Moj vrt

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2351

12. mar 2014 0:19

Res z zanimanjem sem prebirala vse o ajdi, hvala vsem. Rimljankina pomoč je vedno izčrpna, pa tudi ostalim hvala za napisano. Večkrat se zalotim, da sem tisti košček zemlje dobila prepozno, pa tako težko mi je, ko gledam, kako delajo nekateri z njihovim poljem. Pa še tiho moram biti, ker ni moje.

Ne morem si kaj, še tole bom vprašala: Na delu polja, takoj za zadnjimi hišami, so zgradili "začasno ekološko čistilno napravo" za kanalizacijo, dokler ne bo narejena prava zbirna čistilna naprava.  Tisti del polja je prerasla rastlina, ki sem jo po iskanju v literaturi in Googlanju spoznala za divji sirek. 

Že mogoče, da čisti odplake, a je tudi zelo agresivna. Seli se naprej po polju, posebej ji  paše  med balami sena, kjer zastaja voda. Tudi ob svojem zelniku sem odstranila že nekaj rastlin, to ni tako enostavno, zelo močne korenine ima. Ogromno semena naredi in me je strah, če se bo razširila. Ali se bo rastlina sama ustavila, ko bo čistilna naprava gotova?

Ne vem, če je prav, da tole sprašujem na temle forumu. A tu pišete tisti, ki imate radi vrt in domačo zemljo.

Katrca11

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

12. mar 2014 6:31

Rimljanka, a potem je Bio ajda od Biotopa tatarska ajda - svetlozelena zrna? 

robida

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

12. mar 2014 6:37

Robida je napisal/a:

Rimljanka, a potem je Bio ajda od Biotopa tatarska ajda - svetlozelena zrna? 



robida

Ne, to ja navadna ajda, ki so ji obtolkli semensko ovojnico. Pa slovensekm tradicionalnem načinu se ajdova kaša dobi tako, da se najprej skuha, potem se olušči luščibne, zato je taka ajda roza-rjavkasta, nekako mat, prosojna, ta, od Biotopa pa je belkasta z zelenim nadihom.

Tatarsko ajdo ima pri nas le Rangusov mlin in nihče drug.

rimljanka

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

12. mar 2014 7:43

Ja, bio ajda je (kot sem ugotovila nedolgo nazaj) dejansko res samo 'ajda' in ne ajdova kaša, razlika v okusu je pa precejšnja, saj je slednja pražena oz. skuhana in ima precej močnejši okus, medtem ko je bio različica veliko bolj blagega okusa.Smešno, kako sem se v mlajših letih ajde branila zaradi tega značilnega okusa...zdaj pa mi gresta obe različici zelo v tek.

Imam pa še eno vprašanje glede atatrske ajde, in sicer me zanima, ali zaradi grenkejšega okusa morda ni tako zelo primerna kot samostojna jed z npr. popraženo zelenjavo oz. gobami, pripravljena v solati ipd. Jo je mogoče pametneje mešati z navadno (bio) oz. jo uporabljati pri peki kruha, kot si svetovala?

Life is war against boredom~

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

12. mar 2014 8:21

Bi rekla da, raje jo mešaj. Vsekaor pa poskusi, morda ti bo pa všeč. Saj ravno te grenčine so tiste, ki ji dajejo vrednost. Se ni zastonj skozi stotine generacij "mučila" na visokih nadmorskih višinah Himalaje in kljubovala ostri klimi in močnim UV žarkom.

rimljanka

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

14. mar 2014 8:11

Niso iz mojega vrta, so pa cez cesto, iz Krakovskega gozda - mocvirski tulipani:

Komaj teden nazaj je bilo tod vse pod vodo 

 

Nena-morje

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

14. mar 2014 11:23

Kako lepo. Sem jih že kdaj videla, pa nisem vedela, da se jim tako reče. V tem času je treba gledati tako z očmi, kot tudi s srcem, da vidiš vse te male cvetice, ki sploh niso razkošne, tako kot poletne, pa vendar te tako razveselijo, ker se z njimi najavlja nova rast in življenje.

kara

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

17. mar 2014 14:20

Danes sadim čebulo in bob na vrt. Vreme je prelepo in do nadaljnjega tudi takšno ostane. Saj ni prehitro,  ali?

yulchi

slivovi cmoki  

član od: 7.8.2012

sporočila: 444

17. mar 2014 14:39

Imam vprašanje, če ima katera/kateri podobne težave (če se je o tem že pisalo prosim za link). Kako zaščitite zelenjavo pred srnami? Ne vem kaj jim je bilo lani    (invazija  ). Prejšnja leta smo imeli mir  pred njimi.

slivovi cmoki

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti