Moj vrt

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

22. jul 2011 9:48

ežoj je napisal/a:
Temu učeno rečejo solarizacija, gre za to, da se zemljišče pregreje in semena in koreninice plevela odmrejo.

 

ežoj

 

Tole pa mene zanima, ker imam plevela za odvoz in še pustila sem, da zacveti letos nekje, ko nisem imela časa...torej pri solarizaciji tudi semena plevela odmrejo? Kako pa to vpliva na mikroklimo in ravnovesje mikroorganizmov? Rada bi se znebila plevela (prej sem imela travnik), a ne na škodo ravnovesja. Grem guglat

 

 

terakota

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

22. jul 2011 10:09

terakota,

jaz sem ono gor napisal po spominu, pa sem tudi jaz  googlal: zemljišče naj bo prej zalito, pa ne črna ampak prozorna folija.

ežoj

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

22. jul 2011 10:23

Ežoj, hvala za napotilo! Bom preverila in preguglala pa potem javim kaj sem izvedela

 

Mateja

terakota

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

22. jul 2011 10:26

Robida je napisal/a:

Rimljanka, imela sem v mislih Medlog - ni problem samo tisto, kar je pod dimnikom... Moj nasvet je bil čisto dobronameren, glede na informacije, ki jih imam.

 

lp



robida

 

Ko sem pred 20 leti delala okrog Medloga se je na veliko škropilo.Od herbicidov do fungicidov,pa seveda gnojil takšnih in drugačnih ni tam nikoli manjkalo,raje bi rekla,da je požrešnost naredila svoje in je bilo vsega veliko preveč.Če ni bila požrešnost je bilo pa velikokrat tudi neznanje.Upam,da je sedaj drugače.

 

Še moja osebna izkušnja o zastrupljenosti,sicer okrasnih rastlin.

Pred kakšnimi petimi leti se mi je pod noht zasadil takšen majhen trn od mnogocvetne vrtnice iz dežele tulipanov.

Lepo si ga potegnem s pinceto ven ,očistim in zavijem z minimalnim obližem.

V manj kot petih urah sem pristala na urgenci,saj je moj prst vhajal kot žemljica.

Kar nekaj časa sem zdravila tole zastrupitev z majhnim nedolžnim trnom.Po kakšnem mesecu raziskovanja sem takrat prišla do informacij;da je zemlja,kjer so vrtnice vzgajali "uničena " do 7 metrov v globino!!O tem so poročali tudi v časopisih.

Upam,da so sedaj po toliko letih prišli k pameti,čeprav je maloverjetno-saj komerciala dela svoje.

Sicer ne vem več,v kateri deželi so tiste lepe vrtnice vzgajali ,k nam so takrat prispele iz cvetlične borze Nizozemske.

 

Torej Ursula-ce le daj zemljo v analizo,zaradi tebe in tvojih bližnjih,ki bodo s teboj uživali v sadovih vrta.

 

Glede sadja in jagodičevja,ki ga boš posadila pa še mogoče tale nasvet.Posadi sadike,ki imajo različen čas rodnosti.Torej zgodnje rodne,vmes in pozno rodne.Ker  prerado se zgodi,da imamo naenkrat veliko sadja v obiranju in vsega naenkrat težko predelaš in pospraviš.Če pa to lepo porazdeliš čez poletje in jesen je pa veliko lažje.

 

 

lp

anaevahttp://poosmiinpol.blogspot.com/

polarbear  

član od: 7.8.2010

sporočila: 382

22. jul 2011 18:06

Ežoj ima prav glede velikosti vrta..ne se preveč zaletet prvo leto....kakšne 20*20m je že kar lep vrt za 4 člansko družino...z 1000 kvadrati je po moje ogromno dela brez strojev!

Evo tole je moj plastenjak...zamulčen in neoplet kakšne 2 meseca!

Greda je bila pripravljena po sistemu iz tistega linka zgoraj..

Vse je super zdravo razen zelja,ki so ga požrle gosenice..pa naj ga imajo-se ne sekiram

 



polarbear



Sporočilo je spremenil(a) polarbear dne 22. 2011 18:12

Sporočilo je spremenil(a) polarbear dne 22. 2011 20:10

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

22. jul 2011 18:44

Pomladi sem posadila romanesko - niti ene nimam. Nekaj je pojedlo srčke, tako da je ostal štor in veliki spodnji listi. Zdaj sem posadila sadike cvetače in zelja, a bojim se da bom na istem. Ima kdo idejo za kakšnega škodljivca gre in kako naj se ga znebim?

Lisa

Tanjika82  

član od: 30.3.2009

sporočila: 90

22. jul 2011 21:01

Kako kaj v tem času ravnate s plastenjaki? Kot vidim ima Polarbear zelo lep paradižnik. A je treba veliko zračit in ali ga sedaj čez noč zapirate ali še ne. Sedaj sem okrog paradižnika naredila nekakšen plastenjak, sedaj pa ne vem kako.

Mislim, da je čez dan veliko prevroče, če ni odprt.

Kako je z zalivanjem?

 

Že vnaprej hvala za vse nasvete.

 

Lp

Tanjika82

ursula-ce  

član od: 18.10.2008

sporočila: 542

23. jul 2011 7:26

Vsem hvala za nasvete, saj imate prav glede možne zastrupljenosti tal, zato bom dala zemljo v analizo Hmeljarskermu inštitutu v Žalcu. Res gre za zemljišče v Medlogu, ki ga je pred leti obdelovalo Vrtnarstvo Celje. Dobila sem dovoljenje za koriščenje podtalnice. Sem si pa včeraj še enkrat ogledala zemljišče in mislim, da bo 1000 m2 za začetek res prevelik zalogaj. Nabrž je boljše, da zaenkrat vzamem polovičko, sicer lahko prehitro obupam. Včeraj sem se že dogovorila z bližnjim kmetom, ki mi bo preoral del zemljišča in pognojil s hlevskim gnojem. Gospod je kmetijski inžinir in je mnenja, da zemljišče ni tako problematično.

Sicer pa bom sedaj malo prenehala s planiranjem mojega vrtnarjenja, ker bom bolj zaposlena z našo novo članico družine, saj sta sin in snaha dobila včeraj tretjega otročička. Vsi smo seveda presrečni, lepših trenutkov v življenju si skoraj ne morem zamisliti, še posebej trenutka, ko sta vnuk in vnukinja zagledala svojo sestrico. Bilo je nepopisno lepo in ganljivo.

 

Vsem želim lep dan!

ursula-ce

baška  

član od: 24.3.2008

sporočila: 221

23. jul 2011 8:01

V teh poletnih mesecih je res zelo vroče, še posebej v rastlinjakih. V mojem rastlinjaku ob sončnem dnevu kaže že zjutraj od 25o C navzgor. Čez dan se povzpne nad 35o C. Že od začetka junija rastlinjaka sploh ne zapiram, razen vrata čez noč - zaradi srn, mačk, ptičev. Ob straneh imam nameščeno mrežo, da mi nepridipravi ne prilezejo noter.

Zalivam pa ga obvezno vsak dan. In se čez dan zemlja tako osuši, da je kot prah. Če imam kakšne občutljive flance ali solato, jo zalijem tudi čez dan. Z "rastlinjakom" je kar precej dela, jaz nisem zaposlena, zato začnem že zjutraj. Imam pa precej velik rastlinjak: 7 x 4. Je pa veliko veselje, saj sem letos pridelala že zelo veliko pridelka. Od kolerabic (že 3 runde in spet imam nove sadike), paprike, paradižnika, ki ju obiramo že od začetka junija, solat, cvetače, bučk, malancanov... Čeprav imam včasih vrta že čez glavo, je s pridelkom je ves trud poplačan.

 

lp

baška

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti