Moj vrt

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

24. maj 2009 10:32

Tudi jaz imam problem na vrtu. Z vrtnarjenjem se ukvarjam sele 3. sezono. Do sedaj mi je bazilika vedno lepo uspevala in rastla. Letos pa je ze od vseza zacetka postala rumena. Raste sicer kar dobro. V enem mesecu je zrastla vec kot 5 cm, je pa v zameno vedno bolj rumena. Kako Lahko ukrepam, da bo postala spet lepa zelena? Hvala za nasvete. ribica

smrketa  

član od: 21.3.2005

sporočila: 261

24. maj 2009 10:54

Tulka, hvala za odgovor. Z veseljem bi poškilila k sosedom - pa jih ni. Je tako področje, da dejansko nimaš od koga preplonkat ... Praviš, da bi začela z rastlinami, ki so neobčutljive in nezahtevne. Kaj pa je to? Čebula, solata ... kaj še? Vitra, kakor lahko vidiš, jaz nimam ravno pojma o vrtnarjenju, ampak ravno o čebulni muhi sem brala, da jo uspešno odganja korenček. Korenček in čebula sta t.i. dobra soseda in si vzajemno odganjata muho. Kaj saditi na mesto, kjer je rasla nesrečna čebula, pa ne vem. Mogoče korenček? smrketa

SUZANAZ  

član od: 11.6.2003

sporočila: 878

24. maj 2009 11:30

Ribica pri nas na vrtu bazilika vedno rumeni, po moje je zemlja pri nas preveč zbita za to krhko rastlinico. Najbolj priporočam sajenja v korita. Zemljo malo pognojim z organskim gnojilom, korita dam na sonce ali polsonce, potrebuje veliko vlaženja in bazilika je vedno čudovita. S ščipanjem končnega rastnega vršička bomo vzpodbudili bolj grmičasto rast. Suzi

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

24. maj 2009 15:08

Soseda ušive rastline pošprica z domačo mešanico, ki jo naredi iz cigaretnih ogorkov in vode.

Sama takšnih rastlin ne bi uživala ...

Letos smo posadili novo češnjo in ko sem opazila uši, sem jo pošpricala z Biokilom, super deluje! Mislim tudi, da ni škodljiv, vsaj na plastenki nisem ničesar zasledila.

Sigurno obstaja kakšna rešitev, berny, ne populi ga! Saj najbrž plodov še ni videti, ali ne? Se pravi, da jim tudi kakšen Biokil ali kaj podobnega ne more škodit.

jasna

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

24. maj 2009 22:40

Moja njivica je izredno pridna. Vsak drugi dan naberem več kot kilogram in pol rdečih vrtnih jagod, mastimo se z redkvico, mlado čebulo, solato, rukolo in še bi se našlo že kar nekaj časa. Bučke veselo cvetijo, paradižnik tudi, grah ima že pošteno polne stroke..........., vse je krasno. Iz preventive 1x tedensko škropim rastline s čajem njivske preslice. Oreh so tudi nam napadle uši. Kolikor so meni poznane zadeve, jih mravlje prinesejo na liste iz katerih potem pijejo sok. Mi smo spodnji del debla ovili s selotejpom in ga namazali z mastjo. Mravlje ne morejo čez prepreko. Fižol pa sem danes preventivnoo posula s pepelom. Vesna

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

24. maj 2009 23:05

Reca, si pa očitno pravi čas začela...

tulka

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

25. maj 2009 7:09

@vitra( dobro došla na kulinariko ): tole tvoje je res zelo radikalno, ni vsaka rastlina imala muho, da bi bilo treba vse populit. glede nove setve, lahko poseješ še: grah, fižol, po moje se še dobijo flance kapustnic, lahko tudi sladko koruzo, verjetno še kaj.

@smrketa: po moje so nezahtevne kapustnice, poskusi s tem, krompir je tudi nezahtevan. Bodoči da je vse precej suho, kot praviš, naredi mal večjo zazdaljo med rastlinami in poskrbi za nekakšno zastirko ( mulčenje ) , ma gar, da redno rahljaš zemljo.

@berni: bob je znan po ušivosti. Če ti je do eko ukrepov, lahko poskusiš: zalivka od paradižnikovih listov ( če jih imaš, če si že paradižniku " ščipala " liste in stranjske poganjke ): en kozarec nasekljanih listov in dva kozarca vode fajn premešaš, pustiš stati dve uri in stem poškropiš uši. Lahko to enako narediš z nekaj stroki zdrobljenega česna ( baje pomaga tudi pri obsedenosti s hudičem). Pred tem lahko, če imaš možnost, z mošnejšim curkom vode splakneš uši in tako zmanjšaš število. Pomaga tudi emulzija kakšnega olja in vode ( cca 10% olja ). Pravijo tudi, da pomaga nekakšno " nehomogenizirano ) mleko.

@reca: bravo reca!

ežoj

Sporočilo je spremenil(a) ežoj dne 25. 2009 07:19

vitra  

član od: 24.4.2009

sporočila: 2

25. maj 2009 8:32

ežoj, hvala za dobrodošlico. Ja, žal je imela vsaka čebula muho,je bila uvela, listi so bili porumeneli in usločeni,tako, da ni bilo druge rešitve.Pa tudi nekaj gnilih plodov je bilo poleg. Mi je zelo žal, da letos ne bo nič domače čebule. Bom pa danes na to mesto posadila nizek fižol in grah, tega ni nikoli preveč. ežoj, hvala. vitra

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17794

25. maj 2009 10:37

vitra, saj čebulček lahko še sadiš, pokrij s kopreno, narahlo, pa bo. zdaj čebulna muha ne zalega, spet bo julija. Malo se bo treba le pomujati za to, da boš dobila čebulček................

rimljanka - zasebno mnenje

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

25. maj 2009 13:09

rimljanka je napisal/a:

vitra, saj čebulček lahko še sadiš, pokrij s kopreno, narahlo, pa bo. zdaj čebulna muha ne zalega, spet bo julija. Malo se bo treba le pomujati za to, da boš dobila čebulček................

rimljanka - zasebno mnenje

vitra, pol pa pohiti s čebulčkom, da bo nared ko bo muha spet letela ( zalegala )!

ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti