1. sep 2009 13:39
Ko si na Baščaršiji, si vsekakor oglej tamkajšnjo mošejo, blizu je tudi sinagoga, pa pravoslavna cerkev, tudi katoliška se nahaja v bližnjem predelu. To je namreč ena od značilnosti Sarajeva, da imaš v premeru kakoh 150, 200 metrov verske objekte omenjenih religiji. Kar priča, da se je dalo živeti na majhnem prostoru, ne glede na te razlike ... in da so vsa tista pokopalšiča po mestu - neverjetno, koliko jih je, boš videla, celi griči so polni belih muslimanskih obeležij ali pravoslavnih (in tudi katoliških) grobov... Srhljivo.
Blizu Baščaršije je tudi znamenita knjižnica, ki je bila v prvih dneh vojne zažgana in je bilo uničenega veliko dragocenega knjižnega gradiva, zdaj jo že temeljito obnavljajo.
Ob Miljacki navzgor, skozi Baščaršijo, mimo omenjne knjižnice, prideš potem na Bentbaše (o katerih poje tudi ena čudovita sevdalinka ...), ob poti je na levi tudi Slo veleposlaništvo, kjer je ogoromen lokal, primeren za pravo fešto. Tam se zvečer zbira vse kar leze in gre, priča si pravi lokalni fešti (lokalci z veseljem vzamejo v družbo tudi druge goste), prostora je za več sto ljudi. Pesem, ples, druženje - če si za to, potem je tam prava stvar.
Na čevape pa na Baščaršiji k Ferhatoviću, Hodžiću ali k Željotu.
Če imaš rada pravo kavo, imaš na Baščaršiji pražarno kave, v eni od osrednjih ulic se nahaj (jo itak zavohaš), ko ti jo dajo v vrečko je ta še prijetno topla na otip.
V slaščičarnah poskusi tulumbe, baklave, urmašice in podobno, pa odličen ratluk imajo, seveda pa ne pozabi na burek. In če boš kje rekla da bi sirov burek, te bodo debelo gledali in ne bodo vedeli, kaj želiš, ker burek je pri njih le z mesom, za njih je to, čemur mi rečemo sirov burek sirnica, krompirjev krompiruša in s špinačo zeljanica.
Seveda ima Sarajevo še veliko za pogledat, ampak podatke o drugih znamenitostih najdeš tudi na internetu. Pa stopala Gavrila Principa so še vedno na enem vogalu ob Miljacki.
mamamia
mamamia