Moj vrt

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

15. jun 2014 23:06

lartep, modrih robid je v Sloveniji vsaj kakšnih 30 vrst, pa najmanj 2 rdečeplodni. In množica vrtnih kultivarjev

Japonska vinska jagoda, ki jo pri nas poimenujejo tudi japonska rdeča robida ali rdečeščetinasta robida, njeno znanstveno ime je Rubus phoenicolasius. Nikakor RUBUS torej ni primerno poimenovanje za to vrsto. Katero od imen se je/bo uveljavilo, ne vem, msilim, da bi bil najboljši rdečeščetinasta robida.

Žal je pri nas tako, da obstaja cel kup nenatančnih poiumenovanj, zablod, nepravilnih imen, zavajujočih imen,....ker si pač trgovci z rastlinami (ne pravi vrtnarji) jemlejjo pravico, da poimenujejo, kar uvozijo kar po sistemu "kr neki".

rimljanka

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4742

15. jun 2014 23:31

lartep je napisal/a:

Mi rubus pravimo rdečeščetinasti, japonski robidi, za katero se pri nas ne uporablja izraz robida. Pri nas robida rečemo navadni robidi ( tisti modri).

 http://en.wikipedia.org/wiki/Rubus_phoenicolasius

 lartep

Juhu, zdaj končno vemo, kaj jemo že kar nekaj let .  Pri nas je ta reč že odcvetela, do zdaj smo ji rekli kar "od xxx malina" in tako smo napisali tudi na vrečko, ko smo sadeže spravili v skrinjo. Je pa tudi res, da je nisem videla še na nobenem drugem vrtu. Letos bo spet obilno obrodila (od xxx malina ).

Ognjič

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

17. jun 2014 9:08

Tudi pri nas je doma robida

robida

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

17. jun 2014 13:02

Tudi pri nas, razkošno cvetoča, ogromna, sadika kupljena v Hoferju, veliki sadeži, okus pa intenzivnejši kot gozdna robida.

Dolores

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

18. jun 2014 12:14

Katera živalca je to ?Najdla sem jo na listu paprike v vrtu  pa ne vem katera je .Odnesla v ateljeslikala in vrnila nazaj v naravo .

golubić

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

18. jun 2014 13:34

Fotografija je neostra, živali sta mrtvi, a najverjetneje sta ličinki pikapolonice.

rimljanka

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

18. jun 2014 19:56

Ne, rimljanka živali niso bile mrtve samo smo jih molo nerodno obrnili .

golubić

urska79  

član od: 24.5.2009

sporočila: 105

29. jun 2014 10:46

Pozdravljene , zanima me zakaj mi kumarice narediji 1-2cm velike plodove potem pa začnejo rumeneti .Isto je z bučkami.

hvala

urška

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

29. jun 2014 18:18

Jaz pa se končno rešim uši, voluharja, polžev, par dni me ni na vrtu, danes ko grem gledat, pa nove voluharjeve luknje in izkopanine. Pa krt mi nekaj na napačnih mestih rova. Da ne omenim poglodane čilije, solate in ene sorte rož.  Ne vem zakaj prehlad sredi poletja, da mi je vrt celi napaden od teh nekoristnih živali  

Sem pa srečna, da imam že eno lepo bučko za juho  in veliko plodov na paradižniku in bobu. Pa fižol se je lepo razrasel.  Še malo, pa lahko poberem česen iz zemlje. In ogromno jagodičevja je že dozorelo, bomo marmelado kuhali pomalem 

Kar se bučk tiče,  meni se tu in tam tudi pojavi, da plod malo zrase, potem pa porumeni in zgnije. Po mojem preveč vlage ali vode, nisem pa strokovnjak.

yulchi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti