8. nov 2009 20:51
Vikica, dopusti si možnost, da
- je že nekaj časa minilo in si morda kaj iz teksta pozabila,
- da si že v času tistega predavanja selekcionirala, kaj bi si zapomnila (in potem je čas malo zreduciral vse ostalo)
- da tistega predavatelja morda nisi popolnoma zbrano poslušala, ker te pač ni popolnoma pritegnil
Skratka, dopusti si možnost, da je tale trojna selekcija delovala tudi nate.
Ker deluje v celotni komunikaciji. To, kar nekdo reče in to, kar od tega druga stran razume, je rezultat tega, da je bila prvotna misel podvržena trojni selekciji.
Ker v osnovi je misel, "da bo družba, ki prihaja imela vse manj dela" ena težka bedastoča. Namreč, vse družbe na svetu imajo eno kohezijo skozi delovni proces. Kakšen pa je ta delovni proces, kdo se pri tem res utrudi in kdo ne, kdo v tem delovnem procesu misli in kdo se fizično udejstvuje do točke svoje obrabe, kako je pri tem delu poskrbljeno za varnost, dostojanstvo itd...to so pa tiste stvari, ki razlikujejo tako družbe skozi zgodovino in tako družbe danes glede na to, kakšno stopnjo blaginje imajo.
Je pa res, da se karakter dela spreminja. Ko je ceneje imeti močan stroj za težja fizična dela in ko je jasno, da se bo stroj manj obrabil, oziroma, da so popravila stroja še vedno cenejša od bruto stroškov delovne sile, ki bi opravljala ta dela, potem se toliko in toliko delavcev zamenja s strojem. Okej, se sliši nehumano in grdo, ampak tako je. Predpostavlja se namreč, da je relativno ugodna cena kompliciranega stroja možna samo v pogojih, kjer imajo ljudje neko stopnjo standarda, socialne varnosti in druge bolj atraktivne možnosti delovanja. Koliko je ta predpostavka pravilna, je morda stvar subjektivne ocene, po drugi strani pa je ta predpostavka vendarle do neke točke tudi merljiva in empirično potrjena. Recimo z merili OECD: Čeprav je tudi to za diskusijo. Če država ni sprejela Kyotskega protokola, bo najbrž še precej časa v njeni ekonomiji ceneje najemati delovno silo kot pa kaj drugega (in potem to delovno silo s pospeškom pavperizirati).
Da me ne bo odneslo. Družbe brez dela oziroma vse manj dela, so obsojene na propoad. Če ni dela, delovanja, ni kreativnosti, če ni kreativnosti, se stagnira in potem se propade.
Je pa seveda vprašanje karakterja dela. Selitve fizičnega dela na periferijo sveta - to se je izkazalo za omejeno. Ker potem se tam delajo ekološke katastrofe in potem se tam dogajajo napetosti in potem tam poka po šivih, ko se družba ekonomsko ne razvija. Enkrat se ta krogla od Zemlje konča in se pride spet na lastno dvorišče in tovarne bodo še kar nekaj časa in vsaj za našega življnja tudi v Evropi. Je pa seveda vprašanje, kaj bodo tam ljudje počeli in kakšna najnižja stopnja izobrazbe bo potrebna za delo pri najbolj enostavnem stroju. Ker nekdo bo vendarle moral gledati, kaj delajo kompjuterji in nekdo bo venradle moral reševati stvari, ko se bodo stvari "obesile". Poleg tega bomo še kar potrebovali cel nabor storitvenih dejavnosti. Potrebe po mojstrih, ki znajo zaključna dela v gradbeništvu - te bodo obstajale, dokler bomo gradili in vzdrževali objekte. Kovinarji, ključavničarji, finomehaniki....to se bo tudi potrebovalo. Da ne govorim o osnovi dejavnosti tega portala - kuharji, konditorji z več renomeja in zvezdicami, to se bo vedno bolj potrebovali in vedno bolj bo iskano.
Hope this helps for some further thinking
Vendelina jr.