Moj vrt

vrtna vila  

član od: 15.6.2013

sporočila: 11

30. jul 2014 19:33

Kako se znebiti majhnih rjavosivih polžkov? Berem na internetu, da naj bi jih odvračala čebule, kapucinke.... Ti polžki, cela gnezda, so bili ravno med ali pod čebulo, zraven pa rastejo kapucinke.

Zdaj, ko sem čebulo populila, bi rada nasadila kako solato ali radič, vendar bi rada prej odstranila polžke, da mi ne bodo že prvi dan vse pojedli.

 

Kako, s čim? Zgolj s pobiranjem se bojim, da ne bo šlo, ker pridejo na plano ponoči ali med dežjem in bi se mi jih večina poskrila. Po kemiji pa ne bi rada posegala. 

 

Rdeči polži hvalabogu zaenkrat niso prišli zraven (mehanske ovire).

vrtna vila

Aljo  

član od: 19.10.2005

sporočila: 90

31. jul 2014 6:32

Pri nas spet pada.

Hvala. Bom počakala.

 

Aljo

nadaKa  

član od: 26.7.2014

sporočila: 11

31. jul 2014 8:24

vrtna vila je napisal/a:

Kako se znebiti majhnih rjavosivih polžkov? Berem na internetu, da naj bi jih odvračala čebule, kapucinke.... Ti polžki, cela gnezda, so bili ravno med ali pod čebulo, zraven pa rastejo kapucinke.

Zdaj, ko sem čebulo populila, bi rada nasadila kako solato ali radič, vendar bi rada prej odstranila polžke, da mi ne bodo že prvi dan vse pojedli.

 

Kako, s čim? Zgolj s pobiranjem se bojim, da ne bo šlo, ker pridejo na plano ponoči ali med dežjem in bi se mi jih večina poskrila. Po kemiji pa ne bi rada posegala. 

 

Rdeči polži hvalabogu zaenkrat niso prišli zraven (mehanske ovire).



vrtna vila

daj ponev {posodicu} z pivom ali posujemo nekaj soli 

nadaKa

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 934

31. jul 2014 13:51

Nekje sem prebrala (pa se ne spomnim kje), da polže odganja tudi baker, če imaš kaj bakrenega položi kot oviro.

 

reza

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

31. jul 2014 14:38

Oh ti polži .  Redkokaj je res učinkovito, sploh proti tem malim sivim "solatnim" polžkom. Sol ni učinkovita, pobiranje težko, ker se zavlečejo med liste, še najbolje se je obnesel Ferramol, za druge živali nestrupena zrnca.  (ne zamenjujte ga s Mesurolom, ki je strupen za mačke, pse in še kakšno žival v prehranjevalni verigi). Eni prisegajo na polivanje kavine usedline okrog rastlin. Vsaj škodi ne, pa tudi bolje, da jo zlijete na vrt, kot v lijak .  Spet drugi na vabe: zgoraj omenjeno pivo, bananini olupki, odrezki mesa .... na kupu jih je laže pobrati.

Zadnjič sem v oddaji na vrtu gledala prispevek o volnenih zastirkah, ki naj bi tudi ovirale polže na njihovih sprehodih. To so tanka filcana prekrivala, menda so jih svojčas prodajali tudi v Leclercu.

Mlade sadike pa lahko  zaščitiš tudi tako, da jih pokriješ s plastenkami, ki jim odrežeš dno in odstraniš pokrovček. Vsaj dokler se sadike pošteno ne vrastejo.

Karkoli, samo solite jih nikar. M. Pušenjak je ovrgla mit, da sol polže raztopi. Kje pa, s sluzjo le odstranijo slol iz plašča in veselo odkorakajo dalje ter zaležejo jajčeca za naslednje leto.  Kot sem prebrala v strokovnih virih, prihaja prav sedaj čas odlaganja jajčec (pozno poleti, zgodaj jeseni) in kolikor jih bomo uničili letos, se nam bo obrestovalo naslednje leto. In za božjo voljo, ne nosite jih stran v naravo, kjer se bodo nekontrolirano naprej razmnoževali .

Splača se prebrati tudi  tole raziskovalno nalogo http://www.knjiznica-celje.si/raziskovalne/4200904

 

PS. tudi tole je zanimivo prebrati:  http://www.digitalna-knjiznica.bf.uni-lj.si/dv1_ve 

 



Cila

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 31. 2014 14:43

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

31. jul 2014 14:38

No, jaz sem se za letos rešila polžev in voluharja, pa tudi delno vrta... Smo imeli na našem koncu poplavo, pa mi je ves vrt zalilo, tako da bom morala vse na novo posaditi, kolikor bo možno. Letos je vreme res nenaklonjeno 

yulchi

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

31. jul 2014 17:03

Moj sosed polže pobere in odnese nekaj metrov stran in jim tam da za jestsej sem mu rekla da jih naslednje leto bo še več pa je samo slegnel z rameni -ker njemu je žal da jih uniči.Naslednje leto(ker zdej finančno ne morem) bom dala eno ograjo na katero ne bojo mogli priti z zunanje strani.Tiste ki jih že imam v vrtu bom mehansko odstranila .

golubić

čarodejka  

član od: 6.4.2013

sporočila: 35

31. jul 2014 21:55

Jaz sem poslušala nasvete ga. Pušenjak, ki je rekla, da se polžev rešiš na 3 načine:

- okoli zelenjave položiti liste bezga, praprota ali naliti pivo v lončke in jih zakopati v zemljo. Pivo naj bi privabljalo polže, ki potem popadajo v pivo. V tem dežju to ne bo šlo. Jaz sem okoli zelja položila liste bezga in od takrat polžev ni več (tistih malih). Z bezgovim listjem so včasih natirali živino, da je ni napadal mrčes, tako da bo nekaj na tem. Bi pa tudi to dež seveda spiral in bi bilo treba ponovit.

čarodejka

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

1. avg 2014 13:14

Tudi jaz sem dala bezgove liste in praprot -tam kje so bili listje od bezga so prišli polži tam kje je praprot pa ih ni .

golubić

kvačkarica  

član od: 30.6.2012

sporočila: 537

7. avg 2014 12:42

Pred kratkim sem dobila zanimivo slikico,kako polže najlaže pobereš. Nastaviš jim bananin olupek, naslednji dan je ves pokrit z njimi...pol pa, kakorkdo z njimi.

kvačkarica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti