Moj vrt

slivovi cmoki  

član od: 7.8.2012

sporočila: 444

26. feb 2014 12:45

Rag-doll, informacije o sajenju so s spletne strani http://gartlc.mojforum.si/gartlc-about1014.html: 

 

Čas sejanja za posamezno vrtnino (Miša Pušenjak, Zelenjavni vrt)

Nizki stročji fižol Na prosto od konca aprila do konca avgusta
Visoki stročji fižol Na prosto od začetka maja do sredine junija
Grah Na prosto od začetka marca do konca maja (poletne setve lahko pospešijo pepelasto plesen, zato niso priporočljive)
Bob Na prosto od začetka marca do začetka aprila
Soja Na prosto od druge polovice aprila
Zelje Za sadike od februarja naprej (spomladi za vzgojo primerne sadike potrebujemo 35-40 dni, poleti pa okoli 30 dni)
Cvetača in brokoli Za sadiko od februarja do konca marca. Presajamo konec aprila. Sejemo do sredine avgusta, zadnje presajanje smiselno do sredine septembra (za brokoli pa do sredine avgusta)
Kolerabica Za sadike od februarja naprej (zadnja setev do sredine avgusta).
Koleraba Na prosto prvič marca ali aprila, nato spet konec junija do začetka avgusta.
Glavnati ohrovt Na prosto od maja do sredine junija.
Brstični ohrovt Na prosto od aprila do sredine junija.
Listnati ohrovt Od marca do konca maja. Sadike ne pomrznejo, zato je lahko setev že zgodnja. Popestri lahko že poletne jedilnike.
Kitajski kupus Na prosto zadnji teden julija in prvi teden avgusta
Redkvica Na prosto februar, marec, april. Nato še od junija do sredine septembra.
Redkev Na prosto od začetka julija do sredine avgusta.
Repa Na prosto junija in julija
Paradižnik Za sadike od polovice februarja naprej, zadnji rok je sredina marca.
Paprike, feferoni Za sadike od začetka februarja (ali tudi januarja). Sredina marca je zadnji rok.
Jajčevec Za sadike od konca januarja, začetek marca je zadnji rok
Kumare Za sadike od začetka aprila naprej, na prosto po prvem maju (ko zemlja vsaj 15 °C)
Buče in bučke Za sadike od prvega aprila naprej (za vzgojo sadike potrebujemo 3 tedne). Na prosto po prvem maju
Lubenice in melone Za sadike drugi teden v aprilu
Korenček Na prosto druga polovica aprila (ko zemlja vsaj 8°C)
Peteršilj Za sadike januarja. V lonček posejemo še enkrat avgusta (za pozimi). Na prosto od sredine aprila naprej (ko zemlja preseže 5°C) vse do konca julija
Zelena Za sadike konec januarja.
Rdeča pesa Na prosto od začetka aprila do konca julija.
Blitva Za sadike marec in april. Na prosto maj.
Čebula Čebulček na prosto do konca aprila
Por Za sadike od januarja, do junija tiste sorte, ki prezimijo.
Česen Na prosto takoj, ko lahko obdelujemo zemljo, lahko je to tudi februar.
Šalotka Na prosto marec ali najpozneje april. Lahko še enkrat jeseni.
Sladka koruza Za sadike začetek aprila. Na prosto druga polovica aprila (ko zemlja vsaj 10°C). Zadnji rok do konca julija.


.......................................................

Jana Knaflič (ekološka kmetija Ceglar) svetuje:
Paprike: Seme paprik sejemo v gajbice (platoji, posodice, korita - vsaj 8-10cm zemlje) v drugi polovici februarja. Ko sadike zrastejo do velikosti cca 6-8 cm ali 6-8 listov jih presadimo v namenske sadilne lončke. Sadike v mesecu maju iz sadilnih lončkov presadimo (v rastlinjak oz. na prosto). Vsa opravila opravimo na dan za plod.

Paradižniki: Seme paradižnikov sejemo v gajbice konec februarja oz. v začetku marca. Ko sadike zrastejo cca 6-8 cm oz.6-8 lističev, jih presadimo v namenske sadilne lončke. Sadike iz sadilnih lončkov presadimo maja v rastlinjak ali na prosto. Vsa opravila opravimo na dan za plod.

Kumarice dolge zelene za solato: Seme kumaric položimo v posodo z navlaženo žagovino oz. v sadilne lončke v maju. Seme kumaric vzkali v cca 4-6 dneh. Odkaljena semena presadimo na prosto - po cca 3-4 semena v 1 jamico. Vsa opravila opravimo na dan za plod.

Bučke: patišon, cukini: Seme bučk položimo v posodo z navlaženo žagovino oz. sadilne lončke v maju. Seme bučk vzkali v cca 4-6 dneh. Odkaljena semena presadimo na prosto - po cca 3-4 semena v 1 jamico. Vsa opravila opravimo na dan za plod .

Buče: hokaido, muškatne: Seme bučk položimo v posodo z navlaženo žagovino oz. v sadilne lončke v maju. Seme bučk vzkali v cca 7 dneh. Odkaljena semena presadimo na prosto - po cca 3-4 semena v 1 jamico. Vsa opravila opravimo na dan za plod.

Koleraba rumena - podzemna: Kolerabo sejemo od maja do junija na dan za korenino. Priporočam, da seme pred setvijo pomešate s suho zemljo in nato sejete.

Brstični ohrovt - herkules: (odporen na nizke temperature): Seme ohrovta sejemo do konca maja, nato pa sadike presadimo do začetka julija. Vsa opravila opravimo na dan za list.

Zelje zgodnje Ditmar: Seme zelja sejemo v maju, nato pa sadike presadimo do začetka julija.
Vsa opravila opravimo na dan za list.

Blitva zelena: Seme blitve sejemo v maju, nato pa sadike tekom leta presajamo. S tem se rastlina krepi, listi postanejo zelo mesnati, z rezanjem listov pa blitva lahko tudi prezimi. Vsa opravila opravimo na dan za list.

Rukola: Rukolo sejemo od meseca aprila dalje na dan za list. Priporočam, da seme pred setvijo pomešate s suho zemljo in nato sejete.

Ajda: Za setev ajde je letos najbolj primeren dan 1. julij, za pridelavo čaja pa ajdo lahko sejemo že od druge polovice maja dalje na dan za plod.

slivovi cmoki

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

28. feb 2014 11:18

Mogoce kdo ve, kje bi lahko kupila platano (http://sl.wikipedia.org/wiki/Vzhodna_platana)? Google mi ne da nobenih pravih rezultatov 

Najlepsa hvala za informacije.

PS: sem iz Kostanjevice na Krki

Nena-morje

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

28. feb 2014 11:46

Nena drevesnica sicer ni v tvoji bližini, ker je v severni Sloveiji, vendar sem tam že dobila marsikaj, kar drugje niso imeli.

Govorim o drevesnici Omorika na Muti. Res so dobro založeni. Njihova kontaktna št. je: 02 876 9000 (9001) in 041 621 643.

kara

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

28. feb 2014 13:58

Hvala, Kara, sem poklicala, pa nimajo! 

Nena-morje

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

2. mar 2014 9:03

Hvala Johanna ,včeraj sem šla do semenarne in kupila to seme .

golubić

Johanna  

član od: 14.5.2013

sporočila: 377

2. mar 2014 12:51

O, golubić, me veseli, da si ga našla.

Johanna

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

2. mar 2014 13:08

Včeraj sem kupila kifeljčar "kresnik". Je pa drag, kot bi bil zlat!!!!!

lp

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti