Moj vrt

Palma  

član od: 29.9.2003

sporočila: 285

24. okt 2013 14:58

Rimljanka hvala  za odgovor!

Palma

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2351

6. nov 2013 10:17

Upam, da mi boste lahko pomagali.  Na vrtu sem imela živo mejo in nekaj figur iz pušpana. Ubrezovala sem živo mejo običajno enkrat, figure pa dvakrat na leto.

Živa meja mi je zbolela in je lani spomladi odmetala liste, figurice pa so bile videti v redu. Vso živo mejo blizu figuric smo odstranili, figure pa poškropili s posebnim pripravkom, ki je tudi proti hruševi rji. (Žal nimam več embalaže, upam, da sem prav napisala.) Izgledalo je, da smo stvar rešili, zdaj pa opažam poslabšanje, poleg tega je v zadnjem času pognalo polno mladih svetlih pogankov, ki jih pred zimo ne upam porezati.

Prosim za kakšen dober nasvet ali izkušnjo, kako se pušpan, ki odmetava listke, še lahko reši. Žal nisem kmet in kakšnih močnejših pripravkov mi v trgovini verjetno ne bodo dali. Tečaj za pravilno škropljenje je drag, škropiti je  pa treba tako ali tako točno po navodilih proizvajalca, ali ne? 

Katrca11

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

6. nov 2013 18:41

Katrca11, o pušpanu ne vem veliko, malo sem pobrskala in ti dajem v branje tole: pušpan1, pušpan2, pušpan3

Pri nas nimamo nobenega pušpana, moram priznati, da meni zelo smrdi in ga ne pogrešam. Žal ti kaj več ne vem svetovati.

rimljanka

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2351

7. nov 2013 3:16

Rimljanka, hvala za pomoč! Že drugič me rešuješ. Upam, da bo tudi tokrat uspešno. 

Pozorno sem prebrala napisano in izgleda, da imam kar dva škodljivca, pušpanovo rjo in možna je tudi gosenica, ker sem opazila pajčevino, ki sem jo takoj odstranila. Nisem sigurna, da je od škodljivca, ampak takrat me je le pajčevina motila. 

Slabe izglede imam za uspeh, ker ima sosed tudi pušpanovo živo mejo, le da njega bolezen rastlin ne moti. Meni se bolne rastline smilijo, če že odmislim izgled. 

 

Katrca11

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

7. nov 2013 6:46

 

Moja letina kakijev je uspešna. Prvi kakiji so že spravljeni na polico, drugi pa še zorijo.

Migla

 

slivovi cmoki  

član od: 7.8.2012

sporočila: 444

7. nov 2013 11:08

Migla je napisal/a:

 

Moja letina kakijev je uspešna. Prvi kakiji so že spravljeni na polico, drugi pa še zorijo.

Migla

 

 

 



Migla, katere sorte pa jih imaš? A boš šla čez vikend v Strunjan na kakijado?

slivovi cmoki

Sporočilo je spremenil(a) slivovi cmoki dne 07.nov 2013 16:18

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

7. nov 2013 11:27

Katrca11, razumem tvojo stisko, ker se tudi jaz borim za moje pušpane.

Sedaj rastline mirujejo, vešče so v bubah. Grme dobro speri z kerherco.

Ker je  jesen topla so koprive ponovno pognale - namoči jih za 24 ur v vodo in s tem poškropi pušpane.

V specializiranih trgovinah dobiš bakrene (npr. Cuprablau) in žveplene (npr. Cosan) pripravke brez izpita. Sedaj je idealen čas, da vso drevje, tudi okrasno, poškropiš z 1% (1kg/100 l vode) raztopino - pripravi si ustrezno količino.

Ne vem, če je možno omenjena škropiva dobiti manj kot 1 kg, vem pa, da nimajo omejenega roka uporabe in boš porabila v naslednjih letih. Vprašaj tudi za sredstva, s katerimi se boš borila drugo leto, ker vešče bodo prisotne nekaj let zapored, dokler naše ptice ne bodo našle gosenic.

Tako je to: pripeljali so poceni pušpane, v veletrgovinah si dobil polmeterske sadike za 15 €, zraven smo pa dobili še vešče, plesni, glive, trose...v paketu.

 

 

jovita

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

7. nov 2013 12:21

Ali pa uporabi cimetovo olje naprimer.

Dolores

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

7. nov 2013 12:36

Slivovi cmoki, imam več vrst kakijev .Kakiji v zaboju so posebno veliki. Jedo se mehki. Mislim, da imam vanilijo, mehke in trde vrste kakijev. Imen si nisem zapomnila. Verjetno imam nekje to zapisano.

Zanimivo, kakijada v Strunjanu. Moram pogledati kdaj bo.

 

Migla

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4742

7. nov 2013 13:31

Migla je napisal/a:

Slivovi cmoki, imam več vrst kakijev .Kakiji v zaboju so posebno veliki. Jedo se mehki. Mislim, da imam vanilijo, mehke in trde vrste kakijev. Imen si nisem zapomnila. Verjetno imam nekje to zapisano.

Zanimivo, kakijada v Strunjanu. Moram pogledati kdaj bo.

 

Migla



V nedeljo bo zagotovo še kaj dogajanja na računa Praznika kakijev. Jaz grem  

Drugače je pa pri nas zacvetel encijan, ki mu je sicer ime : 

svišč

in ga hodimo občudovat na pomlad na Okroglice pod Lisco.



Ognjič



Sporočilo je spremenil(a) Ognjič dne 07.nov 2013 13:39

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti