Moj vrt

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

24. jun 2010 18:09

Pomlad ni ravno čas za sejanje endivije, to je bolj jesenska solata in se seje od sredine maja dalje, vsaj pri nas,sama jo bom sejala te dni za jesensko porabo. Uspeva dobro takrat, ko gre dan dol. Za sajenje ledenke zdaj ni najbolj primeren čas, ker bo šla hitro v cvet. Ne razumem, kaj si mislila s tem, da si nasadila brokoli in ohrovt in da si dobila tako malo sadik. A si sejala? Če si in ni nič prišlo ven, je lahko več vzrokov. Lahko je bilo ob kaljenju presuho, lahko so seme pozobale ptice, lahko je bilo zanič seme.  Jajčevcem ni pasal dež in nizke temperature. Kakšno leto lepo rastejo, drugič pa spet ne. Grah, če rjavi, ga je sigurno napadla kakšna bolezen. Sem že pozabila, kaj bi to bilo, ga zadnja leta ne sadim, ker mi ga pojejo ptiči.

Tukaj dobiš obilo nasvetov, enako drugje po netu, pa bi ti vseeno svetovala, da si v knjižnici sposodiš kakšno knjigo o vrtnarjenju,potem pa tisto, ki ti najbolj odgovarja kupiš, ker, če boš vrtnarila, jo boš večkrat prelistala.

Lijana

home made  

član od: 26.5.2010

sporočila: 91

24. jun 2010 19:38

Glede solate..mislim da sem imela neko italijansko vrečko endivije, pa je pisalo na zadnji strani, da se sadi skoraj čez celo leto? Prav tako, ko sem kupovala ledenko sem zadaj preverila tabelico. Sadila sem jo dober mesec nazaj, tako da že veselo raste. Glede brokolija, ohrovta.. ko sem sejala, sem gredice prekrila in redno zalivala.. Čudno mi je le, ker iz treh vrečk ven praktično ni prišlo nič. No, se tolažim da bo drugo leto bolje. Morda bi mi bolj ratalo če bi sadike že kupla. Se bom pa res v prihodnjih dneh odpravila v knjižnico, pobrskati za literaturo. home made

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

24. jun 2010 20:05

Home made, tudi jaz nisem nek ekspert za vrt, ampak vseeno: brokoli in ohrovt (in podobne zadeve) je bolje kupiti, če si na vrtu bolj med začetniki. Sama sem lani vse to sejala , ni zraslo nič. Letos sem prišla k pameti in par sadik kupila in rasejo. Glede solate sem se do zdaj naučila par stvari: rabi malo sence oz. zavetja večjih rastlin, nekatere sorte v visoki vročini ne kalijo, če imaš staro seme, je kaljivost manjša, če je zemlja zbita, solata ne bo rasla. Vse to velja pri meni, če je univerzalno res, pa ne vem. Glede graha pa ne vem, kaj bi ti rekla, saj je to edina zadeva, ki pri meni lepo rase. Si mu dala kaj opore, da se ne tišči k zemlji? Drugače pa tako kot je rekla Lijana: kakšna dobra knjiga in študij pozimi, pa bo spomladi (še) več veselja na vrtu. sara

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17810

24. jun 2010 21:03

home made, priporočam ti, da si v knjižnici sposodiš knjigo (ali pa kar kupiš) Miše Pušenjak: Zelenjavni vrt Domača avtorica nazorno opisuje vse, kar te zanima in te bo utegnilo zanimati.

Sicer pa tudi na vrtu velja: na lastnih napakah se najbveč nauučimo, zato si je pametno delati zapiske. Tudi o tem, katere sorte smo sadili/sejali, kdaj, katere firme so bile vrečke.

Vseeno uživaj, kljub začetnim težavam.

Priporočam ti solato sorte Canasta, firma Dotto jo zanesljivo ima. Ne gre v cvet, okusna je....ne naredoi glavic ampak ostane odprta rozeta.

rimljanka

home made  

član od: 26.5.2010

sporočila: 91

24. jun 2010 21:34

Grahu sem postavila mrežo. Pa so jo kmalu prerasli. So se zarasli še po sosednji vrsti mreže:/ Res se največ naučimo na lastnih napakah. Sem vedno zase govorila, da v vrt pa nikoli, manj zemlje vidim, bolj sem srečna. Pa spet tu velja, da se zarečnega kruha največ poje:) Mogoče sem se letos preveč zagnala; uredila sem si namreč kar malo manjšo njivo. Zdaj, ko pa je bolj žalosten pridelek, pa..hja..me je kar malo minilo, ampak bom še poskusila. Kje pa piše da mora vse v prvo uspeti:) Rimljanka, hvala za nasvet. Bom si knjigo najprej sposodila, da jo prelistam, potem pa v nakup. Solato pa bom tudi poiskala:) Hvala za nasvete!:) home made

Milži  

član od: 8.6.2007

sporočila: 1427

26. jun 2010 10:44

Jaz pa imam letos problem s krompirjem,dolgo prej ga nisem sadila.Zadnje tri leta pa ga zopet,letos sem posadila kiflčarja,kupila sem ga na tržnici.Sedaj pa mi je zrastel enih 30 cm in mi že listi rumenijo,cvetel pa ni nič,ampak krompir (gomolji )so pa že kar veliki ,tako da smo ga že jedli,nevem ali ta kronpir sploh ne cveti. Milži Sporočilo je spremenil(a) Milži dne 29. 2010 22:26

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

26. jun 2010 17:57

Tudi pri nas kifelčar ni cvetel, oziroma je bil samo sem in tja kakšen droben cvetek, gomolji so normalni.

jade

brucella  

član od: 29.1.2008

sporočila: 67

26. jun 2010 18:43

Pri nas cveti samo beli krompir sorte Carlingford. Ima res ogromno belih cvetov. Ostale pozne sorte(desire, sante) in zgodnje sorte krompirja pa ne (tu in tam kakšen cvetek). brucella

Milži  

član od: 8.6.2007

sporočila: 1427

26. jun 2010 18:52

Hvala za odgovore pa lep dan še naprej. Milži

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2011

26. jun 2010 20:12

Home made ne obupaj. Endivja res ni pomladanska solata, zato jo posej tam nekje v sredi julija in mislim da ti bo uspela. Sama jo sejem v vrste, ki jih potem redčim in tiste, ki ostanejo potem naredijo tudi kar lepe glave. Seveda vsaj pri nas zaradi suše poleti solata ne naredi ravno glav kot v trgovini, dobra pa je vseeno. Sedaj bi jaz sejala kakšno ljubljansko ledenko ali Mario ali Great lake ali kakšno drugo ledenko. Lahko jo ješ že kot berivko, lahko ti bo, če boš imela srečo naredila tudi glave. Predvsem sej solato bolj na redko. Jaz solato sejem skozi celo sezono kakšne 4-5 krat od aprila pa do srede avgusta. Pri nas zaradi suše in toplote ter pomanjkanja predvsem nočne rose poleti solata pač ne naredi glav, jo pa jemo še mlado kot berivko in ko se "pretegne" jo pač populimo in posejemo drugo. Sedaj lahko še posadiš nizki fižol za stročji fižol, ki bo tam nekje konec v drugi polovici avgusta. Lahko poseješ še blitvo in jo uporabiš kot špinačo ali pa za blitvo s krompirjem. Lahko še seješ rdečo peso, pa redkvice, pa da ne pozabim radič - kakšen tržaški solatnik, ki ga boš lahko tudi večkrat požela in v njem uživala še dolgo v jesen. Lahko seješ tudi tak pisan radič Lusia (upam da sem prav napisala), ki naredi lepe glave že v septembru in oktobru. Čez kakšen dober mesec boš lahko posejala tudi motovilec in špinačo (ta baje ne mara vročine in dolgega dne, ker gre v cvet). Še vedno tudi lahko seješ korenček in petršilj. Prihaja pa tudi čas, ko bomo kupovali sadike zimskega zelja, brokolija, cvetače, brstičnega ohrovta, kodrolistnega ohrovta , pora... Pridelki vseh naštetih vrst zelenjave boš pobirala tam nekje v septembru in oktobru, nekatere bodo preživele celo prve slane in mogopče celo zimo. Čeprav imam kar dolgo vrtnarsko kariero tudi meni kakšna zelenjava ne uspe in če vidim, da ne dela kot bi bilo treba pač prekopljem gredico in posejem kaj drugega. Obupam pa nikoli. Tako časa je še dovolj in tudi izbor zelenjave, ki jo še lahko poseješ ali posadiš je velik, tako da nekaj ti bo zagotovo uspelo. Veliko vrtnarske sreče in lep pozdrav. tedyka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti