Moj vrt

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

31. mar 2011 22:36

Ojej, Dolores, ti si niti mislit ne morš, kolk se jaz zdaj sekiram, ker polži ne bodo veseli  .

Torej, lesni sekanci (hvala, jade) romajo med kompost, mičken tuki, mičken tam. Po pravici povedano, šele začenjam s kompostom, tako, da še ni kaj prida.

Uh, zdele bom izkoristila priliko: ali lahko dam krompirjeve olupke (surove) na kompost in če ne, zakaj ne???? (sem brala, da ne, pa nisem nikol zasledila, razumela pa še manj, zakaj ne). In še ena fora (no, ni fora, sam zanimivost): ker sem bolj lene in sloumoušn sorte, nisem pravi čas pospravila kupa hrastovega (čist hrastovega) listja, ležal je čez zimo zunaj, in evo: na zunaj so listi taki, kot jeseni, v kupu je pa zdrobljen, črn, ta prav kompost - ok, ne še čisto razgrajen, ampak precej. Ne morš verjamet!!!!

lp

cervus

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

31. mar 2011 23:23

Na kompost naj bi načeloma ne šli potencialni prenašalci virusnih ali zajedalskih okužb, torej odpadki bolnih rastlin, te je treba zažgat, pepel gre pa potem lahko na kompost. Olupki zdravega krompirja gredo lahko na kompost, ampak jih je treba pokrit z malo starega kompostnega materiala, ker na odprtem lahko predstavljajo potencialno gojišče za krompirjevo in paradižnikovo plesen, ki se potem zelo hitro raznaša okrog. Spet pripominjam, da če se skrbno držiš vseh mogočih napotkov o tem, kaj sme na kompost in kaj ne sme, prideš do tega, da moraš sproti kupovati svežo zelenjavo in sadje v trgovini, da ga lahko kompostiraš - tako pravoverna jaz vsekakor nisem. Najpomembneje se mi zdi, da se izmenjavajo plasti različnega materiala in da se kompostni kup ne izsuši, potem pa, saj veš, kako pravijo, zemlja vse nase vzame lp, proxima

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

31. mar 2011 23:31

Vsako leto se v kompostu zaredijo miši, čeprav imamo dva kupa in ju premetavamo sem ter tja (zračimo). Tudi voluhar hodi tja jest. Lahko kaj naredim proti temu ali se preprosto sprijaznim?

Elči, z lesnimi sekanci in lubjem vsako leto zastiram cvetlično gredo in se krasno obnese proti plevelu, zastirka pa počasi propada in pripomore h kvaliteti zemlje. Zdrobljene veje ter lubje mešam tudi med kompost.

tulka

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

1. apr 2011 7:24

dekleta, hvala!!¨!!

lp

cervus

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

1. apr 2011 8:12

pinka je napisal/a:
Prejšnjič sem zasledila to oddajo, meni je odlična.

http://tvslo.si/predvajaj/dolenjki-dokumentar

lp, pinka

 

Tehle oddaj bo menda 11.

Tri so že bile in jih je bilo res luštno gledat.Na sporedu so nekje v soboto zvečer,ponovitev v torek proti večeru in v sredo nekje okrog poldneva.

Idej veliko,nasvetov tudi.

anaevahttp://poosmiinpol.blogspot.com/

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

1. apr 2011 8:31

tulka je napisal/a:

Vsako leto se v kompostu zaredijo miši, čeprav imamo dva kupa in ju premetavamo sem ter tja (zračimo). Tudi voluhar hodi tja jest. Lahko kaj naredim proti temu ali se preprosto sprijaznim?



tulka

 

A ni bolje, da ti pojejo kompost, kot rastline, ki rastejo na vrtu?

JJ

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4742

1. apr 2011 8:42

proxima je napisal/a:
Menda tudi polžem ne prija laziti po zmletih lesnih odpadkih in lubju, ker jih pikajo v rit - Ognjič, ali si ti kaj opazila, če si imela takrat kaj manj polžev? lp, proxima
Evo, jaz sem pa mislila, da so s kakšne plesne šole bolj nobel polži in migajo z ritkami ..., njih je pa samo pikalo. Ja, jih je bilo manj. Tam v naši okolici so namreč z lesom privlekli tiste rdeče požrešne polže in to je prav obup na vrtu, ko se spravijo na fruštek oz. nočni prigrizek. Mi je pa zelo všeč tista ideja z ajdovimi luščinami po potkah in na cvetličnih gredicah (Balenka, se priporočam spet ). Imamo pa v službi zastrto okrasno gredico s sekanci...SUPERCA! Le kak regrat se prebije skozi, sicer pa ni plevela. Ognjič

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

1. apr 2011 10:42

tulka je napisal/a:

Vsako leto se v kompostu zaredijo miši, čeprav imamo dva kupa in ju premetavamo sem ter tja (zračimo). Tudi voluhar hodi tja jest. Lahko kaj naredim proti temu ali se preprosto sprijaznim?

tulka

Tulka, mačko nucaš!!!! Jaz jih bom čez kake tri tedne imela za izvoz!!!!

lp

cervus

baška  

član od: 24.3.2008

sporočila: 221

2. apr 2011 20:35

Ta oddaja mi je zelo všeč. Če zamudim, pa gledam v torek ponovitev. lp baška

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti