Moj vrt

Mamka Bršljanka  

član od: 24.5.2012

sporočila: 255

2. apr 2013 14:07

lansko leto sem si na balkonu ustvarila mali vrt in gojila paradižnike, bučke (rumene, zelene), kumare, češnjevce, razne čilije in razne vrste začimb (peteršilj, baziliko, timijan, majaron, origano, šetraj, koper, drobnjak, rožmarin, .... pa še sem kaj pozabila). ampak moram rečt, da me je kar malo zafrustriralo vse skupaj. sploh začimbe. namreč zelo hitro so se začele pojavljat uši, ki se jih nisem mogla znebit .  začimbe, ker so pač v loncih, sem nesla pod tuš in jih tuširala, pa je malo pomagalo, ampak uši so prišle nazaj.

 

sicer sem rekla, da ne bom več gojila rastlin, ampak me je ta prihajajoča pomlad (ki je glede na današnji sneg, samo v moji glavi še zaenkrat ) spet vzbudila željo do tega, da bi si posejala začimbe, no pa kakega češnjevca, ki je noro uspeval. ali ima še kdo probleme z ušmi in da se jih da ustaviti z kakim naravnimi škropivi kot so koprive namočene v vodi?



Mamka Bršljanka

Sporočilo je spremenil(a) Mamka Bršljanka dne 02. 2013 18:27

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

2. apr 2013 17:24

VRATIČ

• Lahko naredimo prevrelko, brozgo ali čaj. Deluje proti vsem vrstam žuželk.
• Kot zastirko ga uporabljamo proti polžem.
• JE ZELO STRUPEN. PAZITI MORAMO NA OTROKE IN DOMAČE ŽIVALI.
• 300 – 500 g svežega ali 30 g posušenega celega želišča namočimo v 10 litrov vode ali kuhamo kot preslico.
• Pozimi čaja ne redčimo.
• Poleti ga redčimo v razmerju 1 : 3.
• Lahko ga mešamo s presličnim čajem, dodamo še pest soli in deluje proti krompirjevi in paradižnikovi pegavosti.
• Deluje prosti mrčesu, cvetožeru, pršicam na jagodah in robidnicah, ribezu, pa tudi proti grizlicam.

 

Gornji tekst sem prekopirala iz praktičnih nasvetov za naravno zaščito našega vrta, ki mi jo je poslala prijateljica. Upam, da ti pride prav.

Jaz pa komaj čakam, da posejem (posadim) na vrtu. Pred meseci smo imeli debato, če bomo dočakali sneg, sedaj pa zime noče biti konec

jovita

Mamka Bršljanka  

član od: 24.5.2012

sporočila: 255

2. apr 2013 18:30

joj, imam oboje. manjše otroke in domačo žival

Mamka Bršljanka

Mamka Bršljanka  

član od: 24.5.2012

sporočila: 255

3. apr 2013 9:01

ooo, vuuaaaauuu, polarbear! najlepša hvala

 

 

Mamka Bršljanka

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

3. apr 2013 12:23

Joj, mislim ,da vsi komaj čakamo. Kraševci/na Obali verjetno že lahko kaj sejete in sadite, celinski del pa upam, da bo pred majem kaj, al kako  Pred dobrima dvema tednoma sem čakala in še kar čakaaam. No, sem vsaj pregledala, kaj imam, česa ne, kaj kupit itd. Dobila papriko in paradižnik sadike, danes sejem brokoli in baziliko in še en paradižnik. Vmes sva pa s fantom družno sklenila, da se poveča vrt  

rag_doll

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

3. apr 2013 18:52

No ja, navadni vratič sicer ni kar tako za jest, ZELO STRUPEN pa ravno ni. Je pa zelo strupeno njegovo eterično olje, kar pa gotovo ne boš uporabljala. In mislim, da mali otroci in domače živali ne čakajo ravno v nizkem štartu na to, da se bo pojavil prevretek, brozga ali čaj in potem lop, po njem. Po moje ga lahko za zatiranje škodljivcev mirno uporabljaš.

http://www.pomurske-lekarne.si/si/index.cfm?id=15

lp



cervus

Sporočilo je spremenil(a) elaphus dne 03. 2013 18:53

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

3. apr 2013 18:58

In še en nasvet, za to, da bo uši manj: ne sadi v prebogato prst, kar kupljena, z dodatkom gnojil gotovo je, saj je namenjena rožam, ki porabijo ogromno hranil za cvetenje. Za začimbe je boljša bolj skromna prst, recimo, mešana lanska in morda 1/3 nove. Ne vem, zakaj, ampak pri meni ni nikoli nobenih uši na začimbah, ne na balkonu in ganku, ne na vrtu. Morda imajo kaj pikapolonice pri tem, znane plenilke uši. Vrtnice, recimo, so pa pogosto ušive.

rimljanka

Petra84  

član od: 5.4.2013

sporočila: 3

5. apr 2013 15:19

Pozdravljeni, še ena nova na forumu. Prebrala sem kar nekaj strani vaših nasvetom, pa imam vseeno kup vprašanj. Letos si želim ustvariti vrt na zemlji, ki je zaradi vremena še vedno travnik, na katerem nikoli ni zrastla visoka trava, kljub temu, da se je lani gnojilo z umetnim gnojilom. Lani se je tu sadilo sadno drevje in sem videla, da je zemlja ilovnata. Namen imamo zorati zemljo, jo nagnojiti z hlevskim gnojem, razrahljati ter posaditi nekaj zelenjave. Kaj bi bilo najbolj pametno posaditi prvo leto??? Želje imam velike, ampak ne bi bila rada preveč razočarana, če potem marsikaj ne bi uspelo. V načrtu imam krompir, paradižnik, papriko, korenček, peteršilj, bučke, melancane. Ali mi kaj od tega odsvetujete (glede na to, da bo prvo leto na tej ilovnati zemlji vrt)?

 

Hvala vam za nasvete  :D 

Petra84

Petra84  

član od: 5.4.2013

sporočila: 3

5. apr 2013 15:24

Aja, pa še eno vprašanje. Kdaj iti kupit sadike, da ne bo prehitro oz. prepozno?

 

LP :P

Petra84

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti