Moj vrt

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

1. apr 2014 7:01

 

Na zavetnem prostoru,  jutranje sonce,  ob opečnatem zidu  sem populila plazečo  trajnico,  se je preveč razrasla.

Ker imam že tako preveč okrasnega grmovja,  mi je prišlo na misel, da bi tam posadila ene par trajnih dišavnic, kuhinjskih zelišč torej. Prostora je malo, mere so namreč 1.2 x 70 cm

Katere mi svetujete?  Take, da bodo lahko leta ostale tam, so bolj  nizke in  in niso invazivne? 

Hvala, lep dan.

 



lp Lučka

Sporočilo je spremenil(a) lucka52 dne 01. 2014 07:03

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

1. apr 2014 7:05

Žajbelj, trajni majaron, timijan, sivko, drobnjak, meliso v vogal, da jo boš lahko krotila, mete ne priporočam, se bo preveč razrasla.

rimljanka

šnorca  

član od: 10.11.2007

sporočila: 142

1. apr 2014 10:58

Vprašanje za izkušene: koliko se kaj držite setvenega koledarja?

Ali sejete, ko imate čas, ali se držite koledarja, kolikor pač lahko? Je kdo morda naredil kak "test", če setev/sajenje ob (ne)pravih dnevih kaj vpliva na pridelek?

šnorca

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4742

1. apr 2014 12:14

šnorca je napisal/a:

Vprašanje za izkušene: koliko se kaj držite setvenega koledarja?

Ali sejete, ko imate čas, ali se držite koledarja, kolikor pač lahko? Je kdo morda naredil kak "test", če setev/sajenje ob (ne)pravih dnevih kaj vpliva na pridelek?

šnorca

Pri nas se večinoma (no, recimo 98 %) držimo setvenega koledarja Marie Thun:

www.klubgaia.com%2Fimg%2Fmultimedi">GAIA - SETVENI KOLEDAR MARIE THUN 

Tašča ima njene setvene koledarje za vsaj zdanjih 25 let, morda celo več. Naše izkušnje kažejo, da je nekaj na tem, v katerem času se kaj sadi, seje, obrezuje...ko smo npr. pehtran obrali v času za list, se je zelo hitro in lepo nazaj obrasel, ko smo ga v obdobju za korenino, pa je ostal kilav in ni bilo več nič od njega.

Težko se pa tega držijo tisti, ki imajo čas vrtnarit le ob vikendih...

Ognjič

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

1. apr 2014 12:49

No, pa jo imam, platano namrec. Smo jo kupili v Arboretumu, bila je zadnja za prodajo. Visoka je pet metrov, njen prevoz iz Volcjega potoka v Kostanjevico na Krki je bil pravi logisticni izziv.

Zdaj jo je potrebno se posaditi, bo treba najeti rovokopaca 

Nena-morje

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

1. apr 2014 13:10

šnorca je napisal/a:

Vprašanje za izkušene: koliko se kaj držite setvenega koledarja?

Ali sejete, ko imate čas, ali se držite koledarja, kolikor pač lahko? Je kdo morda naredil kak "test", če setev/sajenje ob (ne)pravih dnevih kaj vpliva na pridelek?



šnorca

 

Šnorca, ravno danes sem pogledala na setveni koledar in ugotovila, da bodo imeli sosedje zelo lepe liste na krompirju, mi pa plodove (včeraj, ko so sadili oni, je bilo za list, danes, ko smo sadili mi, pa za plod) . Ne vem, včasih se držimo, včasih ne, pa se mi zdi, da rata kar rata, ne glede na koledar. Sejemo in sadimo pa tudi med tednom, ampak večinoma takrat, ko dopušča vreme in čas.

JJ

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

1. apr 2014 15:39

Ampak, saj krompir ni plod, je steblo?!

lp

cervus

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

1. apr 2014 15:43

elaphus je napisal/a:

Ampak, saj krompir ni plod, je steblo?!

lp



cervus

 

V bistvu bi morali krompir saditi, ko ja dan za podzemni del. Saj zato pa

JJ

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4742

1. apr 2014 15:50

Pri nas smo krompir posadili, ko je bil dan za korenino.

Saj v bistvu vrtnarjenje po teh luninih menah ni nič novega, to so že zdavnaj delali. Je pa res, da je bilo meni v malo mlajših letih, ko sem šla na vrt le po pridelke,  vse okrog takšnih opravil smešno, še posebno, če so mi dopovedovali, da je treba pa ravno zdaj solato presadit, ker je ta prava luna  . Pa ravno na tisti dan okopat fižol...ko bi jaz spalaaaa cel dan , saj tist fižol itak ne bo nikamor ušel do naslednjega dne.

Ognjič

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

1. apr 2014 19:54

Nena me veseli, da si jo še dobila. Je pa velka. Ali so v odzadju hrti?

katti

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti