Moj vrt

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

5. avg 2013 18:36

Zanimivo, tudi meni paradižnik, kljub temu, da je taka vročina, ne zori kaj prida. Ne dobi prave barve.

 

vikica

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4538

6. avg 2013 9:39

Najprej jih nisem odtrgala, ker sem čakala en, EN mesec, da dobijo barvo (zelena v tem primeru to ni ), zdaj jih ne morem odtrgat, ker so tako lepe. Težka so bremena nas pridelovalcev....

lp

mzm

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4742

6. avg 2013 9:42

ooooooo miška , kolk hektarjev tega pa imaš na balkonu??? Letos jih boš lahko drago prodala, ker je takšna suša.

Ognjič

slivovi cmoki  

član od: 7.8.2012

sporočila: 444

6. avg 2013 10:11

mišzmoke   

slivovi cmoki

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

9. avg 2013 5:19

Idealna  temeperatura za dober razvoj paradižnika je tam nekje 24-28  stopinj...pri temeraturi nad 30 se  zelo počasi ali sploh ne  ne razvija likopen, ki je glavni" krivec" za rdečo barvo.

Izjema je češnjevec, neobčutljiv za bolezni in tudi pordeči prej. To sem prebrala v moji vrtnarski reviji, resna in strokovna zadeva, pa zato verjamem, da je to vzrok, da so paradižniki tako dolgo zeleni.

Preverjeno deluje, če roza, torej le  rahlo obarvane paradižnike, odtrgate in prenesete v klet ali drug

ustrezen prostor. V nekaj dneh bodo rdeči.

To, da paradižnika ne hranimo in še manj  zorimo v hladilniku, pa tako vemo vsi, ki se količkaj spoznamo na  vrtnarjenje.

lp Lučka

eta  

član od: 27.3.2008

sporočila: 410

9. avg 2013 11:34

Lučka, pri meni se dogaja, da plodovi komaj dozorijo, hkrati so pa že mehki, okus je grozen, kot bi se na rastlini skuhali? Iščem razlago tudi na forumu rastline, pa ne najdem...lahko pomagaš?

eta

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

9. avg 2013 12:18

lucka52 je napisal/a:

Idealna  temeperatura za dober razvoj paradižnika je tam nekje 24-28  stopinj...pri temeraturi nad 30 se  zelo počasi ali sploh ne  ne razvija likopen, ki je glavni" krivec" za rdečo barvo.

Izjema je češnjevec, neobčutljiv za bolezni in tudi pordeči prej. To sem prebrala v moji vrtnarski reviji, resna in strokovna zadeva, pa zato verjamem, da je to vzrok, da so paradižniki tako dolgo zeleni.

Preverjeno deluje, če roza, torej le  rahlo obarvane paradižnike, odtrgate in prenesete v klet ali drug

ustrezen prostor. V nekaj dneh bodo rdeči.

To, da paradižnika ne hranimo in še manj  zorimo v hladilniku, pa tako vemo vsi, ki se količkaj spoznamo na  vrtnarjenje.


 lp Lučka

 

Hja, tole očitno drži do ene mere - pri meni češnjevec lepo rdeči, ga res ne briga tale vročina, vse ostalo je še zeleno. Edino tiste flaške oranžne so se začele tudi barvat (pa mi sploh niso všeč, ampak sta se sadiki očitno infiltrirari med ostale, ki mi jih je dala svakinja).

Po drugi strani pri tašči na vikendu zorijo tudi ostali paradižniki. Tu ta teorija pade.

Zakaj naj paradižnika ne bi hranil v hladilniku

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

9. avg 2013 14:34

Eta, ne vem, brala pa sem, da na okus paradižnika vpliva tudi razmerje dušika v tleh in/ali gnojilih. Zakaj se " skuha" pa ne bi vedela, morda je preveč na soncu in bi ga morala malo senčiti?

 Ragg-doll,

tvoja tašča  ima  morda  drugo vrsto paradižnika, skoraj zagotovo pa  drugačna tla in vremenske razmere, pa drugače gnoji in zaliva, pa še kaj bi se našlo...primerjava je enostavno nesmiselna. Razlike so celo na razdalji  par sto metrov in navidezno enakih  pogojih.Pa ne govorim na pamet, ampak  iz izkušenj.

Paradižnika ne hranimo v hladilniku , ampak če se le da  na sobni temperaturi ali v kleti. Ne mara vročine, pa tudi mraza ne, zato se spremeni okus in tekstura. Prepričajte se.

lp Lučka

Johanna  

član od: 14.5.2013

sporočila: 377

9. avg 2013 14:39

Vidim, da nas je več takšnih, ki smo letos   opazovali paradižnik in se čudili zelenim plodovom [češnjevec seveda izuzet] , ki kljub  ni hotel zoret. Šele po ekstremnih temperaturah je postalo jasno, kaj je vzrok.

rag_doll, predvidevam, da taščin vikend leži kje višje, kjer so v teh dneh tudi temperature prijaznejše,

posledično ugodnejše za rast plodov.

Tako da ja, bo lučkina [hvala lučka52] posredovana teorija kar držala. Brez dvoma.

Po vremenski napovedi za prihodnji teden, bodo torej temperature odlične za razvoj paradižnika.

Kar se pa tiče shranjevanje paradižnika v hladilniku - zgubi na okusu.

http://www.siol.net/trendi/lepota_in_zdravje/zdra

 

Johanna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti