22. mar 2010 16:17
Fazon mojega posta je bil, kar je tudi proxy poudarila, v tem, da gre za velik kulturni premik. Kar je tudi Barack poudaril. Da gre za veliko nacijo, ki je zrasla na kulturi individualizma in tekmovanja in da tudi taka nacija potrebuje momente, ko mora delovati v duhu skupnega/kolektivnega dobrega.
To je pač nekaj, kar imamo na tem koncu sveta (tudi po zaslugi fabianistov) v kolektivnem spominu in spada med kolektivne vrednote. Je pač tako, da v Evropi s pometenim ali manj pometenim pragom....preprosto nobenemu politiku (levemu ali desnemu), ki bi bil rad izvoljen, ne pade na misel, da bi splošno zdravstveno zavarovanje postavljal pod načelni vprašaj. Okej, vsak bi malo popravljal sistem, ampak ideja, da imamo vsi zavrovanje, to je pa zacementirano.
V ZDA je pa en zamik na tem področju. Je tudi res, da sondaže pred vsakimi predsedniški volitvami v ZDA ugotovijo, da če bi evropski volilci volili ameriškega predsednika, bi volili demokrate (v letu 2004 bi samo Poljaki izvolili Busha, leta 2008 pa bi vsi volili Obamo), kar je tudi en pokazatelj vrednostnih sistemov.
Zanimivo je, da so splošno zdravstveno zavarovanje poskušali po drugi svetovni vojni (se sklicujem na današnji El pais) uvesti Truman (ni uspel), Johnson (je uspel z Medicare in Mediaid) in verjeli-ali-ne, Nixon (njega so v poskusus sesuli njegovi lastni iz stranke) in potem spet Clinton (ni uspel). In vse te adminsitracije so bile pri svojih poskusih sesute z republikansko konservativnim štosem, da to stane in da naj vsak poskrbi zase in da je socializem, če država skrbi za državljane.....pa se je vedno izkazalo,da se ta premisa, da vsak poskrbi zase, predvsem realizira na zavarovalnicah in farmacevtih, na državljanih pa malo manj.
Ali bodo imeli zdaj v ZDA tudi daljše čakalne vrste? Verjetno da. Preden se sistem zloži na novo, bo verjetno nekaj odklonov v čudno smer. Ampak čez nekaj časa ne bo več situacij, ko ljudje delajo dve službi in plačujejo dve hipoteki za to, da lahko plačajo operacijo enemu članu družine.
Kaj bo to pomenilo za volitve v ZDA? Bomo videli. En test bo jeseni, ko volijo kongresnike, drug test bo čez dve leti. Ampak Barack in zlasti Nancy Pelosi (to, kako je ukapiralia finto v postopku in kako je potem zagrizla v sprejem zakona, to je fasicnantno) sta že zmagala. Če se politik odloči, da izpelje reformo, ki ima pridih pravičnosti in postavi pravičnost pred svojo kariero in verjetnostjo ponovne izvolitve, potem je itak že zmagal In ima s tem večjo šanso, da bo spet izvoljen. Pogum vedno šteje.
Vendelina jr.