Moj vrt

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

21. jul 2011 12:29

Če zemlja že nekaj let počiva, po mojem mnenju ni več sledi pripravkov v njej. Je pa vsekakor dobro dati zemljo prej na analizo, tako da kasneje veš katerih snovi, oz.elementov  ji eventuelno primankuje in ti je potem lažje odmerit gnojila.

mejačka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17812

21. jul 2011 12:37

Zemlje ne preobračam več, samo prekopavam z veliko motiko, jeseni bom ves vrt, kjer ne bo radiča ali česa drugega, prekrila z zastirko (v glavnem posušena trabva), do pomladi bo v glavnem strohnela, pod njo bo prst zavarovana in s tem tudi mikroorganizmi v njej.. Gnojim s peleti, v vrste, kjer sejem ali sadim, občasno dodam kompost, domač ali kupljen, vrt zastiram s suho ali napol suho travo, ki ostaja od košnje, z narezanim gabezom, ki mi raste po parceli in ga sproti režem. Zastirka močnoi pripomore k temu, da prst ohranja vlago, se res močno pozna, kje je zemlja zastrta in kje ni.

rimljanka

polarbear  

član od: 7.8.2010

sporočila: 382

21. jul 2011 14:41

Evo tudi jaz delam kot Rimljanka..malo dela in zaenkrat kar uspešno!

Anaeva in Usula....če njiva res ni prevelika si oglejta tole!

http://www.no-dig-vegetablegarden.com/

polarbear

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

21. jul 2011 15:18

 

 

No, jaz sem tukaj edina, ki zastriram. Vse moje vrtičkarske sosede hodijo gledat kaj je to za eno čudo

 

Vrt zastriram s suho slamo, ki sem jo dobila pri kmetu, paradižnikom privoščim mešano gabez ter koprivo. Ker sem vrt delala iz travnika, ki je je bil dve leti poprej sicer nasejen z vrtninam, sem prvič prekopala, v drugo bom verjetno le prerahljala z vilami (vile zasadiš navpično  v zemljo, nagneš naprej in nazaj ter potem nadaljuješ tako na vsake 10cm). Letos bom verjetno še pognojila s hlevskim gnojem, ker spomladi nisem, sicer pa kanim napraviti enako: zaščitna plast zastirke kjer ne bo zimske zelenjave, bom videla, če bom dobila še kaj svežega poleg suhega listja, pol pol je dobra kombinacija tako, da do drugega leta pravzaprav ustvariš novo plast (nekateri pokrijejo s kartonom ali agrokopreno), nekaj pa bom posejala rastlin za zeleno gnojenje (tudi sedaj puščam korenine metuljnic v zemlji). Za gnojilo pa najraje uporabljam koprivino prevrelko, ki je bogata z dušikom ter kalcijem, za paradižnike pa sodin fungicid, ki ga delam sama in pomaga ne samo preventivno ampak tudi že kurativno pri pojavu plesni, poleg tega pa jih kdaj pocrkljam z mešanico mleka ter vode, poleg tega, da jih pridno 'skubim'.

 

Komaj čakam drugo leto, ko bom z več znanja že uspešnješa na vrtu!

terakota

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

21. jul 2011 19:50

Polarbear,hvala.

 

Sama res bolj malo zastiram,vendar ko vas berem resno razmišljujem o tem.

 

Danes sem nasadila radič in jutri pospravljam bob.

Prvi fižol sem tudi že pobrala,ravno tako grah.Opazila sem ,da imam na nekaterih delih korenje privzdigneno.Verjetno ima krt spodaj svojo veselico.Korenje drugače ni nagriženo,tako da verjetno od voluharja ni.

 

 

anaevahttp://poosmiinpol.blogspot.com/

ursula-ce  

član od: 18.10.2008

sporočila: 542

22. jul 2011 6:44

Hvala za odgovore. Tudi sama sem razmišljala, da bi dala zemljo v pregled in upam, da bi mi na Kmetijskem inštitutu tudi priporočali kaj dodajati zemlji. O zastiranjem z listjem še nisem slišala, bom pa z veseljem poskusila. Pred mnogimi leti sem imela vrt, kjer sem imela vedno lepe pridelke, zato pa bom sedaj bolj previdna, ker sem letos res razočarana nad vrtičkom in ga bom opustila.

Imam možnost dobiti zelo veliko površino zemljišča, vendar razmišljam, da bi prevzela cca 1000 m2, čeprav me malo skrbi ali bom po dolgem času brez vrtnarjenja sposobna obvladovati takšno površino. Zasadila bi tudi nekaj sadnih dreves in si uredila zelenico ter velik zelenjavni vrt. To pa pomeni, da bom morala tudi vložiti precej denarja (nakup orodja, kosilnice, iskala bom tudi kakšno starejšo utico za shranjevanje orodja), za zalivanje bo potrebna voda, zato bom morala  izrvtati vodnjak (kar pa ne bo problem, ker je Savinja čisto zraven). Ja, precejšen zalogaj me čaka. Evo, natrosila sem vam nekaj mojih skrbi, mi je kar malo odleglo. Še kakšen vaš nasvet mi bo zelo dobrodošel.

Hvala in lep dan vsem!

ursula-ce

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

22. jul 2011 7:17

Ursula, jaz bi razmišljala malo o preiskavi zemlje na težke kovine, predno bi se spustila v vrtnarjenje na veliko. Določena območja v okolici Celja so bila pred časom ugotovljena kot precej obremenjena z njimi. Navsezadnje lahko to upoštevaš pri izbiri rastlin - nekatere ga absorbirajo zelo veliko iz zemlje, druge manj.

robida

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17812

22. jul 2011 8:29

Robida je napisal/a:

Ursula, jaz bi razmišljala malo o preiskavi zemlje na težke kovine, predno bi se spustila v vrtnarjenje na veliko. Določena območja v okolici Celja so bila pred časom ugotovljena kot precej obremenjena z njimi. Navsezadnje lahko to upoštevaš pri izbiri rastlin - nekatere ga absorbirajo zelo veliko iz zemlje, druge manj.
robida

 

Imam občutek, da ursula govori o Medlogu (ali bližnji okolici) in to je daleč od cinkarniškega konca.

Ursula, mi mlogrede, zdi se mi, da se ne sme izkoriščati podtalnice (vsaj brez dovoljenja ne).

In še o zastiranju z listkjem: listje se počasi razgrajuje, ob tem se sproščajo huminske (in druge) kisline, tanini,....midlim, da za vrt listje ni najbolj priporočljivo. Mnogo boilj se obnese posušena, vsaj napol posušena, trava, ki smo jo pokosili pred cvetenjem in semenenjem. Če boš imela zelenico, si jo organiziraj tako, da boš imela travo, tako ali tako tja ne sodi nek približek angleški travi, ki ga kosiš vsak teden. Če boš imela toliko prostora, boš lahko del porabila za nasad kopriv in gabeza, da o kompostnem kupu ne govorim. Ti kar zavidam ravnino, pri nas je vse v bregu.

rimljanka

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

22. jul 2011 8:44

ursula,

preden začneš dobro premisli kaj bi rad. Hitro se ti zgodi, da boš imela preveč dela, da ne dohajaš, pol se pa vrt, ki naj bi bil predvsem vir zdrave  frišne zelenjave, in vir zadovoljstva, prelevi v eno samo laufanje, da sploh kaj dohajaš, pa zraven hitro imaš slabo vest, ker ne dohajaš, pa pridelki propadejo..........

Torej, tvoja možnost za večjei kos zemljišča, je zelo v redu, morda res naredi tako, kot si omenila: mal sadja, mal grmovnic ( ribez, maline, robide ), mal travnika, seveda uta za orodje, za žar, vrt v začetku zastavi bolj skromno ( da ni prevelik, predvidi mesto, kam se lahko razširiš ), pol boš videla, kako ti gre s časom, počasi boš spoznala kaj pri tebi lepo uspeva, kaj pa ne................Če je zemljišče nekaj časa mirovalo, pomeni, da ti bo najbolj od vsega rastel plevel. Morda ne bi bilo slabo, sedaj zemljišče za vrt prekopati ( prej počistiti plevel, kolikor se da, pol pa pokriti s kakšno folijo ( morda črno gradbeno ), čez kak teden še enkrat prekopat in spet pokrit s folijo. Temu učeno rečejo solarizacija, gre za to, da se zemljišče pregreje in semena in koreninice plevela odmrejo.

Vsekakor je to lep izziv, vredno je vse prej dobro premislit, da bi ne bila pozneje razočarana.

Uf, sedaj sem se spomnil: ograjo je treba vsekakor postavit, kar tudi ni čist poceni.

ežoj

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

22. jul 2011 9:04

Rimljanka, imela sem v mislih Medlog - ni problem samo tisto, kar je pod dimnikom... Moj nasvet je bil čisto dobronameren, glede na informacije, ki jih imam.

 

lp

robida

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti