18. jul 2012 12:14
Vsekakor ne "na horuk".
Vsaka domača žival zahteva svoj čas, toliko in toliko finančnih sredstev za hrano, veterinarske storitve, opremo ... Začetno navdušenje nad psom (mačko, hrčkom ...) lahko hitro popusti, če že vnaprej nismo pripravljeni na dejstvo, da bo žival v dobrem in slabem z nami živela recimo do 15 let (npr, pes), da ji bomo morali biti vsak dan na voljo za sprehode, hranjenje, čiščenje "stranišča", kletke, odvisno od tipa živali pač. Da bomo v primeru nenadne bolezni, poškodbe itd. soočeni z izrednimi stroški pri veterinarju in nenazadnje - da se bomo morali dobro organizirati v smislu varstva za žival v času naše odsotnosti.
Ko razmišljamo o psu, recimo, nam mora biti že vnaprej jasno, da pes ne more biti ves dan prepuščen sam sebi, da se bomo morali dvevno ukvarjati z njegovo vzgojo, šolanjem, da povsod ne bo mogel z nami, da bomo pri pasjem mladičku morali biti pripravljeni vstajati tudi ponoči, če bomo hoteli, da se navadi potrebo čimprej opravljati zunaj, da bomo pri pasjem veteranu soočeni morda tudi s težavami pri gibanju (morda ga bomo morali spet nosti po stopnicah itd.)
Pripravljeni moramo biti pošteno premisliti, kakšen tip človeka smo, koliko smo aktivni v naravi, kje živimo, koliko časa bi lahko posvetili za sprehode, koliko za učenje, socializacijo itd. Človek, ki živi v petem nadstropju bloka brez dvigala se mora zavedati, da bo mala osemtedenska štručka bernskega planšarja zrasla v 50 kilogramskkega "medveda". Ali bomo sposobni tako velikega psa nositi večkrat na dan po vseh stopnicah, če se zgodi kaka poškodba tac, operacija kolkov ...
Če živimo v stanovanju/naselju, kjer se ljudje hitro pritožujejo nad hrupom, bo prav, da se odločimo za majhnega živahnega bevskajočega terierčka, ki bo sam doma po več kot osem ur in bo svoj dolgčas izražal z neprestanim lajanjem na vse premikajoče stvari zunaj?
Če smo morda sami oseba, ki se težje gibljemo in hodimo zelo počasi, bo prav, če si za družbo omislimo aktivnega avstralskega ovčarja ali pa polarnega psa, ki bi neiznerno užival v teku s človekom ali kolesarjem po več km na dan?
Vse to so stvari, ki jih je pred nakupom/posvojitvijo psa (sem se namenoma odločila, da zožam izbor živali, da ne "nakladam" preveč) moramo zavedati. Če hočemo sebi in našemu kosmatemu družabniku res zagotoviti srečnih 12 - 15 (ali več) skupnih let, je prav, da se tega lotimo počasi, premišljeno in odgovorno.
Pa še več branja na to temo:
Ali sem pripravljen na psa? http://www.mojpes.net/modules/news/article.php?stor
Odgovorno skrbništvo: http://www.mojpes.net/modules/news/article.php?stor
http://www.mojpes.net/modules/news/article.php?stor
Zakaj rodovniški psi niso zastonj? http://www.mojpes.net/modules/news/article.php?stor
Mojca