Nekaj s podorčja dom in svet: Medtem, ko smo v Evropi bolj spali, je 219 ameriških kongresnikov izglasovalo zdravstveno reformo, s čemer so se vzpostavili formalni pogoji, da bodo tudi prebivalci ZDA imeli obvezno zdravstveno zavarovanje (ker, če ga ne bodo imeli, bo sledilo plačilo globe, ergo, bolje je imeti zdravstveno zavarovanje).
To je, kar se mene tiče, še mnogo večja zmaga za ZDA kot pa tisto, da imajo afroameriškega oziroma ne-belega predsednika. Zakaj?
Koncept univerzalnega zdravnstvenega zavarovanja je star več kot stoletje. V osnovi je to intelektulani plod britanskega Fabianskega društva (gugljate pod "fabianism"), združbe intelektualcev poznega 19. stoletja, ki je razvijo prepričanje, da je potrebno družbo s postopnimi, vendar stalnimi reformami spreminjati in tako doseči boljšo kvaliteto življenja za vse. Namreč, oni so (tudi zaradi tega, ker so videli, kako se London poznega 19. stoletja deli na bogati del, ki je obrrožen z maso revnih kvartov, od koder so se širili kriminal in bolezni) širili prepričanje, da bogati del prebivalstva kaj sila od svojega bogastva ne more užiti, če so je večina okrog njega silno revna in depriviligirana in se potem med temi skupininami oblikuje nepremostljivo sovraštvo in prezir, družbene kohezivnosti pa ni. In so pač verjeli v to, da bo družba enostavno bolje funkcionirala, če bodo eni več prispevali in se bo zbralo več denarja za to, da bodo tisti, ki imajo manj, tudi prosperirali. Varna družba je tista, ki varuje tudi najbolj šibke. In varne družbe napredujejo, morda ne vedno najhitreje, ampka stalno.
In tako so Britanci leta 1906 prvi dobili zakonodajo, ki je uveljavila zdravstveno varstvo za vse. Ko so se ameriški republikanci otepali in se še otepajo te reforme, rekoč, da se s tem odpirajo vrata socializmu....hja, v bistvu so imeli prav. Gre za britanski socializem iz leta 1906 Temu so v naslednji polovici stoletja sledile tudi ostale evropske države in kakorkoli se med sabo razlikujemo, kakršnkoli mnenje imamo o posameznih rešitvah v v našem zdravstvu (in tudi o socialnih transferjih na splošno), ne glede iz katere evropske države prihajamo, mi bomo univerzalno zdravstveno varstvo vedno postavljali na vrh vrednostenga sistema. Zakaj? Zaradi tega, ker tista fabianska premisa o tem, da je varna družba tista, ki varuje svoje najbolj šibke še vedno točna in ker boljše premise preprosto ni.
No, zdaj so to z 219 glasovi potrdili tudi v prijateljskih ZDA. Sicer z najmanj pol stoletja zamika, ampak vseeno. Ker ni samo to, da bo 32 milijonov ljudi dobilo zdravstveno zavarovanje. In ni samo to, da bo verjetno kakšno leto, preden se sistem ne prime, da bo prihajalo do čudnih situacij. Tistih 219 glasov za zdravstveno reformo je v bistvu 219 glasov za to, da mora tudi ZDA odpreti vrata miselnemu konceptu, ki uzakonja družbeno odgovornost. Ker tradicija te spektakularne federacije temelji na predpostavki individualca, ki se bori zase, ki lahko naredi vse in ki ima vedno možnost za svojo zgodbo o uspehu in ki si mora sam zagotoviti vse pogoje za svoje življenje.....in ki pri realizaciji tega cilja ponavadi izgori tam nekje na tričetrt poti (in če ima denar, gre v bolnico, drugače pa ne). Zdaj pa se v to tradicijo vključujejo vsebine kolektivnega delovanja in varovanja in kolektivne odgovornosti. In to bo naredilo dolgoročne spremembe in reze v ameriški kulturi, večje, kot si sploh lahko predstavljamo. Končno.
Tu ni druge, kot da se občuduje kombinacija vztrajnosti in veščine, s katero je demokratska mašina tole spravila skozi zakonodajni proces.
Vendelina jr.