19. dec 2008 18:09
Bolniška odsotnost ne more biti navedena kot razlog za odpoved pogodbe.
Če je pogodba prenehala zaradi njene časovne omejenosti, bolniška ne vpliva na datum prenehanja delovnega razmerja. Mimogrede, tudi kot prejemnik nadomestila na zavodu imaš pravico in dolžnost ( da ti ne ponujajo drugega dela ), da se ugotavlja tvoja začasna nesposobnost za delo.
Zberi vse dokumente, pojdi na zavod, jih obvesti, da si nesposobna za delo.
Poškodba na delu je samo osnova za 100% nadomestilo in zaradi tega delodajalec nima nobenih drugih obveznosti.
Pravica do morebitne odškodnine, če je do poškodbe prišlo po krivdi delodajalca, pa je stvar odškodninskega postopka, ki je ločen od samega delovenag razmerja.
Pri delovnem razmerju za nedoločen čas pa so stvari malce drugačne. Postopek je bolj zapleten, obstaja odpovedni rok, ki je odvisen od delovne dobe ter odpravnina, ki je tudi odvisna od delovne dobe pri delodajalcu.
Žal moram povedati, da ob sedanji zakonodajo lahko delodajalec nekaznovano odpusti delavca. Sodišče se ne ukvarjajo kaj dosti z razlogi, to je poslovnimi razlogi, saj je recesija vstopnica za vse neumne predstave delodajalcev.
Čeprav je postopek nezakonit in to ugotovi tudi sodišče, delavca ni potrebno vzeti nazaj na delo, če ne obstajajo pogoji in se mu določi datum, ki je najkasneje do zaključka postopka na prvi stopnji. To je 118. člen ZDR-1, ki ga obs sprejemanju sindikat sploh ni omenjal, jokal pa se je nad osebnimi razlogi ( disciplinska, nesposbnost za delo, odvzeta licenca), ki je razlog za odpoved že vsa leta.
F r i n a