porjektovm nisem želel nikoga siliti v nič, pač pa seem želel spodbuditi sebe in (glede na to, da pišem blog) z zgledom še koga k bolj premišljenemu odnosu do hrane. Ob projektu sem se veliko naučil in prišel do zanimivih spoznanj, ki jih najdete tule: http://www.edusatis.si/preprostost/1-e-na-dan-danes- Sam pravim, da vsakdo, v vsaki situaciji lahko naredi nekaj za svojo pot v smeri "bolj preprostih izbir", ki so velikokrat tudi bolj zdrave. Menim, da vsakdo lahko naredi razmislek vsakodnevnih izbirah v različnih življenjskih situacijah malo se malo drugače odloča. Verjamem tudi v bolj osveščenega potrošnika, ki bo nakupoval s premislekom (tu nimam v mislih samo hrane) in osveščeno odločal ter s tem vplival tudi na industrijo. Vse dobro vam želim. Aha še to: Če ste pripravljeni v vašem kraju organizirati predavanje na temo "1 € na dan - zakaj, kako in spoznanja", sem pripravljen priti brezplačno. Tudi za to, da se razbijejo tabuji. Predavanje je dobrodelne narave - prostovoljni prispevki za projekt "Obrok riža na dan - vsak dan." Vi zrihtate prostor in ljudi, jaz vse ostalo Aleš Čerin Sporočilo je spremenil(a) acerin dne 06. 2011 21:14

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

6. mar 2011 22:54

Pozdravljen in dobrodošel Acerin!

Lotil si se zanimivega eksperimenta in glede tega ti vsekakor čestitam - tako za idejo kot tudi za izvedbo. Čeprav ti moram na drugi strani tudi odkrito povedat, da mi to promoviranje revščine niti malo ni všeč. Če je seveda to sploh tvoj namen (?). Eno je, če vsega sitemu ponujaš presno korenje in drugo, če to kot zameno ponujaš otroku, ki sanja čokolado! To drugo veš je provociranje!

LP

p.s. Če z 1€ na dan asociraš tretji svet in Madagaskar, potem moraš tudi povedat, da tam zelo kvalitetna francoska štruca stane od 7 do 10 evro centov!



Sergej

Sporočilo je spremenil(a) Sergej C dne 06. 2011 22:56

acerin  

član od: 6.3.2011

sporočila: 9

7. mar 2011 4:15

Dragi Sergej, hvala za dobrodošlico in lep sprejem na tale forum in za spremljanje projekta. Namen projekta vsekakor ni promoviranje revščine, pač pa promoviranje preprostosti - prostovoljne preprostosti. Revščina je zlo in ni dobra, prostovoljna preprostost (precej blizu izrazu, kot ga predlagate: "ponujanje sitemu presno korenje"), pa je dobra - je odrekanje odvečnemu, zaradi ljudi, ki so v precej večji stiski kot si sam. Vem, da se v revni državi dobi več za 1 € kot pri nas. Prav zato je bil 1 € na dan za prehrano v Sloveniji velik izziv. Vse dobro vam želim. Aleš Čerin Sporočilo je spremenil(a) acerin dne 07. 2011 04:15

kozamurnik

sporočila: 2311

7. mar 2011 5:39

acerin je napisal/a:
- Revščina je zlo in ni dobra, prostovoljna preprostost (precej blizu izrazu, kot ga predlagate: "ponujanje sitemu presno korenje"), pa je dobra - je odrekanje odvečnemu, zaradi ljudi, ki so v precej večji stiski kot si sam.
Omejila se bom samo na ta del, ki ga ponavadi prezremo. Iz katerih koncev sveta prihaja hrana in koliko so plačani tisti, ki tam garajo zanjo? Tudi otroci, ki pa ne sanjajo čokolade, ampak kos kruha! Jaz sem se prostovoljno odrekla kupovanju nekaterih izdelkov znanih firm ko sem v FT prebrala v kako nečloveških razmerah delajo in koliko so plačana mlada dekleta, ki delajo za svetovno znane firme, tu imam v mislih modno industrijo. Da v prehrambeni ni dosti boljše, sem skoraj prepričana. Kot zanimivost naj povem, da sem prav tam prebrala tudi osupljiv rezultat raziskave desetih srednjih šol. Iz te je razvidno, da (velik odstotek anketiranih) predrage obleke svojim najstnikom kupujejo prav tisti starši, ki se komajda prebijajo iz meseca v mesec. Da nekateri v ta namen najamejo celo kredite, če ne zmorejo. Z bolnim izgovorom "Jaz nisem imel, zato mora moj otrok imeti vse najboljše".. Da sem spadajo tudi zadnji modeli mobilcev in ostale tehnologije, se ve. Smo res tako daleč, da "najboljše" pomeni kos blaga z zvenečim podpisom na r...,ne pa izobrazba, vzgoja in spoštovanje do sočloveka ??? Da ostanem pri bistvu teme, tudi tako se veliko prihrani, predvsem pa se ne podpira prebogatih. murnik

acerin  

član od: 6.3.2011

sporočila: 9

7. mar 2011 10:58

Draga kozamurnik, Pravite: "Iz katerih koncev sveta prihaja hrana in koliko so plačani tisti, ki tam garajo zanjo? Tudi otroci, ki pa ne sanjajo čokolade, ampak kos kruha!" Ja, prav res pomisliti na druge, ki so prikrajšani, ustvariti si "veliko sliko sveta" - prav to je zame "motor" koncepta bolj preprostih izbir. Odlično ste ilustrirala in na svojem priemeru pokazala kaj je bolj preprosta izbira. Čestitke! Vse dobro. Aleš Čerin

banana130  

član od: 22.12.2009

sporočila: 228

7. mar 2011 11:27

Acerin iskrene čestitke za vašo raziskavo. Upam, da je mnogim vsaj malo odprla oči in so pomislili na preveliko potrošnjo, ne samo hrane, ki je trenutno naš velik sovražnik.

Razumem vas kaj ste hotel povedati, ko ste govoril o prostovoljni preprostoti. Mi se doma že kar nekaj let trudimo, da si ne kompliciramo življenje s tem, da bi stremeli po nevem kakšnih dobrinah, ampak se ukvarjamo raje sami s sabo in gradimo lepe človeške odnose.Trudimo pravim, ker j e v tem svetu pretiranega potrošništva, kdaj to tudi težko, moramo si priznati.

Glede hrane pa, čimveč si pridelat sami, ker saj veš kaj ješ in ogomno privarčuješ in nisi odvisen od nikogar.

banana130

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

7. mar 2011 11:29

tulka je napisal/a:

zzak1977 je napisal/a:

Sedaj ko pridemo domov ob šesti uri, če je vse po sreči, najbrž nikogar ne mika da bi šel z motiko na vrt?

Pa ravno takrat najbolj paše!



tulka

Če ti je to užitek, naj ti paše, meni je sicer nedojemljivo, ampak vsakemu svoje in to možnost pač dopuščam.

Ni pa treba nam očitat, čemu si ne omislimo vrta. Tiste pol ure ki mi ostane od dneva, je zadnja stvar da bi si šel uničevat še hrbtenico poleg živcev ki mi jih požrejo ljudje čez dan.

 

Commis débarrasseur

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti