Moj vrt

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4497

22. feb 2016 8:56

Katrca11, hvala za pohvalo ...   Morda mi lahko kdo pove natančno ime tega hibrida, kajti po mnenju prijateljic vrtičkaric tale menda ni navaden radič castelfranco. Seme izvira iz "dobiš-seješ" domače mešanice brez porekla  

Katarinči

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4497

22. feb 2016 9:06

Takle radič ala bidermajer  poseka vse 8-marčevske šopke...  Upam, da bo povezava na radičev pušeljc "prijela":

http://cdn.kme.si/public/images-cache/720x480/2  



Katarinči

Sporočilo je spremenil(a) Katarinči dne 22. 2016 13:02

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

22. feb 2016 11:24

Uau, super slikice, tudi sama se že veselim prihajajoče pomladi in rastlin, ki počasi lezejo iz zemlje. Ponosno poročam, da je moja paprika včeraj začela kaliti

JJ

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

22. feb 2016 15:55

Katarinči je napisal/a:
Katrca11, hvala za pohvalo ...   Morda mi lahko kdo pove natančno ime tega hibrida, kajti po mnenju prijateljic vrtičkaric tale menda ni navaden radič castelfranco. Seme izvira iz "dobiš-seješ" domače mešanice brez porekla  

Katarinči

Morebiti je sorta "Variegata di castelfranco". Pravijo, da je odličnega okusa, sicer spada med gensko spremenjena živila, ampak nič ne de. Lep je ko pušeljc!

lp

 

cervus

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4497

22. feb 2016 19:53

Elaphus, hvala, verjetno bo res ta. Pogledala sem si na spletu in zanimivo, da so, čeprav se vsi imenujejo Variegata di castelfranco,  nekateri na videz skorajda enaki kot moj primerek, nekateri pa imajo še drobno nazobčane liste, da so videti kot čipkaste cvetke. Res so lepi ... in  v solati

lp

Katarinči

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

22. feb 2016 20:24

Ma kaki njami! Kaj pa GSO??????

lp

cervus

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4497

22. feb 2016 23:34

Hja, takole bi odgovorila:  čeprav je morda ta lepi radič   res GSO, je zrasel iz semena, ki sem ga sama posejala v dobro, zdravo prst na domači gredici. Doživel ni nobenega šušmarjenja z umetnimi gnojili in insekticidi ipd., zato je zame, ko si ga privoščim v solati,  definitivno  . 

Lp,  

Katarinči

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

23. feb 2016 16:10

Zanimivo razmišljanje! Nova cvetka za mojo zbirko oz. projekt. Naj bo GSO, glavno, da zraste v mojem vrtu! No, resnici na ljubo, tale radič niti slučajno ni GSO, vsaj tak ne, kakršnega določa sodobno izrazoslovje.

lp

cervus

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4497

23. feb 2016 17:38

Saj tudi nisem zares mislila, da je, sem pa malo občutljiva na razprave GSO - armagedon ali rešitev za človeštvo, zato pač odreagiram. Je pa res, da sem že včeraj zvečer malo pobrskala po spletu in s presenečenjem ugotovila, da obstaja nekaj ponudnikov semena radiča castelfranco, ki jih prodajajo z izrecnim poudarkom, da ne gre za GSO semena, oziroma, da ponujajo Non-GMO Seeds. Dejansko se lahko vprašamo, ali potem obstajajo tudi semena hibridnih sort, ki jih je ravno pri tem radiču ogromno, ki so gensko modificirana?! 

Me pa zanima kaj več o tvojem projektu (GSO?), lahko tudi na zs. Lp,

 

Katarinči

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

23. feb 2016 17:56

Eh, katarinči, kje se pa splača iti GSO tehnologijo pri neki sorti radiča. Sploh pa, pri nas ni dovoljena prodaja GSO semen. Verjemi, da noben radič ni GSO. Tudi elaphus to ve.

Sem pa prepričana, da večini ljudi sploh ni jasno, kaj pomeni GSO in da se ne-GSO dandanes trži kot reklamna poteza.

Tako, načeloma, gledano z biološkimi očmi (široko, ne, kot je razumljeno zdaj), je vsaka sprememba dednega materiala pripeljala in pripelje do gensko spremenjenih organizmov, saj je pač prišlo do spremembe njihove dednine. In vsaka mutacija povzroči natanko to.

GSO (GMO, če hočemo biti fini in uporabiti angleško kratico), pa je oznaka, rezervirana za organizme, ki jim je človek z genskim inženirstvom (torej na nek način, teh je veliko), vsilil izbran gen/gene neke druge vrste z namenom, da bi tako nastala transgena vrsta, vrsta torej, ki bi poleg svojih lastnosti nosila in IZRAŽALA; kar je bistveno, tudi gen/gene neke druge vrste. Tako bi, to je ključno, dobila za človeka neko novo, uporabno lastnost.

Na ta način že desetletja bakterije proizvajajo človeški inzulin, rastni hormon in še marsikaj, seveda. Tu očitno nimamo predsodkov. Ko pa pride do vnašanja tujih genov v, recimo, krompir, koruzo, paradižnik,.....je pa naš pogled drugačen. Upravičeno ali ne, mislim, da bo to pokazal čas.

In verjemi, da elaphus ne dela GSO organizmov .

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti