Moj vrt

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17810

4. maj 2016 20:49

katjuška, namoči fižol čez noč, potem ga daj med 2 plasti vlažnih papirnatih brisač in vse skupaj v kakšno pvc škatlo, ki ji narediš nekja lukenj za zrak na pokrovu. ko se prikažejo kalčki, pa posadiš v prst. Sicer pa, topli dnevi prihajajo, prst bo dovolj topla in ne premokra in bo tudi v prsti fižol lepo kalil. Radi namreč pozabimo, da ima zrak lahko 15 ali 20 stopinj, prst pa ima lahko manj kot 10 istočasno, pe še mokra je preveč. In fižol zgnije.

rimljanka

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

4. maj 2016 22:35

rimljanka je napisal/a:
katjuška, namoči fižol čez noč, potem ga daj med 2 plasti vlažnih papirnatih brisač in vse skupaj v kakšno pvc škatlo, ki ji narediš nekja lukenj za zrak na pokrovu. ko se prikažejo kalčki, pa posadiš v prst. Sicer pa, topli dnevi prihajajo, prst bo dovolj topla in ne premokra in bo tudi v prsti fižol lepo kalil. Radi namreč pozabimo, da ima zrak lahko 15 ali 20 stopinj, prst pa ima lahko manj kot 10 istočasno, pe še mokra je preveč. In fižol zgnije.

rimljanka

Rimljanka, hvala za navodila ... se bom lotila še tako, ker imam res na sumu ravno zemljo, da ni najbolj primerna, premalo prepustna oz. v lončku ostane enostavno preveč mokro in semena zato zgnijejo ... če bi mogoče poskusila s kakšnim bolj prepustnim substratom ... bom za poskušnjo nadevala kakšen lonček, da vidim, če bo kakšna razlika 

katjushka

darjuška  

član od: 4.7.2005

sporočila: 1188

5. maj 2016 17:19

katjushka je napisal/a:
NA POMOČ! Zaradi hitrejše kalitve in pomanjkanja prostora (ker mi je škoda lukenj, ki ostanejo, ko kaj ne vzkali) sem se odločila grah in fižol (stročji berggold) posaditi najprej v lončke in kasneje na vrt ... Pri grahu ni bilo posebnega izziva, fižol pa v prvi rundi sploh ni vzklil in je enostavno zgnil, v drugi pa so vzklili 3 od 72 ... Postopek pa je takšen, da najprej čez noč namočim v kamilični čaj in ga po 6 na lonček posadim v sejalni substrat, ki je namenjen sejanju od CC... imam jih na mizi cca pol m od okenske police v stanovanju ...

Ima kdo kakšno idejo, kaj delam narobe? Obožujem stročji fižol in mi res jezi, ker nikakor ne gre ... predvsem tudi zato, ker so naši otroci iz vrtca pa prinesli tako lepe fižolčke posajene v navadne plastične kozarčke ...

katjushka

ali imaš lončke spodaj preluknjane, da lepo odteče voda. Jaz ga sadim vedno po 10. maju in vedno lepo pride ven. Včasih malo prehitevamo in sejemo prezgodaj in potem čakamo in čakamo. A kaj ko me (nas) srbijo prsti

http://www.mojalbum.com/tajda

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

5. maj 2016 19:29

darjuška, so preluknjani  ... je možno, da imajo premalo svetlobe, glede na to, da jih nimam na okenski polici?

Podobno čakam tudi na kumare ... eno seme je vzklilo že po nekaj dneh ... ostalega pa ni nikjer že cca 3 tedne  ... Zdaj jih bom poskusila dati ven, ker se približujejo topli dnevi ... Ali ima smisel še čakati ali posejem na novo? Kar se tiče neučakanosti pa tudi včasih ...

katjushka

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

5. maj 2016 21:20

katjushka, posadi nekaj namočenih in nekaj nenamočenih semen, boš videla, kaj se bo izkazalo bolje.  Sama tudi nimam dobrih izkušenj z namakanjem graha in fižola in sadim kar nenamočena zrna.

Cila

branka.mahnic  

član od: 23.7.2008

sporočila: 1157

9. maj 2016 17:13

Imam eno prošnjo, če bi lahko katera članica pomagala pridet do slike  buče rdeči stot. Sem že probala sama pa je ne najdem. Hvala.

branka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17810

9. maj 2016 20:33

Branka, glede na to, da se to ime za sorto (?) buč pojavlja v brskalniku vedno povezano s priimkom Reš, priporočam, da stopiš do knjižnice in pogledaš v njuno knjigo, mislim, da je naslov Čarobni vet buč.

rimljanka

branka.mahnic  

član od: 23.7.2008

sporočila: 1157

9. maj 2016 22:51

Rimljanka in MiriBon, hvala vama. Sem imela to bučo, semena podelila, slike pa nobene, da bi videli kakšna je. Je pa res vse skupaj v povezavi z Reševimi. Je ta buča zelo okusna. Imam še nekaj semen, če bi katera hotela.

branka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti