Moj vrt

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

12. okt 2013 19:51

Japonski dresnik - invazivka, ne na kvadrat, ampak na deseto potenco. Grozno težko, če ne nemogoče, jo je izkoreniniti (če koreniko al kaj ma že v zemlji) razsekaš ali razdrobiš, bo iz vsakega delca pognala nova rastlina . Poskusi tako, da jo pokriješ s črno folijo, pa redno režeš spodaj. Morda jo boš izčrpala.

lp

cervus

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

12. okt 2013 19:52

Evo, je bila minka2 za en čink hitrejša

lp

cervus

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

12. okt 2013 20:46

Hvala minka2,elaphus za ime rastline

elaphus res je vse kar si napisala -iz čisto majhne koreninice se razvije nova ,celo leto smo jo imeli pokrito z cerado .leto pred tem z velikimi kosi iverala pa ni pomagalo ne vem kaj nam še preostane .Bom še poskusila ročno korenino eno za drugo dajat stran-v peč drugače bo spet pognala.

Samo ko je tega toooliko ,začela je rasti na manjši površini zdej se je razširila na cca 9 m2

golubić

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

12. okt 2013 22:28

Preostane ti vsakotedenska košnja, ampak res, ko požene 5 cm, pokosi, pa spet ins pet in spet, in spet........

rimljanka

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

13. okt 2013 23:15

Baje se ob vztrajnosti iztroši. V Lj zdaj poskušajo s puljenjem (verjetno je res najbolje vse populjeno zažgat) in prekrivanjem s temno folijo, kar naj bi se do zdaj izkazalo za najučinkovitejše. Sicer pa, če ste pozorni, se grozljivo razrašča ob avtocestah in zapuščenih zemljiščih in ljudje se res ne zavedajo, kakšna velika nadloga je. V Ce se razrašča kot nor. Pred parimi meseci je bila na Valu 202 oddaja, da je npr. V Veliki Britaniji zadeva že tako daleč, da so parcele, kjer je jap. dresnik, vredne manj, kot bi bile sicer, izračunano imajo, koliko gospodarske škode povzroča ipd. Pri nas pa nič, čakajo, ne vem, kaj. Ne ustavi ga asfalt ne beton. In ironija - menda je pa ful zdravilen (poudarek na menda, ker se ne spomnim vira).

Se splača poslušat: http://www.val202.si/2013/07/reakcija-japonski-dre

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

14. okt 2013 14:09

rag_doll res jo je najboljše zažgati .Včeraj sem začela z vilami in ročno puliti in sem dajala v eno posodo ,kasneje bom to zažgala ker tiste ki jih  prej nisem zažgala so  spet začele rasti.Razmišljam da začnem kopati veliko globlje ker so korenine globoko in plitko in se razlezejo kot pijavke 

golubić

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

14. okt 2013 14:16

Golubić -- sem še včeraj malo brskala, če je res zdravilen - Dario Cortese nabira mlade rastlinice in so menda zelo osvežilne :)) Pa baje ima ful natioksidantov ipd. Mogoče boš še imela kaj od tega vraga. Srečno z iztrebljanjem!

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15350

14. okt 2013 15:03

Pozdravljeni kolegi in kolegice, ki imate bogate izkušnje z vrtnarjenjem!

Po silni želji, da bom imela naslednjo leto svoj vrtiček in ko je tudi ena ne najboljša priložnost padla v vodo se je pokazala priložnost, da sostanovalci najememo sosedovo njivo in jo zasadimo. Nismo se še vsega domenili, id,eja je še čisto sveža. Po prvih informacijah pri količini najema nismo omejeni, dostop s ceste in parkirišča imamo. Vodo bi morda izkoristili iz potoka ali pa speljali kak sistem meteorne vode iz stavbe. Kmet ima traktor in možnost imamo hlevskega gnoja. Letos je zemlja prerasla v travnik.

Ker bomo v kratkem imeli sestanek, da se domenimo podrobnosti bi vas želela vprašat ali je priporočljivo, da jo že pred zimo preorjemo in pognojimo? Vsaj jaz sem tega mišljenja. Ko si bomo dodelili vrtičke, je dobro kaj ograditi? ( Sama imam v mislih kake deske). Je pa to ob robu stanovanjskega  naselja..Naj si skupno organiziramo kompostnik in eno lopo (če jo bomo lahko imeli?) ali je bolje, da ima vsak svoje?  Pa verjetno je dobro imeti eno toplo gredo? Zdaj je na izbiro že veliko tipskih stvari.

Sama se zavzemam za najem cca 100 m2 in ne bo drago. Nekaj izkušenj z vrtnarjenjem že imam, pa še mamo imam z bogatimi izkušnjami, pa prebrala bom še vse predhodnje strani in tudi še kaj. Ali je prevelika površina za sedaj 4 člansko družino. Česna, čebule, krompirja (verjetno kakega zgodnjega)  bi posadila v manjših količinah, zelo radi pa jemo fižol, peso, paradižnik, paprike in vso ostalo zelenjavo. Mami pravi naj ne vzamem preveč površine, samo ko se bomo enkrat zmenili bo kasneje težko kaj spreminjat. Sama sem pa takšne sorte, da imam še balkon polno zelenjave. ....Zdaj imam še berivko, paradižnik, motovilec...Naj pa pripomnim, da sedaj veliko zapravimo na tržnici, ker vsak dan kuhamo doma.

Saj vem, da lahko preberem, ampak izkušnje vas so tudi dober nasvet in morda kdo le najde čas. Hvala in lep dan naprej.

 



Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Sporočilo je spremenil(a) Trixi dne 14.okt 2013 18:53

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

14. okt 2013 20:52

A ta v e-obliki pa ni dober?

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti