Moj vrt

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

2. maj 2011 11:06

tulka je napisal/a:

anaeva je napisal/a:

Sem pa danes v Arboretumu videla začimbo kari.

Imate mogoče kakšne izkušnje z njo?

 

Rastlinico pod imenom 'curry' sem kupila v Merkurju v prepričanju, da gre za stvar indijskega izvora, katere listi se uporabljajo za zaćimbno mešanico curry. Potem me je nekega dne gospa, podkovana v botaniki, postavila na trdna tla, češ da 'to' niti pod razno ni 'to'. Kljub temu sem bila zadovoljna, ker je grmiček čudovito dišal, ne da bi listke pomela med prsti. Za povrh je še prezimil v topli gredi!



tulka

 

Helichrysum italicum, laški smilj je to. Diši pa, diši...............

rimljanka

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

2. maj 2011 13:24

25042011185_613Že Rada bi vprašala kako se imenuje to  okrasno drevo, ki mi raste ob hiši.

Njegovo ime sem že povsod iskala, vendar neuspešno.   

Sporočilo je spremenil(a) vikica dne 02. 2011 13:26

irena66  

član od: 22.4.2009

sporočila: 747

2. maj 2011 14:49

To okrasno grmovje se imenuje tamariska oz.tamariša jih pa ke okoli 80 različnih vrst.

irena66

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

4. maj 2011 20:27

Rukola, redkvica, bazilika.... vse listje je naluknjano in "načipkano". No, ker takih čipk ne maram najbolj, vas prosim za nasvet, kaj naj storim, da bodo bodoči listi ostali celi? Vnaprej hvala za odgovore!

lp

cervus

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

4. maj 2011 20:37

Elči, glede rukole ti svetujem, da nasadiš / poseješ trajnico (rukolo), je intenzivnega okusa in nikoli nima luknjic. Poleg tega ne gre v cvet in jo režeš od zgodnje pomladi do... ulala.

Rimmy

tulka

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

4. maj 2011 20:58

elaphus je napisal/a:

Rukola, redkvica, bazilika.... vse listje je naluknjano in "načipkano". No, ker takih čipk ne maram najbolj, vas prosim za nasvet, kaj naj storim, da bodo bodoči listi ostali celi? Vnaprej hvala za odgovore!

 

 

Poznam to - bolhači. Baje pomaga dosledno prekrivanje z agrokopreno in pa sipanje lesnega pepela. 

Sama sem se lani nekaj trudila s pepelom (nizek fižol), vendar ne vem, če je res pomagal pepel ali preprosto to, da je fižol rasel in dobival vedno več listov. Ker na začetku je bilo res hudo za videt, par malih listkov in vse načipkano. 

 

Glede uživanja ni treba imeti pomislekov - imaš pač dekorativno rukolo. Če ti uspe najt dobro metodo, pa le sporoči!  

sara

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

4. maj 2011 21:10

tulka je napisal/a:

Elči, glede rukole ti svetujem, da nasadiš / poseješ trajnico (rukolo), je intenzivnega okusa in nikoli nima luknjic. Poleg tega ne gre v cvet in jo režeš od zgodnje pomladi do... ulala.

Rimmy
tulka

Diplotaxis je to, dvorednik, tudi Rucola selvatica. Sadiko lahko dobiš pri meni, morda celo 2. Se tako razraste, da.... sicer je pa te rastline polna Ljubljana, na vseh zelenicah ob parkiriščih, med voznimi pasovi,.... to, kar kupiš v trgovini kot rukolo je tako ali tako ta, dvorednik.

Bolhači pa res največ škode naredijo na mladih rastlinah, kasneje ne več. Ja, pomafga papel, jim zamaši vhode v dihalne poti, pa izsuši jih, tudi uši na fižolu uspešno preganjamo z njim, pa še kalij dobijo rastline s tem, pepel je seveda lesni, to pa tako veš.

rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 04. 2011 21:12

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

4. maj 2011 23:23

Tulka, glede na moje poznanstvo z rimljanko, kaj praviš, kako rukolo imam??? Trajno, seveda. Ampak, če praviš, da nima nikoli pirsinga, bom začela rim sumiti, da mi je kaj podtaknila .

Glede lesnega pepela bo problem. Le kje naj ga dobim?????

Dekleta, hvala vsem za odgovore, sicer sem že mal pošpricala z biokilom, bom videla, če bo pomagalo. S pepelom pa še bom. Kak je najboljši??? Bukov, gabrov, smrekov, leskov??? Mešanica?  Upam, da mi namesto bolhačev ne bodo crknile rastlince.

lp

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

5. maj 2011 5:20

Ne bodo, če ne boš pretiravla z njim. S suhim pepelom posuj, kot bi na lahko posula krofe s sladkorjem v prahu.

Ja, sadik trajne rukole ne napadajo bolhači, sejančke pač, tako je to, bi rekla.

rimljanka

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

5. maj 2011 6:26

Pokrivanje rukole se resnično dobro obnese. Bolhači je ne napadejo, hitreje zraste, listi so večji in bolj mehki. Ker nimam drugih primernih rastlin se pri meni bolhači lotijo tudi bolj odraslega dvoredca.  

Cila

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti