Moj vrt

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

6. apr 2011 10:19

Za krompir še nisi prepozna - za kifelčarja morebiti, za navadnega pa ne.

lp

cervus

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

6. apr 2011 10:32

Pri nas smo krompir (navaden) sadili v soboto.

JJ

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

6. apr 2011 10:40

Super! Saj ne vem kje naj začnem. Moj vrtičkanje je sedaj branje internetnih strani do enih zjutraj, pa še vedno mi je malo jasno, ko me hitro odnese k raznim dobrim članokm o zelenem gnojilu, sadik s koreninsko grudo etc. Super, da nisem prepozna za krompir! Če mi kdo lahko svetuje za cca 25m2 koliko ga potrebujem (nekaj za sproti nekaj za zimo) nakaljenega? Moram pa ga prej nakaliti. Kako pa to napravim? Hvala! mateja terakota

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

6. apr 2011 10:46

Vzemi 100 kvadratov, na lep kos pač posadi buče, fižol, krompir, pa ne bo kaj veliko dela. Za nič še nisi prepozna (no, morda za bob in česen). Prostor, kjer bo čebula, NE gnoji z ničemer. Ostalo pa gnoji malo, bo bolje, kot, če boš preveč. Če ti bo gnoj ostal, naredi na parceli kup ali dva, posuj čez zemljo in gor posadi buče. Bodo zastrle kup, spodaj bo do jeseni nastal kompost. Letos pač ne boš imela še) opimalnega vrta, bo pa drugo leto bolje. Bi bilo škoda, če bi ugotovila prihodnje leto, da je 60 kvadratov premalo.

Če ti je v tolažbo, sama v osrednji Sloveniji vrt večinoma obdelam okoli 1. maja, ker prej pač ne morem. pa vsako leto vse zraste, morda malo pozneje, ali pa še to ne.

Pa kako gredico za rože nameni, je užitek imeti šopek z lastnega vrta. Vsaj cinije in astre, recimo, posej. Če boš imela stalen vrt, lahko kasneje kakšno gredo nameniš trajnicam, tudi zeliščem, seveda.

Veliko veselja ti želim, na lastnih napakah se pa tako ali tako največ naučimo.

 

rimljanka

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

6. apr 2011 11:00

Se kdo še posebej spozna na paradižnike? Lani sem v neki reviji videla sliko paradižnika, ki je izgledal kot da bi bil sestavljen iz več manjših - recimo kot bi v premajhen pekač stlačil preveč buhtljev, če ostanem kulinarična. Bil naj bi zelo okusen, seveda pa je bil zelo zanimiv na videz. Pregledala sem kup internetnih strani o paradižniku, a tega ne najdem nikjer. Kakšna pomoč? Lisa

gobica1402  

član od: 21.7.2007

sporočila: 473

6. apr 2011 11:18

Živjo!

Takšen paradižnik  je na sliki v prejšnji reviji Rože in vrt in sicer pod člankom o Noetovi barki (vrtnarstvo v Avstriji-stare vrste semen).

Na prejšnjih straneh sem spraševala o srnah in mlajskanju le teh glede malin in jagod in sporočam veselo vest, da sem jih danes zjutraj zalotila pri grizljanu mladih brstov malin, ki so se že odpirali.

gobica1402

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

6. apr 2011 11:34

rimljanka je napisal/a:

Vzemi 100 kvadratov, na lep kos pač posadi buče, fižol, krompir, pa ne bo kaj veliko dela. Za nič še nisi prepozna (no, morda za bob in česen). Prostor, kjer bo čebula, NE gnoji z ničemer. Ostalo pa gnoji malo, bo bolje, kot, če boš preveč. Če ti bo gnoj ostal, naredi na parceli kup ali dva, posuj čez zemljo in gor posadi buče. Bodo zastrle kup, spodaj bo do jeseni nastal kompost. Letos pač ne boš imela še) opimalnega vrta, bo pa drugo leto bolje. Bi bilo škoda, če bi ugotovila prihodnje leto, da je 60 kvadratov premalo.

Če ti je v tolažbo, sama v osrednji Sloveniji vrt večinoma obdelam okoli 1. maja, ker prej pač ne morem. pa vsako leto vse zraste, morda malo pozneje, ali pa še to ne.

Pa kako gredico za rože nameni, je užitek imeti šopek z lastnega vrta. Vsaj cinije in astre, recimo, posej. Če boš imela stalen vrt, lahko kasneje kakšno gredo nameniš trajnicam, tudi zeliščem, seveda.

Veliko veselja ti želim, na lastnih napakah se pa tako ali tako največ naučimo.

 

rimljanka
O-D-L-I-Č-E-N nasvet! Tako bom storila in nehala komplicirati, 100 kar takoj in veliko krompirja ter fižola (nizkega upam). Pognojim malo povsod razen na prostor, kjer bo čebula (kmer mi je predlagal, da je dovolj pol prikolice gnoja za 60m2, te prikolice s traktorjem. Verjetno bom to količino kar razporedila na vseh 100. Komaj čakam, da ga grem danes izbrati. nerodna reč tole izbiranje pri nas. Greš na občine kjer ti pokažejo nejasno (zame nejasno seveda) sliko, izbereš, podapišeš najemno pogodbo ter plačaš takso in potem pogumno iščeš 'svoj' vrt in držiš pesti, da obdeluješ pravega in se ne tepeš po glavi, da nisi mogel prej pogledati terena in je bil naslednji vrt skoraj brez kamenja Saj bo... Ostalo bom pa fino razdelila med same krasne zelenjavce-sem se odločila za kar nekaj vrst, tudi začimbnice. Mi je blazno všeč ta predlog glede odvečnega gnoja in napravljanje komposta ter sajenja buč gori, bom kupila tudi semena za okrasne buče, da bodo za otroke jeseni. In ja, to da nekateri obdelujete vrt tudi kasneje mi je v veliko tolažbo. Super, sedaj pa k načrtu kaj, kam, koliko, kdaj, kje sadike. razmišljam, da bi poskusila tudi kaj doma posaditi in potem pikirati, samo nekaj semen za gušt, zakar še nisem prepozna: melone ter jajčevci...se še oglasim, hvala vsem! terakota

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

6. apr 2011 11:49

Lisa je napisal/a:
Se kdo še posebej spozna na paradižnike? Lani sem v neki reviji videla sliko paradižnika, ki je izgledal kot da bi bil sestavljen iz več manjših - recimo kot bi v premajhen pekač stlačil preveč buhtljev, če ostanem kulinarična. Bil naj bi zelo okusen, seveda pa je bil zelo zanimiv na videz. Pregledala sem kup internetnih strani o paradižniku, a tega ne najdem nikjer. Kakšna pomoč?

Lisa

O njem je pisala v Odprti kuhinji kake 2 meseca nazaj.......kdo že? No, ona, ki ima take lepe članke o raznoraznih rečeh. Joj, spomin me daje. Vsekakor se pa, po moje, lahko obrneš nanjo. Ko pridem do katere od revij, ti sporočim še ime, če se ga ne boš spomnila sama.

rimljanka

neznan uporabnik

6. apr 2011 11:55

Jaz pa ne razumem od kdaj je kurji gnoj najslabši? Včasih je bilo obratno. Ali ima to tudi opraviti z "domačimi" piščanci?

 

japaja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

6. apr 2011 11:56

terakota, od nizkega fižola ZELO priporočam sorto ANTEA, rodi široke, zelene, zelo okusne stroke. Ja, pa ne pozabi, posadiš ga lahko tudi še nekje do srede julija, za jesensko pobiranje. Zadnja leta me je od soalt posebej navdušila sorta Canasta, ki naredi odprte rozete, ki sploh ne gredo v cvet in je zelo okusna.

Sicer bi ti pa priporočala kaj literature, se manj izgubiš v njej kot na netu, sploh, od avtorice Miše Pušenjak, ki res piše za naše razmere, ne gre za prevode. Mislim, da njene knjige izdaja Založba Kmečki glas, vsaj nekatere.

Aha, še to: imaš lahko kompostnik na parceli? Če ja, v en vogal daj enega, pa okoli nasadi sončnice, pa nekja palic visokega fižola ali pa kar navadno koruzo, na redko, pa malo kasneje ob njo visok fižol, bo senca za kompostnik, pa korist zate. Se tudi na vrtu nabere kaj za v kompostnik. No, lahko pa letos z njim še počakaš, da ne bo vsega naenkrat preveč in odvećčne rastline porabiš za zastirko (samo, da še ne bodo cvetele, sploh za plevele je to važno).

 

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti