Moj vrt

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

12. jul 2014 9:41

jesen, pa ti je prišlo na misel, da se ne oplodijo cvetovi? Pomaga, če grmičke poresaš, da cvetni prah pade s prašnikov na brazdo pestiča, paradižnik je samooploden. Okoli 11. dopoldan je bojda najbolje, ker je takrat največ cvetnega prahu spoščenega. Bi pa rekla, da je vse to povezano z letosšnjim ne ravno primernim vremenom za rast paradižnika. Dokler ti ga ne uniči krompirjeva plesen ali kakšna druga nadloga, imaš vsaj upanje, konec tedna, ki prihaja, se bo precej ogrelo, obetajo. Skoraj prepričana pa sem, da si vrh vsega še preveč gnojila. Najbrž dobro gnojena prst, pa vsak teden koprivno gnojilo, ki ima obilo dušika (zatoi rast zelenih delov čez vse meje). Ne pretiravaj niti z gnojilom, ki je namensko, ima torej za plodovke prirejeno sestavo in razmerje mineralov, pri nas pravijo: Preveč še s putrom ni dobro.

Radič pa lahko nasadiš med paradižnike.

Aja, še to, kaj pa, če imaš grmičasto sorto, za katero je značilno, da se rastline razvejijo, postanejo grmaste, njim zalistnikov ne trgamo. Tukaj boš morda našla odgovor.



rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 12. 2014 09:44

megi  

član od: 9.10.2001

sporočila: 334

12. jul 2014 13:37

Kupila sem sirijski majaron (origanum syriaca zaatar), jagodno in kodrasto meto. Prosila bi če kdo te rastline pozna, če mi lahko pove a so to trajnice  in če prezimijo zunaj.

martina

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

12. jul 2014 13:51

Meta zagotovo (in trajnica in prezimi), za oni majaron ti pa ne vem povedat. Še nikoli slišala zanj.

lp

P.s. Žetev sivke opravljena. Jo je za dobro naročje, kaplja mi pa z vsakega laska (južna stran, pred zidom, sonce je pokazalo svojo moč pred dobrimi tremi urami). Upam, da mi čebelice niso zamerile, ker sem jim odvzela pašo (no ja, saj sem počakala, da je šla že bolj h koncu). Vseeno sem tri čebelice s sivko vred prinesla v kuhinjo, in ko so se reve mučile na okenski šipi, sem jih polovila in spustila ven. Šibnile so naravnost k čebelnjaku .

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

12. jul 2014 14:52

Mene večinska žetev sivke še čaka, pa bo več kot eno naročje. Čakam, da sonce zgubi svojo moč za hribom......

Obe meti prezimita, kot podzemni deli in spomladi zaženeta na novo.

Omenjeni origanum, pravo ime je Origanum syriacum (tisti zaatar je le nek nekorekten dodatek za mamljenje kupcev) je domma na srednjem vzhodu in je vprašanje, kako je s prezimno trdnostjo pri nas. Mene pa zelo, zelo zanima, kje si kupila sadiko. Prosim za to informacijo. Berem pa, da zraste do metra višine in je trajnica, vsaj tam, kjer je doma.

rimljanka

megi  

član od: 9.10.2001

sporočila: 334

12. jul 2014 15:56

Hvala za odgovora. Vse tri rastline sem kupila v Merkurju v Velenje. Verjetno so jih po drugih  Merkurjih tudi imeli.

martina

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15350

12. jul 2014 16:34

Majaron ponavadi ni trajnica, moraš pa zanj povprašati, meta pa kot pravi rimljanka...

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

12. jul 2014 20:39

No, Trixi, ne bo držalo. Majaroni so trajni in enoletni, megi pa je kupila origano (kar seveda ni majaron). Ta vrsta JE trajnica, kar pa ne pomeni nujno, da prezimi v naših razmerah. Megi, jeseni ga zaščiti z listjem, recimo, pa posadi ga nekje, kjer voda ne zastaja, v mokrih zamrzlih tleh bo malo verjetno preživel, če bodo tla odcedna, je verjetnost dosti večja.

Megi, hvala za informacijo, preverim v ponedeljek, če ga imajo v Litiji ali Ljubljani.

rimljanka

jesen  

član od: 5.10.2004

sporočila: 410

12. jul 2014 20:48

Rimljanka,hvala za nasvete glede paradižnika,sem pa dopoldan počela ravno to kot, si mi svetovala,le da sem jaz z čopičem malo tacala po cvetkih.Čudno se mi zdi, da ne bi bili oprašeni,ker imamo v bližini čebelnjak,Očitno moževe čebele ne marajo mojih paradižnikov. Bomo videli  zdaj ne bom nil več gnojila,samo zalivala z vodo pa ,da vidimo.Letos sem res razočarana,verjetno pa ima pri tem veliko tudi  vreme, prejšnje jutro je bilo 7 stopinj.Danes pa tudi od obupne sopare,do hladnega popoldneva,zdaj pa daj...

 

lep večer vsem

 

jesen

megi  

član od: 9.10.2001

sporočila: 334

13. jul 2014 13:12

Rimljanka hvala za informacije. Sem v dvomih, če so prav označili rastlino, ki sem jo kupila. Po slikah sodeč katero sem  našla  na netu za Origanum syriacum ni velike podobnosti s tem kar je bilo v lončku.

 

martina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti